Czysto i zielono | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Czysto i zielono

Czerwone maki w trawie.

Zdaniem osób biorących udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” Toruń jest miastem czystym i zielonym.

Dbamy o porządek
Aż 93 proc. respondentów uważa, że Toruń jest czysty. W całym badaniu wyżej oceniony został tylko Rzeszów, który uzyskał 100-procentową opinię czystego miasta.

W dniu 30 listopada 2017 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania na odbiór odpadów w latach 2018-2019. Spółka, co udowodniła w poprzednich latach i czego potwierdzeniem są wyniki badania „Przystanek Miasto 2017”*, skutecznie dba o czystość miasta. Podkreślić należy, że należy do niej zarówno odbiór odpadów i zarządzanie Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, jak też m.in. usuwanie śniegu i błota z chodników i ulic.

Obecnie w Gminie Miasta Toruń znajduje się około 28 tys. pojemników do odbioru śmieci. W związku z wejściem w życie od stycznia 2018 roku nowej ustawy dotyczącej zasad odbioru śmieci, w naszym mieście ta liczba pojemników ulegnie zmianie. Według szacunków potrzeba m.in. około 2400 pojemników różnej wielkości na bioodpady, około 200 pojemników do zbiórki szkła i 1000 pojemników na papier. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowego rozporządzenia, czyli w 2018 roku, w mieście pojawi się blisko 500 nowych pojemników.



Zielona mapa Torunia
Wątpliwości co do szczególnej troski miasta o jego zieleń nie ma aż 94 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017”. Na tę opinię składają się parki i skwery, rabaty kwiatowe, które szczególnie urzekają wiosną i latem. Te liczne atrakcyjne miejsca stanowią zachętę do spacerów, do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Już wiosną rozkwitną rabaty kwiatowe z roślin cebulowych, których łącznie 57 600 sztuk posadzono w październiku 2017 roku. Łącznie na  420 m2 pojawi się mieszanka niebiesko-żółtych oraz biało-kolorowych kwiatów – na skwerach przy Placu NOT, Placu Rapackiego, ul. Poznańskiej, pasy drogowe ulic: Podgórska/Łódzka, rondo Kniaziewicza/Hallera, Konstytucji 3 Maja/Ślaskiego, Polna/Forteczna/Traktorowa i rondo przy ul. Łódzkiej/ Trasie Mostowej. Innym przykładem jest blisko 1700 kwiatów trzech gatunków, które z okazji obchodzonych hucznie w Toruniu imienin Katarzyny, posadzonych zostało na skwerze przy ul. Chopina. W tym miejscu posadzone zostały też nietypowe drzewa – trzy grójeczniki japońskie, których wilgotne opadłe liście pachną piernikami.

Jesienią 2017 roku dzięki uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w wysokości blisko 80 tys. zł dokonana została  renowacja zieleni w zabytkowym Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Posadzono m.in. 25 szt. drzew liściastych, 830 szt. krzewów liściastych, 1480 szt. roślin okrywowych, a także wykonano renowację wybranych fragmentów trawników dywanowych z dowiezieniem i rozścieleniem ziemi urodzajnej warstwą grubości 10 cm na łącznej powierzchni 2800 m2.

W styczniu 2018 roku ukończone zostały, trwające także od jesieni 2017 roku, prace w Ogrodzie Muzyków i Alpinarium. W obu pojawią się nowe rośliny, a także nowe elementy małej architektury. Liczne ławeczki na pewno skuszą spacerowiczów do chwili odpoczynku w tych miejscach. Nowością zaś będzie muzyczny plac zabaw w Ogrodzie Muzyków, a w Alpinarium – kaskada.

W 2018 roku prowadzone będą kolejne prace nad rewitalizacją lub tworzeniem nowych terenów zielonych. Przykładem mogą być prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenów na tzw. osiedlu JAR oraz terenów lasów miejskich, położonych między ulicami Bema a Balonową, nazywanymi Rudelką. Ich realizacja przewidziana jest w latach 2017-2019, a w listopadzie 2017 roku podpisane zostały umowy na dofinansowanie obu projektów z Funduszu Spójności.


* Sondaż telefoniczny (CATI) zrealizowany przez firmę Kantar Millward Brown w dniach 25-30/10/2017 na reprezentatywnej próbie mieszkańców Torunia wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=804, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...