Jak urządzić południową część Rynku Nowomiejskiego? | www.torun.pl

Jak urządzić południową część Rynku Nowomiejskiego?

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.

Rynek Nowomiejski znajduje się w centrum średniowiecznego Nowego Miasta Torunia. Wchodzi w skład obszaru objętego wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  W jego centralnej części znajduje się Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej – niegdyś w tym miejscu stał Ratusz Nowomiejski, który został zburzony w 1818 r. Plac otoczony był gotyckimi kamienicami bogatych mieszczan – przedstawicieli elity rzemiosł nowomiejskich, głównie piwowarów. Większość z nich uległa zniszczeniu w czasie pożarów oraz wojen szwedzkich i napoleońskich. Niektóre jednak przetrwały i stanowią wizytówkę tego miejsca. Do najbardziej znanych budynków należą: wspomniany wcześniej kościół ewangelicki, kościół św. Jakuba – usytuowany we wschodnim narożniku, Gospoda pod Modrym Fartuchem i Apteka pod Złotym Lwem (źródło: http://www.toruntour.pl/3241/rynek-nowomiejski-torun).

O czym będziemy rozmawiać podczas konsultacji?
Chcemy zebrać pomysły mieszkańców na zagospodarowanie południowej części Rynku Nowomiejskiego (zaznaczona na czerwono na mapce).


Jest to niewielki teren, usytuowany pomiędzy żeliwnym wozem (aranżacją upamiętniającą film „Prawo i pięść) a budynkiem, w którym mieszczą się toalety publiczne.

Na tym etapie każdy może przedstawić swoje propozycje. Zebrane pomysły będą analizowane pod kątem  możliwości i ograniczeń związanych z zagospodarowaniem tego terenu.
 
Co zrobić, żeby wziąć udział w konsultacjach?
1) Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz, w którym przedstawisz swój pomysł na zagospodarowanie tego terenu.  
2) Zadzwoń pod numer: 56 611 86 81 i opowiedz o swoich pomysłach.
3) Porozmawiajmy podczas spotkania online - 28 lipca 2020 r. o godz. 17:00 – zostanie ono przeprowadzone za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
Należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie Rynek”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania.

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, zeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
lub
2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams),

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.
 
Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach?
Wydrukuj plakat i powieś go na klatce schodowej lub wrzuć do skrzynek pocztowych. Plakat do pobrania tutaj.

Na wszystkie uwagi czekamy do 21 sierpnia 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta.

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Niebieski napis NGO otoczony splecionymi dłońmi.
  Kultura, Miasto, Sport
  Prezydent Torunia ogłosił pierwszą transzę konkursów dla organizacji pozarządowych na rok 2021. Na dotacje dla toruńskich pozarządówek miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku prawie 34,2 mln zł.
 • Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia
  Miasto, Sport
  W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.
 • Na zdjęciu: znak drogowy informacyjny
  MZK
  W nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r. (piątek/sobota) w godzinach od 22:37 do 4:00 wstrzymany zostanie przejazd autobusów MZK przez skrzyżowanie ul. Legionów i Żwirki i Wigury. Autobusy będą kursowały objazdem.
 • Baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Do 9 grudnia 2020 potrwa III Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, który rozpoczął się w miniony wtorek. W sumie dla małych odbiorców przygotowano aż piętnaście atrakcyjnych filmów.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i laureaci konkursu "Zbieramy makulaturę" z 2019 roku
  Eko, Miasto
  1 grudnia 2020 r. ruszyła kolejna edycja konkursu ‘Zbieramy makulaturę” organizowanego przez Prezydenta Miasta Torunia konkursu. Celem rywalizacji jest promowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
 • Na zdjęciu: logo konsultacji społecznych
  Eko, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia przystępuje do opracowania Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Torunia na lata 2021– 2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. Dbałość o środowisko naturalne stanowi jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju, dlatego tak istotnym staje się wytyczenie odpowiedniej ścieżki, która tę dbałość zapewni....
 • W sobotę 5 grudnia 2020 r. zostanie otwarte lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Z uwagi na sytuację epidemiczną lodowisko będzie funkcjonowało zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
 • Po odłożonej kilka dni temu z powodu mrozów operacji betonowania płyty mostu Piłsudskiego, wykonawca przystąpi do tych prac w nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r.
 • Do końca 2020 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Już w niedzielę 6 grudnia 2020 r. w trasę rusza świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Gdzie go będzie można spotkać? Publikujemy rozkład jazdy!
 • Po raz kolejny na sprzedaż idą działki inwestycyjne przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. 23 lutego 2021r. odbędzie się przetarg dotyczący gruntów między Motoareną, a budynkami dawnego Merinotexu. Ceny dla części terenów zostały obniżone w porównaniu do ubiegłorocznych przetargów.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 239 przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. 164 osoby zakażone to mieszkańcy Torunia.
 • 27 i 28 grudnia 2020 r. rozegrane zostaną półfinałowe mecze hokejowego Pucharu Polski. W tej wybornej stawce znalazła się drużyna KH Energa Toruń.
 • Rusza konkurs „Wygraj voucher do toruńskiej restauracji”, który stanowi wsparcie dla toruńskiej branży gastronomicznej.