Wyprawy z cyklu „60 + z PTTK” | www.torun.pl

Wyprawy z cyklu „60 + z PTTK”

Date of event
-
Opis wydarzenia: 

Od 17 lipca do 7 sierpnia 2024 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo-pieszych w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. 

17 lipca o godz. 10.00 wyprawa wyruszy sprzed marketu Lidl na ul. Targowej. Dojazd tramwajami nr 1, 5, 6 – do przystanku „Targowa”. Tematem wiodącym będą patroni toruńskich ulic (przedstawiciele toruńskiej konspiracji). Trasa piesza będzie wiodła ul. Antczaka, z zakończeniem przy siedzibie Fundacji E. Zawackiej przy ul. Podmurnej. Tam odbędzie się prelekcja z prezentacją dokumentacji pt. „Antoni Antczak, Janina Bartkiewiczówna, Jan Mohn – patroni toruńskich ulic, na przykładzie losów wybranych postaci”. W prelekcji weźmie udział połowa uczestników (do 20 osób). Pozostali tydzień później. Długość trasy do przejścia wyniesie około 3 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Grzegorz Karasiewicz.

Kolejna wyprawa wyruszy 24 lipca o godz. 10.00 spod przystanku MZK (Bartkiewiczówny) przy Szosie Chełmińskiej. Dojazd autobusem nr 27 – 9.29 z pl. Rapackiego oraz autobusem nr 31 – 9.23 (odjazd z ul. Kolankowskiego). Trasa piesza będzie wiodła ul. Bartkiewiczówny, Mohna, Małachowskiego, Szosą Chełmińską, do siedziby Fundacji E. Zawackiej przy ul. Podmurnej. Tam odbędzie się prelekcja z prezentacją dokumentacji pt. „Antoni Antczak, Janina Bartkiewiczówna, Jan Mohn - patroni toruńskich ulic – ukazanie toruńskiej konspiracji na przykładzie losów wybranych postaci”). W prelekcji weźmie udział pozostała grupa uczestników. Długość trasy do przejścia około 4 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Grzegorz Karasiewicz.

Jubileuszowa (100) wyprawa krajoznawczo-piesza w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK” odbędzie się 31 lipca. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy markecie „Lidl” na Szosie Chełmińskiej. Dojazd: wysiadamy na przystanku „Bartkiewiczówny” autobusem nr 27 – 9.29 z pl. Rapackiego oraz autobusem nr 31 – 9.23 (odjazd z ul. Kolankowskiego). Trasa piesza będzie wiodła w kierunku lotniska, gdzie odbędzie się podsumowanie cyklu – organizatorzy przygotowali quiz dotyczący treści przekazywanych podczas wycieczek, nagrody książkowe dla najbardziej zaangażowanych uczestników oraz znaczki „60 + z PTTK” – przede wszystkim dla członków PTTK oraz tych, którzy najczęściej uczestniczyli w wycieczkach. Hasło wycieczki „Oby Nam się dalej chciało…!!!” odnosi się zarówno do prowadzących, jak i uczestników. Długość trasy do przejścia wyniesie około 5 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK: Hanuta Gorzka, Halina Gwizdalska, Teresa i Grzegorz Karasiewicz.            

Port Zimowy (część 2 cyklu „Porty wiślane Torunia”) będzie celem wyprawy, która wyruszy 7 sierpnia o godz. 10.00 sprzed Centrum Handlowego PLAZA przy ul. Broniewskiego. Długość przejścia wyniesie ok. 5 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewicz.

Port Zimowy: Wiosną 1874 r. z Kwidzyna przybyła do Torunia komisja regencyjna, aby wspólnie z tutejszymi władzami miasta zbadać dokładnie i ocenić przydatność miejsca dla statków i berlinek przypływających do Torunia i tu przeczekujących zimę. W lipcu 1875 r. były bliskie widoki na realizację portu, przeznaczonego do przezimowania berlinek w Toruniu. Tutejszy budowniczy powiatowy p. Kleiss otrzymał od władzy polecenie opracowania planu i kosztorysu dla takiego portu. Lokalizację portu wskazano w miejscu pomiędzy Rybakami, a laskiem przy Cegielni. Jeszcze w tym samym roku powstał pierwszy projekt budowy portu rzecznego z lokalizacją pomiędzy Rybakami a Laskiem Cegielnią. Trzy lata później temat budowy Portu Zimowy dla berlinek na Wiśle był nadal aktualny, lecz sprawa się ciągnęła, ponieważ koszty budowy były wysokie, a rząd pruski się ociągał i żądał od władz miasta bezpłatnego przekazania terenu. Zarząd miasta musiał interweniować i przypomnieć, że od dawna zadeklarował grunt na ten cel na Rybakach. W 1879 r. ostatecznie rząd zatwierdził zmodyfikowany projekt Portu Zimowego z lokalizacją na Rybakach. W styczniu 1879 r. naprzeciwko "Grzyba" wymierzono przystań zimową dla berlinek, przed Rybakami. Jej powierzchnia wynosiła 7 ha. Wkrótce powstał Port Zimowy, jednak pod koniec sezonu żeglownego w listopadzie 1879 r. okazało się, że pobudowany port, przeznaczony dla 50 statków, okazał się za mały, bo cały jest zapełniony. Pomimo monitów kierowanych przez władze Torunia do królewskiej regencji w Kwidzynie, ta nie uznawała potrzeby jego powiększenia. W 1881 r. Zarząd Torunia wspólnie z Toruńską Izbą Handlową starały się w rządzie o powiększenie Portu Zimowego w Toruniu dla statków pływających po Wiśle. W styczniu 1881 r. w porcie zimowało 48 statków stłoczonych jeden obok drugiego, wbrew wszelkim przepisom bezpieczeństwa, a oprócz tego kilka statków musiało stać przez zimę, poza portem nad brzegiem Wisły. W przestrzeni pruskiej Wisły znajdowały się jedynie trzy porty zimowe: w Toruniu, Grudziądzu i Kwidzynie. Toruński port był tak mały, że pruski minister p. Hoffmann podczas wizyty w 1880 r. nazwał go "kaczym stawem". Zagwarantowane w budżecie państwa środki na 1983 r. pozwoliły wreszcie na rozbudowę ciasnego portu. Prace powierzono przedsiębiorcy p. Nickel z Chełmży. Wiosną 1883 r. przy 4 – krotnym powiększeniu portu pracowało około 180 robotników, natomiast latem ich ilość zwiększyła się do 500 robotników. Prace zostały zakończone przed zimą i w grudniu 1883 r. rozbudowany Port Zimowy w Toruniu był już otwarty. W porcie było 150 miejsc przeznaczonych dla berlinek.

Zdj. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu

Data: 
17.07.2024 10:00 to 07.08.2024 10:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

View more