Edukacja włączająca w ZS 26 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Edukacja włączająca w ZS 26

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Konsultacje, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, wsparcie dla rodziców, wypożyczalnia podręczników i sprzętu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – to oferta Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Toruniu.

Centrum działa od 1 lipca 2021 r. w toruńskim Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata. To wyjątkowy projekt w skali kraju, finansowany z funduszy unijnych. Na jego realizację placówka pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 101 600 zł w konkursie grantowym pn. "Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą".

Celem SCWEW jest wsparcie kadry szkół i przedszkoli oraz rodziców w procesie organizowania nauki i wychowania dzieci i młodzieży o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. W projekcie uczestniczy 7 placówek: 1 przedszkole, 3 szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, zespół szkół branżowych i szkoła dla dorosłych. Każda ma przydzielonego przeszkolonego koordynatora z SCWEW i przeszła wnikliwą diagnozę pod kątem udziału w projekcie – ustalenia planu działania i kierunków potrzebnego wsparcia.

Zadania realizowane przez Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej to:

  • Konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów;

  • Wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną, właściwego doboru podręczników, dostosowania programów, skutecznych metod pracy oraz doboru i obsługi specjalistycznego sprzętu;

  • Prowadzenie i współprowadzenie specjalistycznych zajęć oraz lekcji otwartych w placówkach ogólnodostępnych lub w SCWEW;

  • Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji nauczycieli, kadry kierowniczej i pracowników niepedagogicznych szkół i przedszkoli oraz umożliwianie dokształcania we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli;

  • Wypożyczanie podręczników, sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianie materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi;

  • Współpraca z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, jednostkami ochrony zdrowia, placówkami realizującymi pomoc społeczną i pomoc rodzinie oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi;

dzieci podczas zajęc w sali gimnastycznej

W trwającym aktualnie, drugim etapie projektu organizowane są wizyty studyjne dla nauczycieli w zespole szkół specjalnych sprzyjające poznawaniu w praktyce metod i form pracy z dzieckiem/ uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Odbywają się też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci sprawne pracują ramię w ramię z niepełnosprawnymi kolegami, ucząc się podczas zabawy i nauki właściwych metod postępowania i postaw wobec niepełnosprawności.

- Takie doświadczenia bardziej niż tysiąc powiedzianych słów przyczynią się do zmniejszenia barier między tymi środowiskami i pomogą wypracować właściwą płaszczyznę do wdrażania nowych rozwiązań edukacyjnych - mówi lider SCWEW Maja Niewiadomska.

Projekt w ZS nr 26 potrwa do 30 czerwca 2023 r.

Na zdjęciach: zajęcia realizowane w ramach SCWEW/ZS26

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.