www.torun.pl

Inwestycyjna tarcza dla Torunia

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Toruń otrzyma prawie 30 mln zł dotacji od rządu z z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Taką deklarację złożyła 26 czerwca 2020 r. w Toruniu minister Anna Gembicka z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Na symbolicznym czeku, przekazanym prezydentowi Michałowi Zaleskiemu u stóp toruńskiego ratusza, widnieje kwota 29 249 138 zł – o tyle może ubiegać się Toruń na swoje projekty infrastrukturalne w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. To jeden z rządowych instrumentów antykryzysowych, przewidzianych w "Tarczy 4.0". Ustawę kilka dni temu podpisał prezydent RP Andrzej Duda, nad szczegółami rozwiązania pracował resort minister Jadwigi Emilewicz.

- Cieszę się, że dzisiaj mogę przekazać dobre informacje dla Torunia. Ruszamy z Funduszem Inwestycji Samorządowych. To fundusz, który ma wesprzeć inwestycje w samorządach, w gminach, w powiatach, po to, żeby nie stanęły w związku z pandemią koronawirusa. Szczególnie w takich miastach, jak Toruń, które są punktami na mapie turystycznej, zarówno dla turystów z Polski, jak i zagranicy, i pandemia szczególnie mocno je dotknęła - powiedziała minister Anna Gembicka.  - Dzisiaj przekazujemy dla Torunia kwotę ponad 29 mln zł. To jest maksymalna kwota, o którą Toruń będzie mógł wystąpić w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jestem przekonana, że pan prezydent Torunia w całości z tej kwoty skorzysta! Mam nadzieję, że te środki pomogą Toruniowi i gospodarce lokalnej wrócić na dawne tory.

Nabór wniosków ma ruszyć niebawem, a pierwsze przelewy mają być realizowane już we wrześniu. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na takie inwestycje, jak:  modernizacje szkół, przedszkoli, żłobków, na sieci wodno-kanalizacyjne i różnego rodzaju remonty. Dla wszystkich gmin w Polsce przewidziano 5 mld zł, dla powiatów 1 mld zł.

- To są przebłyski światła w tym ciemnym tunelu epidemii, jaki od kilku miesięcy opanował Polskę, Europę, świat, ale i także nasze miastopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mamy w Toruniu ponad 300-milionowy plan inwestycyjny na ten rok i wiemy dobrze, że te prawie 30 mln zł to jest bardzo istotne wzmocnienie tego planu. Na koniec maja dochody bieżące Torunia są mniejsze o 35 mln zł, a na koniec roku, w zależności od sytuacji gospodarczej, spodziewamy się kwoty niższej o 60-120 mln zł. To powoduje, że na inwestycje musimy szukać nowych źródeł. Te pieniądze spadają nam więc jak manna z nieba, ale ciężko wypracowana i dziękuję wszystkim, którzy pomogli o nią zabiegać. Jest to poważne wsparcie finansowe i stabilnie możemy oceniać realizację toruńskiego programu inwestycyjnego. A tylko inwestycje dają szansę na stymulację pozytywną i rozwój gospodarki w danym obszarze – mieście, gminie, powiecie, województwie - podkreślił prezydent.

Procedura przyznawania dotacji na konkretne projekty ma być maksymalnie skrócona – prezydent Torunia będzie składać uproszony wniosek bezpośrednio do wojewody kujawsko-pomorskiego, a pieniądze mają bardzo szybko trafić na konto miasta. Środki te muszą być przez samorządy wykorzystane w latach 2020-2021. Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, w Toruniu będą przeznaczone na realizację inwestycji już zaplanowanych, które z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu miasta byłyby zagrożone.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Toruń otrzymał ponad 45 mln zł subwencji na trwającą już rozbudowę mostu im. Józefa Piłsudskiego. Obecna dotacja to drugi poważny zastrzyk finansowy dla miasta w krótkim czasie. Jak poinformował radny Torunia Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, w miniony podziałek 22 czerwca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie Funduszu Dróg Samorządowych również o miasta prezydenckie, takie jak Toruń i Bydgoszcz, które wcześniej nie mogły korzystać z tego źródła. To pozwoli Toruniowi ubiegać się o kolejne dodatkowe fundusze np. na remonty dróg osiedlowych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się bardzo teatralnie! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.