200 lat Pani Ireno! | www.torun.pl

200 lat Pani Ireno!

Miasto
Data publikacji: 31 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent wręcza kwiaty stulatce Pani Irenie Kazanieckiej

Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Niech sprzyjają Pani zdrowie, miłość najbliższych i ludzki szacunek. Oddaję Pani honory jako szacownej stulatce i dostojnej mieszkance Torunia. Wszystkiego najlepszego na kolejne i długie lata!złożył życzenia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pani Irena Kazaniecka urodziła się 26 kwietnia 1920 roku w miejscowości Łąkie w gminie Skępe. Jej rodzice – Pan Marian Kazaniecki i Pani Marta Małkiewicz – mieli czworo dzieci: trzy córki oraz jednego syna. Do 1950 roku Pani Irena mieszkała z rodziną w Łąkiem, a Szkołę Handlową ukończyła w Skępem. Dalszą edukację przerwała wojna. Pod jej koniec została wysłana przez okupantów niemieckich do kopania okopów - udało jej się jednak stamtąd uciec.

W 1950 r. wyszła za mąż za Jana Kazaneckiego i zamieszkała w Bobrownikach, gdyż tam pracował małżonek. Po urodzeniu syna Lecha przeniosła się do Lubicza, a w 1952 r. do Torunia. Dwa lata później urodził się drugi syn Krzysztof. Na początku lat 60-tych pracowała w fabryce Kopernik a później w latach 70-tych TPCZ Merinotex, skąd przeszła na rentę.

Pani Irena dochowała się 2 synów, 4 wnucząt, 4 prawnucząt i jednego praprawnuka. Mąż zmarł w 1976 r. i od tego czasu jest sama. Od 2015 roku, ze względu na stan zdrowia, mieszka z synem i synową przy ul. Łyskowskiego.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Niebieski napis NGO otoczony splecionymi dłońmi.
  Kultura, Miasto, Sport
  Prezydent Torunia ogłosił pierwszą transzę konkursów dla organizacji pozarządowych na rok 2021. Na dotacje dla toruńskich pozarządówek miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku prawie 34,2 mln zł.
 • Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia
  Miasto, Sport
  W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.
 • Na zdjęciu: znak drogowy informacyjny
  MZK
  W nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r. (piątek/sobota) w godzinach od 22:37 do 4:00 wstrzymany zostanie przejazd autobusów MZK przez skrzyżowanie ul. Legionów i Żwirki i Wigury. Autobusy będą kursowały objazdem.
 • Baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Do 9 grudnia 2020 potrwa III Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, który rozpoczął się w miniony wtorek. W sumie dla małych odbiorców przygotowano aż piętnaście atrakcyjnych filmów.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i laureaci konkursu "Zbieramy makulaturę" z 2019 roku
  Eko, Miasto
  1 grudnia 2020 r. ruszyła kolejna edycja konkursu ‘Zbieramy makulaturę” organizowanego przez Prezydenta Miasta Torunia konkursu. Celem rywalizacji jest promowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
 • Na zdjęciu: logo konsultacji społecznych
  Eko, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia przystępuje do opracowania Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Torunia na lata 2021– 2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. Dbałość o środowisko naturalne stanowi jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju, dlatego tak istotnym staje się wytyczenie odpowiedniej ścieżki, która tę dbałość zapewni....
 • W sobotę 5 grudnia 2020 r. zostanie otwarte lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Z uwagi na sytuację epidemiczną lodowisko będzie funkcjonowało zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
 • Po odłożonej kilka dni temu z powodu mrozów operacji betonowania płyty mostu Piłsudskiego, wykonawca przystąpi do tych prac w nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r.
 • Do końca 2020 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Już w niedzielę 6 grudnia 2020 r. w trasę rusza świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Gdzie go będzie można spotkać? Publikujemy rozkład jazdy!
 • Po raz kolejny na sprzedaż idą działki inwestycyjne przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. 23 lutego 2021r. odbędzie się przetarg dotyczący gruntów między Motoareną, a budynkami dawnego Merinotexu. Ceny dla części terenów zostały obniżone w porównaniu do ubiegłorocznych przetargów.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 239 przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. 164 osoby zakażone to mieszkańcy Torunia.
 • 27 i 28 grudnia 2020 r. rozegrane zostaną półfinałowe mecze hokejowego Pucharu Polski. W tej wybornej stawce znalazła się drużyna KH Energa Toruń.
 • Rusza konkurs „Wygraj voucher do toruńskiej restauracji”, który stanowi wsparcie dla toruńskiej branży gastronomicznej.