www.torun.pl

Alpinarium - zielony zakątek starówki

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Dwa lata po zakończeniu przez miasto rewitalizacji Alpinarium, skwer przy ul. Kopernika można tego lata podziwiać w pełnym rozkwicie.

W 2018 r. zdegradowany zieleniec przeszedł gruntowną odnowę. Projekt o wartości ponad 140 tys. zł, został zrealizowany przez miasto przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Objął remont alejek i schodów, montaż nowego oświetlenia, pochylni dla osób niepełnosprawnych, ławek, koszy na śmieci  oraz tablic informacyjnych. Powstała również niewielka kaskada i staw z mostkiem. Park wzbogacił się też o dodatkowe nasadzenia zieleni. Łącznie pojawiły się 23 drzewa, ponad 4 tys. krzewów i bylin oraz 2,5 tys. innych roślin. Na obszarze 1400 m2 położone zostały trawniki dywanowe.

W kolejnych miesiącach na odnowionym skwerze prowadzone były systematyczne prace pielęgnacyjne: nawożenie, spulchnianie gleby i wykładanie korą przestrzeni między roślinami dla zachowania wilgotności gleby i zapobiegania rozwojowi chwastów. Dodatkowo, w celu ochrony przed zwierzętami, młode nasadzenia zabezpieczono siatką. Ustawiono również worki do kropelkowego podlewania drzew na wypadek suszy. Jesienią 2019 wykonano też nasadzenia uzupełniające.

Obecnie prace obejmują podlewanie i odchwaszczanie roślin. Zieleń Alpinarium bujnie się rozwija, dzięki czemu ten urokliwy skwerek w sąsiedztwie Krzywej Wieży jest chętnie odwiedzany przez torunian i turystów.

Fot. Adam ZakrzewskiNajczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się bardzo teatralnie! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.