www.torun.pl

Bałtyckie d-moll w CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2020
Autor: Filip Tomasik

Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Emila Młynarskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej rozpoczął jesienną edycję festiwalu Probaltica w Toruniu.

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” prezentuje dorobek kulturalny państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Jest on organizowany w Toruniu od 1994 r. W dotychczasowych edycjach imprezy brały udział dziesiątki profesjonalnych zespołów, znakomitych artystów muzyków i plastyków z krajów bałtyckich.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa u festiwal odbywa w nowej formule. Dzięki zmianom torunianie mogą cieszyć się muzyką i sztuką nadmorskich krajów także w ostatnich tygodniach lata.

12 września 2020 r., na inaugurację tej części festiwalu, w CKK Jordanki wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej w towarzystwie znakomitego skrzypka Piotra Pławnera. Muzycy zaprezentowali nagrodzony w 1898 roku na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Emila Młynarskiego.

Emil Młynarski to postać mająca olbrzymi wkład w rozwój życia muzycznego Warszawy na przełomie XIX oraz XX w. Co więcej, szereg zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji, jakie sprawował przez lata, zapewniły mu pozycję niekwestionowanego autorytetu. Dziś, mało kto pamięta o tym, iż za życia artysta ceniony był także za swój kompozytorski dorobek, co potwierdza chociażby prestiżowa, zaaprobowana m.in. przez światowej sławy dyrygenta Arthura Nikischa, nagroda, jaką otrzymał za Koncert skrzypcowy d-moll op. 11.

Kolejny koncert Probaltiki promować będzie toruńskich kompozytorów. 13 września o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim wystąpi zespół Sepia Ensemble, który wykona utwory Magdaleny Cynk, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Kazimierza Serockiego, Zuzanny Koziej, Michała Ossowskiego, Rafała Kłoczki oraz Jędrzeja Rocheckiego. Duński Duet Fortepianowy Tanja Zapolski & Rikke Sandberg wystąpi na Jordankach 16 września o godz. 19.00. Zabrzmią utwory Francisa Poulenca, Franza Schuberta, Antonia Santany, Jerzego Bauera, Witolda Lutosławskiego i Astora Piazzolli. Ostatnim wrześniowym koncertem będzie 18.09. wieczór z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz niemieckim skrzypkiem Eliasem Dawidem Moncado. Program wydarzenia związany będzie z dwiema rocznicami: 150. rocznicą urodzin Emila Młynarskiego (wykonana zostanie Symfonia „Polonia” F-dur op. 14) oraz 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena (usłyszymy Koncert D-dur op. 61 na skrzypce i orkiestrę symfoniczną i VIII Symfonia F-dur op. 93).

Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą, w październiku czekają nas koncerty zespołów z Litwy i Finlandii. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny na podstawie wejściówek dostępnych w kasie CKK Jordanki w godzinach od 13.00 do 17.00 oraz w zależności od dostępności miejsc na godzinę przed koncertem.

Zajrzyj na stronę internetową festiwalu

fot. Wojciech SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.