www.torun.pl

Egzamin ósmoklasisty 2020

Miasto
Data publikacji: 31 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: młodzież siedząca w sali podczas egzaminu

Dzisiaj ogłoszono wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ósmoklasiści z Torunia uzyskali na tym egzaminie lepszy wynik od ich rówieśników z województwa kujawsko-pomorskiego. 

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony 16, 17 i 18 czerwca 2020 r. Pierwotnie miał odbyć się w kwietniu, ale w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 termin został zmieniony.

Egzamin składał się z trzech części przeprowadzonych w formie pisemnej i obejmował język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski). Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zdecydowana większość uczniów z Torunia zdawała egzamin z języka angielskiego (1768), z języka niemieckiego egzamin zdawało 44 uczniów, zaś z francuskiego i hiszpańskiego  - po 3.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają natomiast wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych, dlatego każdemu uczniowi zależy na tym, by były one jak najlepsze.

Wyniki egzaminu dla uczniów z toruńskich szkół ustala Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów oraz po elektronicznym odczytaniu zaznaczeń na kartach odpowiedzi.  Wyniki egzaminu są wyrażane w skali procentowej (zaokrąglone do liczby całkowitej) i centylowej, oddzielnie dla każdej części egzaminu.

Wyniki egzaminu opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie i Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku są dla Torunia  korzystne. Okazuje się, że na egzaminie ósmoklasisty torunianie wypadli lepiej z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego i języka hiszpańskiego od rówieśników z dużych miast (pow. 100 tys. mieszkańców) w województwie kujawsko – pomorskim, uzyskali podobnie, jak pozostali zdający 100-procentowy wynik z języka francuskiego. Niestety nieco gorzej wypadli w porównaniu z rówieśnikami z dużych miast w kraju. 

Poniżej informacja o wynikach procentowych uzyskanych przez uczniów toruńskich szkół na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty  w porównaniu z wynikami uzyskanymi w województwie kujawsko-pomorskim, kraju i miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

zasięg terytorialny

Średni wynik uzyskany na egzaminie w %

Język polski

Matematyka

Język angielski

Język niemiecki

miasto Toruń

61

52

63

38

województwo kujawsko-pomorskie

56

43

50

36

kraj

59

46

54

45

miasto powyżej 100 tys. mieszkańców w woj.  kujawsko-pomorskim

59

48

59

31

miasto powyżej 100 tys. mieszkańców w  kraju

63

53

64

56

 fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...