www.torun.pl

Gwiazdy naszego nieba

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Baner koncertu Nocnej Zmiany Bluesa

Jedną ze sztandarowych letnich toruńskich imprez jest organizowany przez Centrum Kultury „Dwór Artusa” Festiwal pod Gwiazdami. Nie zabraknie go i w tym roku, choć jego formuła została nieco zmodyfikowana. Artusowi animatorzy zaproszą również w wakacje do tworzenia kultury w naszych domach oraz szydełkowania na miejskiej ławeczce.

- Nasze flagowe wydarzenia letnie są może troszkę uboższe niż zwykle, za to mają bardziej toruński, regionalny charakter – zapowiada dyrektor CK Dwór Artusa Łukasz Wudarski. - Artyści mocno odczuli niedogodności związane z epidemią. Angażując ich, chcielibyśmy okazać im wsparcie.

Festiwal pod Gwiazdami zwykle odbywał się na wolnym powietrzu. Gościli tu najważniejsi przedstawiciele różnych gatunków muzyki rozrywkowej. W tym roku, z powodu konieczności utrzymania rygorów sanitarnych, wydarzenia odbędą się pod dachami Dworu Artusa oraz filii instytucji – Domów Muz przy ul. Poznańskiej i Okólnej.

Cykl otworzy 25 czerwca o godz. 19.00 występ toruńskiego wirtuoza harmonijki ustnej Sławka Wierzcholskiego z Nocną Zmianą Bluesa. O tym, kto pojawi się na kolejnych trzech koncertach, zadecyduje publiczność.

- Ogłosiliśmy plebiscyt dla artystów z regionu – wyjaśnia formułę Łukasz Wudarski. - Mogą oni za pomocą naszej strony internetowej zgłosić swój projekt na koncert. Jury wybierze maksymalnie 15 zespołów bądź solistów, którzy staną do głosowania publiczności.

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 lipca, a plebiscyt potrwa na stronie www.artus.torun.pl od 7 do 11 lipca. 12 lipca organizatorzy ogłoszą, kto wystąpi na poszczególnych scenach. Koncertom towarzyszyć będą pokazy filmów związanych z muzyką. Każdy uczestnik będzie mógł także zabrać ze sobą dzieci, które w czasie, gdy rodzice będą słuchać pięknych melodii, wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez artusowych animatorów.

W związku z tym, że od stycznia częścią centrum są również Filie Domu Muz, warto wspomnieć o kolejnej odsłonie starówkowego letniego cyklu Wędrująca Ławeczka, czyli szydełkowy streetart.

- Będziemy podpierać Krzywą Wieżę dekoracjami szydełkowymi, tworzyć szydełkowe róże w ogrodzie różanym na pl. Rapackiego, pojawią się też kolibry na wieży zegarowej obok EMPiK-u – wylicza kierowniczka Działu Edukacyjnego Elżbieta Lawendowicz.

Na doroczny piknik RelaksAkcja organizatorzy zapraszają 12 lub 19 lipca (w zależności od tego, czy odbędzie się II tura wyborów prezydenckich) na Okólną. To okazja do odprężających twórczych działań na łonie natury. Nowa przestrzeń do kreacji powstanie także w sierpniu w Kaszczorku.

Dwór Artusa nie zawiesza także działań online. W lipcu ogłoszony zostanie nabór do M3 - Festiwalu Artystów Codzienności. Zaproszeni zostaną do niego zarówno artyści, naukowcy i edukatorzy, jak i miłośnicy kultury, którzy ze swoich domów chcą uczynić przestrzeń twórczej aktywności. Artyści przyjdą do nas za pośrednictwem monitora komputera czy smartfona – odwiedzą nasz przedpokój, gdzie porozmawiamy o sztukach wizualnych, zrelaksują się z nami w łazience, pozwalając zapoznać się z oczyszczającą filozofią. W salonie wspólnie pomuzykujemy, w kuchni nauczymy się czegoś o sztuce kulinarnej, na balkonie oddamy się kontaktowi z naturą, w pokoju dziecięcym postawimy na dobrą zabawę, a w garderobie urządzimy domowy teatr – zapowiadają organizatorzy. Wielki finał akcji odbędzie się jesienią.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się bardzo teatralnie! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.