Graficzne pole | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Graficzne pole

Data wydarzenia
-
Dominik Żyża, serigrafia
Opis wydarzenia: 

Pomysł na zorganizowanie wystawy prezentującej działalność pracowni grafiki warsztatowej Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży w Toruniu zrodził się spontanicznie, kilka lat temu, podczas jednego z wernisaży cyklicznego konkursu graficznego organizowanego przez toruńską placówkę. Wystawa, której nadaliśmy tytuł „GRAFICZNE POLE”, doskonale wpisuje się w cykl wydarzeń towarzyszących obchodom 75-lecia powstania ZSP w Bydgoszczy, przypadających na rok 2020.

Od wielu lat bydgoski plastyk jest stałym uczestnikiem organizowanych przez toruńską galerię międzynarodowych konkursów graficznych, tak, więc obecna prezentacja daje nam sposobność do jeszcze szerszego pokazania prac naszych uczniów z okresu ostatniego dwudziestolecia. Tradycje Liceum Plastycznego w Bydgoszczy sięgają 1911 roku i działalności Królewskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego, z Wydziałem Grafiki i Plakatu. W okresie międzywojennym utworzono Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego, w której dział graficzny prowadził wybitny twórca Karol Mondral, uczeń Wojciecha Gersona.

Po wyzwoleniu w 1945 roku powołano w Bydgoszczy Państwowe Liceum Technik Plastycznych. Jednym z założycieli szkoły był artysta grafik Stanisław Brzęczkowski, ekspert w dziedzinie poligrafii na Pomorzu. W latach następnych nauka podstaw grafiki warsztatowej stanowiła ważny czynnik w ramowym procesie kształcenia. Powstały specjalistyczne pracownie, reprezentowane są przez prawie wszystkie klasyczne techniki graficzne. W gronie nauczycieli byli min. Marian Kokoszyński, Bogdan Kowalski, Stanisław Matuszczak, Jolanta Czerwińska, Jan Smagieł i Jerzy Wankiewicz. Obecnie pracownie graficzne prowadzą Ewa Gordon, Jarosław Nowak i Agata Ciesielska. Nie są to tylko ćwiczenia szkolne ukierunkowane na naukę zawodu, lecz wyraźnie stawiany jest cel artystyczny; cenione są postawy poszukujące, określające świadomość młodego pokolenia.

Nagrody i wyróżnienia uzyskane w międzynarodowych, regionalnych i środowiskowych konkursach plastycznych, to najlepsze świadectwo wysokiego poziomu uczniowskich prac. Wiele grafik wystawianych jest na ekspozycjach stałych i zmiennych w licznych obiektach publicznych miasta i regionu; często też biorą udział w akcjach charytatywnych. W szkole uczniowie mają do dyspozycji cztery pracownie grafiki warsztatowej: wypukłodruku, wklęsłodruku, litografii i serigrafii, które działają nieprzerwanie od początku istnienia szkoły i są sukcesywnie modernizowane. Rezultatem konsekwentnych działań nauczycieli włożonych w pielęgnowanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży szlachetnymi technikami grafiki jest powołanie w roku 2019 specjalizacji Techniki Druku Artystycznego. Oprócz zadań programowych z grafiki artystycznej i użytkowej uczniowie biorą udział w plenerach i warsztatach graficznych; realizują prace dyplomowe w oparciu o tradycyjny warsztat a najlepsze dokonania w tym zakresie prezentowane są na Ogólnopolskim Biennale Najlepszych Dyplomów Liceum Plastycznych w Galerii Miejskiej bwa.

Działalność pracowni graficznych nie ogranicza się jedynie do pracy z uczniami szkoły. W oparciu o profesjonalne wyposażenie organizowane są także zajęcia otwarte dla zainteresowanych w ramach współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, a także z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli.

Popularność wśród naszych uczniów tradycyjnych technik grafiki warsztatowej zrodziły potrzebę zorganizowania, przez nauczycieli prowadzących pracownie, Międzynarodowego Triennale Grafiki. W 2019 roku mieliśmy już czwartą edycję tego konkursu, który został wpisany na listę Imprez Rekomendowanych Szkolnictwa Artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybierając grafiki uczniowskie do przygotowywanej toruńskiej ekspozycji, mieliśmy możliwość ponownego przeanalizowania prac w szerszym kontekście czasowym i kulturowym, zaobserwowania zmieniających się postaw twórczych i języka plastycznego, a jednocześnie dało nam to możliwość do wspomnień i refleksji.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na Facebook lub stronę internetową Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka

Data: 
12.02.2021 (Całodzienne) — 14.03.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Rynek Nowomiejski 17
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.