Jeszcze o Collegium Medicum i bydgoskim lotnisku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jeszcze o Collegium Medicum i bydgoskim lotnisku

Miasto
Data publikacji: 26 listopada 2020
Prezydent Torunia Michał Zaleski, fot. Małgorzata Litwin

Po 16 latach działania w strukturze UMK Collegium Medicum jest daleko silniejszą i dużo lepiej wyposażoną placówką edukacyjną niż było w 2004 r., zaś akcje Torunia w budgoskim lotnisku to zaledwie 0,0344%, stąd niewielki wpływ na sytuację spółki. O tym m.in. pisze prezydent Torunia Michał Zaleski w poniższym wyjaśnieniu do "Rzeczpospolitej".

Bogusław Chrabota
Redaktor Naczelny "Rzeczpospolitej"
Warszawa

Wyjaśnienie do wywiadu z prezydentem Bydgoszczy autorstwa Janiny Blikowskiej pt. "Nie planujemy nowych zadań" opublikowanego w "Rzeczpospolitej" 23 listopada 2020 roku:

"Jakkolwiek prezydent Rafał Bruski nie sformułuje wyjaśnień w sprawie swojej interwencji odnośnie utworzenia Uniwersytetu Medycznego, skierowanej do posła Tomasza Latosa, nadal jest i będzie to próba osłabienia jednego z najlepszych uniwersytetów w kraju, jednej z nielicznych uczelni badawczych w Polsce – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego Collegium Medicum od równo 16 lat (od 24.11.2004 r.) jest integralną częścią, faktycznie, nie formalnie - jak twierdzi włodarz Bydgoszczy.

Dziś słyszymy, że to połączenie było błędem... Trzeba przypomnieć, jak małą i słabą uczelnią była bydgoska Akademia Medyczna w 2004 roku i jak silne jest obecnie Collegium Medicum. W 2004 roku w Bydgoszczy funkcjonował jeden szpital uniwersytecki, obecnie, dzięki obecności w UMK, działają tam dwie tego typu placówki. Zwiększyła się liczba studentów, wzrosła także liczba pracowników - z 993 osób w 2004 roku do prawie 1,5 tys. Wartość aktywów, czyli majątku Akademii Medycznej w 2004 roku szacowano na 152 mln złotych, obecnie Collegium Medicum dysponuje aktywami o wartości 455 mln złotych (stan na rok 2019). Przychody CM UMK (wcześniej Akademii Medycznej) wzrosły z poziomu 44 mln zł za rok 2004, do 178 mln zł za rok 2019.

Natomiast w nawiązaniu do zarzutu, że miasto Toruń wycofało swoje wsparcie dla bydgoskiego lotniska informuję, jedynie, że Spółka Port Lotniczy Bydgoszcz SA posiada 13 akcjonairuszy. Trzech głównych skupia 99,3% akcji. Są to Województwo Kujawsko - Pomorskie 72% akcji, Miasto Bydgoszcz 23% akcji, PP Porty Lotnicze SA - 4,3% akcji. Miasto Toruń posiada 0,0344% akcji. I na takim poziomie ponosimy odpowiedzialność za losy spółki."

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: nowe skrzyżowanie
    Drogi, Miasto
    Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.