www.torun.pl

Jak urządzić południową część Rynku Nowomiejskiego?

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.

Rynek Nowomiejski znajduje się w centrum średniowiecznego Nowego Miasta Torunia. Wchodzi w skład obszaru objętego wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  W jego centralnej części znajduje się Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej – niegdyś w tym miejscu stał Ratusz Nowomiejski, który został zburzony w 1818 r. Plac otoczony był gotyckimi kamienicami bogatych mieszczan – przedstawicieli elity rzemiosł nowomiejskich, głównie piwowarów. Większość z nich uległa zniszczeniu w czasie pożarów oraz wojen szwedzkich i napoleońskich. Niektóre jednak przetrwały i stanowią wizytówkę tego miejsca. Do najbardziej znanych budynków należą: wspomniany wcześniej kościół ewangelicki, kościół św. Jakuba – usytuowany we wschodnim narożniku, Gospoda pod Modrym Fartuchem i Apteka pod Złotym Lwem (źródło: http://www.toruntour.pl/3241/rynek-nowomiejski-torun).

O czym będziemy rozmawiać podczas konsultacji?
Chcemy zebrać pomysły mieszkańców na zagospodarowanie południowej części Rynku Nowomiejskiego (zaznaczona na czerwono na mapce).


Jest to niewielki teren, usytuowany pomiędzy żeliwnym wozem (aranżacją upamiętniającą film „Prawo i pięść) a budynkiem, w którym mieszczą się toalety publiczne.

Na tym etapie każdy może przedstawić swoje propozycje. Zebrane pomysły będą analizowane pod kątem  możliwości i ograniczeń związanych z zagospodarowaniem tego terenu.
 
Co zrobić, żeby wziąć udział w konsultacjach?
1) Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz, w którym przedstawisz swój pomysł na zagospodarowanie tego terenu.  
2) Zadzwoń pod numer: 56 611 86 81 i opowiedz o swoich pomysłach.
3) Porozmawiajmy podczas spotkania online - 28 lipca 2020 r. o godz. 17:00 – zostanie ono przeprowadzone za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
Należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie Rynek”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania.

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, zeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
lub
2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams),

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.
 
Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach?
Wydrukuj plakat i powieś go na klatce schodowej lub wrzuć do skrzynek pocztowych. Plakat do pobrania tutaj.

Na wszystkie uwagi czekamy do 21 sierpnia 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta.

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...