7. edycja Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

7. edycja Festiwal Sztuki Faktu

Tytuł projektu:
7. edycja Festiwal Sztuki Faktu „…laur olimpijski, znak nasz…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 353 822,15 zł
Kwota dofinansowania: 115 090 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
26-28.09.2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.  W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.

Festiwal Sztuki Faktu poświęcony jest gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Od początku istnienia wydarzenia wśród jego kluczowych partnerów merytorycznych znajdują się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi czy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Każdego roku festiwalowi towarzyszą: konkurs na reportaż telewizyjny, pokazy filmów konkursowych, pokazy filmów fabularnych opartych na faktach, przeglądy reportażu światowego, a także spotkania z zespołami reporterskimi.

Siódma edycja Festiwalu Sztuki Faktu rozpoczęła się otwarciem wystawy zdjęć udostępnionych Toruńskiej Agendzie Kulturalnej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dużym zainteresowaniem wśród szkół cieszyły się warsztaty edukacyjne oraz panele filmowe z programowej konferencji telewizji publicznych o zasięgu globalnym. Celem spotkań było stworzenie warunków dla uczniów szkół średnich z Torunia dla wzmacniania ich tożsamości i uczestnictwa w kulturze i sporcie, jak również upamiętnienie polskiego dziedzictwa sportowego poprzez realizację projektu upowszechniającego dorobek w zakresie sztuki reportażu.

Tegoroczna edycja, ze względu na współpracę z TVP Sport, zaowocowała cyklem „Klasyka reportażu sportowego”. W ramach „Faktu w fabule” zaprezentowano trzy duże produkcje: „K2. Ostatnia Góra”, „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” oraz „Diego”. Zainteresowaniem cieszyły się również specjalne pokazy filmowe tj. „Sen o Warszawie” oraz „Ikar”. Uzupełnieniem tematyki sportowej tegorocznej edycji były panele: „Noc Reporterów”, „Wieczór Komentatorów” oraz spotkanie z zespołem Magazynu Ekspresu Reporterów, podczas których zaproszeni goście ze świata telewizji dyskutowali o osiągnięciach polskiej telewizji oraz prezentowali fragmenty reportaży i komentarzy wzbudzających emocje odbiorców.

Ogłoszono także konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu, którego tematem byli ludzie, zjawiska oraz sytuacje określające rytm współczesności, zrealizowany przez zakwalifikowanych do konkursu uczestników. Do Toruńskiej Agendy Kulturalnej wpłynęło 65 reportaży, a jury przyznało nagrody, które wręczono na Gali Zamknięcia Festiwalu w dniu 28 września 2019 r. w CKK Jordanki. Galę uświetnił występ Izabeli Szafrańskiej wraz z zespołem Igora Nowickiego, a zakończył recital Janusza Radka „Wokół Niemena”.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.