www.torun.pl

Militarna historia Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 sierpnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.

W programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono 328 wniosków, z czego 157 otrzymało dofinansowanie. Jednym z nich jest projekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: "Dzieci Torunia - zapomniania historia militarna Torunia". Wartość dofinansowania wynosi 30 tys. zł.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta i regionu na temat odbudowy państwowości, wkładu toruńskich struktur militarnych w wydarzenia Bitwy Warszawskiej oraz integracja lokalnej społeczności wokół militarnych tradycji Torunia - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki, w trakcie którego będzie można między innymi zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault 17, która była wykorzystana na planie filmu J. Hoffmana "Bitwa Warszawska", mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920, a także skorzystać ze stanowisk doświadczalnych, które pozwolą spojrzeć na zagadnienia militarne i technologiczne z naukowego punktu widzenia. Będzie można również wziąć udział w bezpłatnych wykładach poświęconych wojskowym tradycjom toruńskiego garnizonu oraz szkolnictwu morskiemu w Toruniu. - Dowiemy się jak wyglądało życie żołnierzy garnizonu oraz jak wyglądał udział marynarzy i torunian w skrzydle Bitwy Warszawskiej w rejonie Toruń-Włocławek - mówi Marcin Centkowski.

Na stanowiskach (z wykorzystaniem metody eksperymentu) będzie można przeprowadzić doświadczenia związane m.in. z awarią statku, siłą nośną, ustawieniem działa, aby pocisk miał jak największy zasięg i dosięgnął celu.

Partnerami w projekcie są: rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej, Maciej Neumann (historyk, publicysta, autor książek "Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty" oraz "Historia III Rzeszy"), Paweł Pilarski (historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń).

"Koalicje dla Niepodległej" to system dotacji MKiDN. - Celem strategicznym programu jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową - wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka - czytamy na stronie ministerstwa.

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.