www.torun.pl

Most pod mostem

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: przeprawa techniczna pod mostem

Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.

Rozbudowa mostu drogowego w Toruniu nabrała tempa. Pogoda sprzyja wykonawcy, dzięki czemu prace są prowadzone - z małymi przerwami- praktycznie  przez całą dobę. Asfaltowanie, frezowanie, prace antykorozyjne to główne zadania, jakie są obecnie realizowane na obiekcie. Roboty są prowadzone także pod mostem. Na potrzeby przejazdu sprzętu ciężkiego wykonawca przygotował drogi technologiczne. Mają one około kilometra długości.

- Plac budowy pod mostem mamy przedzielony Mała Wisełką, żeby przeprowadzić tam maszyny, wykonaliśmy niewielki mostek, który zapewnia ruchu koparek i samochodów ciężarowych- wyjaśnia Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Istotne jest to, że zastosowane rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie się sprzętu technologicznego bez ingerencji w koryto Małej Wisełki, czyli w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi.

Mostek typu Daglezja jest konstrukcją wojskową. Wykonawca robót firma Intop nabyła go z rezerw wojskowych - W swoich zasobach mamy kilka tego typu obiektów, które wykorzystujemy przy okazji realizacji  innych inwestycji -dodaje Labocha.

Mostek, który stanął na toruńskim placu budowy ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości , a jego nośność to 60 ton. - Jest to bardzo solidna konstrukcja, na poligonach jeżdżą po niej czołgi- zaznacza Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Warto zaznaczyć, że  mostek został ustawiony wyłącznie na potrzeby budowy, dla usprawnienia prac realizowanych pod obiektem. Absolutnie nie mogą z niego korzystać osoby postronne. Po zakończeniu inwestycji most zostanie rozebrany.

fot. Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.