Most pod mostem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Most pod mostem

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: przeprawa techniczna pod mostem

Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.

Rozbudowa mostu drogowego w Toruniu nabrała tempa. Pogoda sprzyja wykonawcy, dzięki czemu prace są prowadzone - z małymi przerwami- praktycznie  przez całą dobę. Asfaltowanie, frezowanie, prace antykorozyjne to główne zadania, jakie są obecnie realizowane na obiekcie. Roboty są prowadzone także pod mostem. Na potrzeby przejazdu sprzętu ciężkiego wykonawca przygotował drogi technologiczne. Mają one około kilometra długości.

- Plac budowy pod mostem mamy przedzielony Mała Wisełką, żeby przeprowadzić tam maszyny, wykonaliśmy niewielki mostek, który zapewnia ruchu koparek i samochodów ciężarowych- wyjaśnia Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Istotne jest to, że zastosowane rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie się sprzętu technologicznego bez ingerencji w koryto Małej Wisełki, czyli w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi.

Mostek typu Daglezja jest konstrukcją wojskową. Wykonawca robót firma Intop nabyła go z rezerw wojskowych - W swoich zasobach mamy kilka tego typu obiektów, które wykorzystujemy przy okazji realizacji  innych inwestycji -dodaje Labocha.

Mostek, który stanął na toruńskim placu budowy ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości , a jego nośność to 60 ton. - Jest to bardzo solidna konstrukcja, na poligonach jeżdżą po niej czołgi- zaznacza Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Warto zaznaczyć, że  mostek został ustawiony wyłącznie na potrzeby budowy, dla usprawnienia prac realizowanych pod obiektem. Absolutnie nie mogą z niego korzystać osoby postronne. Po zakończeniu inwestycji most zostanie rozebrany.

fot. Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Zgłoś przedsięwzięcie rewitalizacyjne
    Miasto
    Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.