Gwiazdy naszego nieba | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gwiazdy naszego nieba

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Baner koncertu Nocnej Zmiany Bluesa

Jedną ze sztandarowych letnich toruńskich imprez jest organizowany przez Centrum Kultury „Dwór Artusa” Festiwal pod Gwiazdami. Nie zabraknie go i w tym roku, choć jego formuła została nieco zmodyfikowana. Artusowi animatorzy zaproszą również w wakacje do tworzenia kultury w naszych domach oraz szydełkowania na miejskiej ławeczce.

- Nasze flagowe wydarzenia letnie są może troszkę uboższe niż zwykle, za to mają bardziej toruński, regionalny charakter – zapowiada dyrektor CK Dwór Artusa Łukasz Wudarski. - Artyści mocno odczuli niedogodności związane z epidemią. Angażując ich, chcielibyśmy okazać im wsparcie.

Festiwal pod Gwiazdami zwykle odbywał się na wolnym powietrzu. Gościli tu najważniejsi przedstawiciele różnych gatunków muzyki rozrywkowej. W tym roku, z powodu konieczności utrzymania rygorów sanitarnych, wydarzenia odbędą się pod dachami Dworu Artusa oraz filii instytucji – Domów Muz przy ul. Poznańskiej i Okólnej.

Cykl otworzy 25 czerwca o godz. 19.00 występ toruńskiego wirtuoza harmonijki ustnej Sławka Wierzcholskiego z Nocną Zmianą Bluesa. O tym, kto pojawi się na kolejnych trzech koncertach, zadecyduje publiczność.

- Ogłosiliśmy plebiscyt dla artystów z regionu – wyjaśnia formułę Łukasz Wudarski. - Mogą oni za pomocą naszej strony internetowej zgłosić swój projekt na koncert. Jury wybierze maksymalnie 15 zespołów bądź solistów, którzy staną do głosowania publiczności.

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 lipca, a plebiscyt potrwa na stronie www.artus.torun.pl od 7 do 11 lipca. 12 lipca organizatorzy ogłoszą, kto wystąpi na poszczególnych scenach. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmów związanych z muzyką. Każdy uczestnik będzie mógł także zabrać ze sobą dzieci, które w czasie, gdy rodzice będą słuchać pięknych melodii, wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez artusowych animatorów.

W związku z tym, że od stycznia częścią centrum są również Filie Domu Muz, warto wspomnieć o kolejnej odsłonie starówkowego letniego cyklu Wędrująca Ławeczka, czyli szydełkowy streetart.

- Będziemy podpierać Krzywą Wieżę dekoracjami szydełkowymi, tworzyć szydełkowe róże w ogrodzie różanym na pl. Rapackiego, pojawią się też kolibry na wieży zegarowej obok EMPiK-u – wylicza kierowniczka Działu Edukacyjnego Elżbieta Lawendowicz.

Na doroczny piknik RelaksAkcja organizatorzy zapraszają 12 lub 19 lipca (w zależności od tego, czy odbędzie się II tura wyborów prezydenckich) na Okólną. To okazja do odprężających twórczych działań na łonie natury. Nowa przestrzeń do kreacji powstanie także w sierpniu w Kaszczorku.

Dwór Artusa nie zawiesza także działań online. W lipcu ogłoszony zostanie nabór do M3 - Festiwalu Artystów Codzienności. Zaproszeni zostaną do niego zarówno artyści, naukowcy i edukatorzy, jak i miłośnicy kultury, którzy ze swoich domów chcą uczynić przestrzeń twórczej aktywności. Artyści przyjdą do nas za pośrednictwem monitora komputera czy smartfona – odwiedzą nasz przedpokój, gdzie porozmawiamy o sztukach wizualnych, zrelaksują się z nami w łazience, pozwalając zapoznać się z oczyszczającą filozofią. W salonie wspólnie pomuzykujemy, w kuchni nauczymy się czegoś o sztuce kulinarnej, na balkonie oddamy się kontaktowi z naturą, w pokoju dziecięcym postawimy na dobrą zabawę, a w garderobie urządzimy domowy teatr – zapowiadają organizatorzy. Wielki finał akcji odbędzie się jesienią.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.