Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się przepisy obowiązujące w komunikacji miejskiej w Toruniu.

 

1. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się ceny większości aktualnie obowiązujących biletów w komunikacji miejskiej w Toruniu.

Bilety o nieaktualnej cenie, których ważność rozpocznie się przed wejściem w życie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (…) zachowują ważność na okres, na jaki zostały zakupione.

Natomiast pozostałe bilety papierowe tracą ważność z dniem 1.01.2021 r.

Bilet jednoprzejazdowy będzie w dalszym ciągu pełnił także funkcje biletu czasowego i uprawniał do przejazdu komunikacją miejską z przesiadkami w czasie 45 minut.

>>> Zobacz, jakie są ceny urzędowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych przewozach pasażerskich w Toruniu od dnia 1 stycznia 2021 r.

 


2. Od 1 stycznia 2021 zmienia się wysokość opłat dodatkowych (kar) nakładanych na pasażera w przypadku przejazdu bez ważnego biletu.

>>> Zobacz, ile wynoszą opłaty dodatkowe (kary) za jazdę bez ważnego biletu (.docx)


3. Od 1 stycznia 2021 r. przewóz roweru podlega opłacie w wysokości dwukrotności ceny za bilet jednoprzejazdowy normalny.


4. Od dnia 1 stycznia 2021 r. zabraniać się będzie przewozu rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego - napędzanych za pomocą silnika elektrycznego, za wyjątkiem wózków inwalidzkich elektrycznych, spełniających warunki:

a) o wymiarach nie większych niż: długość całkowita 1200 mm, szerokość całkowita 700 mm, wysokość całkowita 1090 mm;

b) umieszczony w pojeździe na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych i prawidłowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu;

c) wózek musi mieć możliwość obrócenia się wewnątrz pojazdu w miejscu wokół własnej osi.

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
dopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu:Przykłady wózków dopuszczonych do przewozu

  

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
niedopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu, ze względu na gabaryty:

Przykłady wózków niedopuszczonych do przewozu


5. Przewóz rowerów i urządzeń transportu osobistego nieobjętych zakazem przewozu w komunikacji miejskiej dopuszczony będzie pod warunkiem:

a) umieszczenia ich na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych;

b) korzystania z przewozu w sposób niepowodujący zagrożenia dla innych pasażerów, zanieczyszczenia ich odzieży, uszkodzenia oraz zanieczyszczenia pojazdu;

c) przewozu w pojeździe w tym samym czasie nie więcej niż 2 rowerów lub  2 urządzeń transportu osobistego albo 1 roweru i 1 urządzenia transportu osobistego;

d) złożenia, jeśli konstrukcja to umożliwia - z wyłączeniem wózków inwalidzkich.


6. W pojazdach komunikacji miejskiej obowiązują ustalone poniżej zasady zajmowania miejsca wydzielonego w pojeździe:

a) przed osobą z rowerem (lub urządzeniem transportu osobistego) pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe mają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi,

b) w razie potrzeby zajęcia miejsca przez osobę na wózku inwalidzkim lub pasażera z wózkiem dziecięcym, pasażer przewożący rower lub inne urządzenie transportu osobistego ma obowiązek ustąpienia tego miejsca i opuszczenia pojazdu – bez prawa do zwrotu wniesionej opłaty za przejazd.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...