Jesienna Trasa Średnicowa | www.torun.pl

Jesienna Trasa Średnicowa

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Ekran akustyczny porośnięty bujnym pnączem w jesiennych zielono-czerwonych kolorach, obok chodnik i przystanek autobusowy

Pnącza na ekranach wzdłuż Trasy Średnicowej oraz rosnące tam drzewa przybrały jesienne kolory. Dzięki temu ruchliwa arteria w centrum miasta stała się miejscem pełnym uroku.

Wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza rośnie około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia trwały etapami, a w rezultacie osiągnięto efekt zielonego szlaku, przy którym znajdują się także chodnik i droga rowerowa, chętnie uczęszczane przez torunian.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy "średnicówki" (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a  wśród krzewów -  tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach.

Kilkadziesiąt nowych drzew posadzono na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie, m.in. 48 świerków syberyjskich, jesionów wyniosłych i klonów pospolitych na terenie rekreacyjnym za ekranami od strony ul. Wybickiego oraz 8 jarzębów szwedzkich przy parkingu obok wybiegu dla psów. Tu w obu przypadkach nasadzenia sfinansował inwestor zewnętrzny. Dodatkowo wiosną 2019 r. kosztem miasta dosadzono kolejnych 8 jarzębów szwedzkich w rejonie wybiegu dla psów.

Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. W ciągu kilku minionych lat zasadzono tam etapami łącznie 570 sztuk pnączy, m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensję pnącą, rdestówkę Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące.

Dotychczasowe nasadzenia w rejonie „średnicówki” kosztowały łącznie prawie 112 tys. zł, a ich wykonawcami były: Centrum Roślin Ogrodowych Marek Gollob z Bydgoszczy (2015), P.H.U.P Dorota Dembek z Torunia (2016-2017), firma JEZIÓRSKA Sp. J (2018). Autorem projektu zagospodarowania zielenią 1500-metrowego odcinka Trasy Średnicowej od Szosy Chełmińskiej do skrzyżowania z ul. Legionów była firma ECO-ART Luiza Kałuska z Warszawy, zaś jego wykonanie w 80 proc. sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Johnny Depp ze statuetką Złotej Żaby
  Kultura, Miasto
  W tym roku ze względu na pandemię uroczystość zakończenia festiwalu EnergaCamerimage odbyła się w nowej, wirtualnej formie. 21 listopada 2020 r. przed ekranami komputerów poznaliśmy zwycięzców statuetek Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby. Pierwsze miejsce w Konkursie Głównym uzyskał Joshua James Richards za zdjęcia do filmu „Nomadland”. To nie...
 • Grafika nowe statystyki COVID-19, 22.11.2020
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby przybyły 94 osoby zakażone SARS-CoV-2 w Toruniu. Od początku pandemii zanotowano w naszym mieście 6425 zakażeń.
 • Graika rządowa z napisem 100 dni solidarności w walce z COVID-19
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  21 listopada 2020 r. na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa na najbliższe 100 dni. Wprowadzone zostały nowe uregulowania dot. galerii handlowych, ferii zimowych oraz podjęto decyzję o dalszym nauczaniu zdalnym w szkołach.
 • Na zdjęciu Rynek Staromiejski, na dole niebieski pasek z napisem Toruń dla przedsiębiorców
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Miasto Toruń rozszerza program pomocowy „Toruń dla przedsiębiorców”.
 • Grafika nowe statystyki COVID-19, 21.11.2020
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby przybyły 123 osoby zakażone SARS-CoV-2 w Toruniu. Od początku pandemii zanotowano w naszym mieście 6331 zakażeń.
 • Grafika ilustracyjna.
  Koronawirus, Miasto
  Ponad 60 wolontariuszy - członków toruńskich organizacji pozarządowych oraz osób niezrzeszonych - stale współpracuje z toruńskim MOPR-em pomagając osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym, pozbawionym wsparcia rodziny i pozostającym w domach w związku zagrożeniem spowodowanym pandemią.
 • Ze względu na nauczanie zdalne wprowadzone w trakcie pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianach wymagań na egzaminach ósmoklasisty i maturalnych. Zanim zmiany zostaną ogłoszone, zespoły robocze pracujące nad wymaganiami czekają na opinie nauczycieli. Do 27 listopada ministerialni eksperci czekają na wiadomości w ramach...
 • Mimo że Centrum Sztuki Współczesnej, jak wszystkie instytucje kultury, jest obecnie zamknięte, czynną tam wystawę fotografii "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" można oglądać wirtualnie.
 • Pojazdy, które dowożą posiłki przygotowywane przez toruńskich gastronomów, zostaną zwolnione z każdorazowej opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania, wykupując w zamian abonament.
 • 19 listopada 2020 r. podczas sesji Rady Miasta Torunia zmieniony został termin składania wniosków o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Torunia.
 • Od poniedziałku 23 listopada 2020 r. przez cały sezon wymiany opon nasz serwis ogumienia działający w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220 jest czynny dłużej – od godz. 7:00 do 21:00.
 • 19 listopada 2020 roku podczas sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przedstawił radnym szereg informacji dotyczących funkcjonowania miasta: wydarzeń, jakie odbyły się w mieście i walki z pandemią COVID-19.
 • Od najbliższej niedzieli (22 listopada) od godziny 13:00 zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na moście J. Piłsudskiego.
 • Prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o przełożeniu uroczystości wręczenia Nagrody Prezydenta Torunia za rok 2019. Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia lub za całokształt działalności zeszłorocznej przyznane zostaną prawdopodobnie w 2021 roku.