Nie wywołuj wilka z lasu | www.torun.pl

Nie wywołuj wilka z lasu

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie leśnej drogi

W ostatnim czasie wzrasta liczba doniesień na temat sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilków - informuje Regionalny Inspektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. W związku z tym w Toruniu podejmowane są działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Liczebność wilków w ostatnich latach wzrosła, co sprawia, że zwierzęta te pojawiają się również na terenach, na których nie były od dawna widywane. Zjawisko to ma charakter incydentalny i nie zawsze związane jest z zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. O ile to jednak możliwe, należy starać się zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom związanym z obecnością wilków żyjących w pobliżu Torunia.

Mając to na uwadze zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz skierował pismo do administracji spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Toruniu, w którym zaleca podjęcie działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców przed incydentami z udziałem wilków lub zdziczałych psów na terenie zarządzanych przez te podmioty nieruchomości. Podobne zalecenia odnoszą się do prywatnych właścicieli nieruchomości, znajdujących się zwłaszcza na obrzeżach miasta.

Wśród możliwych do zastosowania działań prewencyjnych, zmierzających do uniknięcia szkody wyrządzonej przez zwierzęta lub zminimalizowania jej rozmiarów należy wymienić:

 • zabezpieczenie dobytku w gospodarstwach rolnych użytkujących pastwiska zwierząt gospodarskich, m.in. poprzez ogrodzenie terenu lub zastosowanie wokół niego tzw. fladr, czyli linek lub taśm z przymocowanymi kawałkami materiału w jaskrawych kolorach, co stanowi barierę behawioralną dla wilka,
 • zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów komunalnych przed dostępem dziko żyjących zwierząt,
 • monitorowanie, czy w okolicy nie powstają nęciska dla zwierząt oraz reagowanie na tego typu sytuacje,
 • zwracanie uwagi właścicielom psów o zakazie puszczania ich bez możliwości kontroli i bez oznakowania,
 • przestrzeganie przez właścicieli psów zakazu puszczania ich luzem na terenie leśnym.

W Toruniu wilki najczęściej mogą się pojawiać w lewobrzeżnej części miasta oraz okolicach jego południowych i południowo-zachodnich granic, z uwagi na przyleganie do lasów Puszczy Bydgoskiej, która według danych stała się kompleksem leśnym zasiedlonym przez wilki.

Co zrobić, jeśli zauważymy dzikie zwierzęta w okolicy?

Najlepiej zawiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na telefon alarmowy Straży Miejskiej 986.

Warto przypomnieć, że wilki są w Polsce gatunkiem znajdującym się pod ochroną i wszystkie działania związane z ich obecnością w pobliżu naszych siedzib muszą być skonsultowane z odpowiednio przeszkolonymi służbami.

Przeczytaj więcej na temat reagowania na incydenty z udziałem wilków - PDF

Fot. Magdalena Kujawa

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski w maseczce podczas sesji Rady Miasta Torunia zdalnej
  Koronawirus
  Podczas 29. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • Na zdjęciu widać boisko typu orlik
  Koronawirus, Miasto
  Od 19 kwietnia 2021 roku będzie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.
 • Postać z napisem UMK na tle instalacji Skyway
  Kultura, Miasto
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika organizuje warsztaty audiowizualne dla osób zainteresowanych współtworzeniem mappingu 3D, który zostanie zaprezentowany na festiwalu Skyway w 2022 r.
 • Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa
  Miasto
  Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.
 • Miasto
  16 kwietnia 2021 r. minęła 16. rocznica śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 9. rocznica śmierci prof. Mariana Biskupa - wybitnych toruńskich humanistów, honorowych obywateli Torunia.
 • Grafika ogólna - nowe statystyki dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  17 847 nowych zachorowań na COVID-19 oraz 595 zgonów - to ogólnopolskie dane epidemiologiczne na piątek 16 kwietnia 2021 r. W Toruniu - 72 zakażenia i 2 zgony.
 • Oświadczenie rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia, Anny Kulbickiej-Tondel, po briefingu ProNatura i Miasta Bydgoszcz, który odbył się w dniu 15 kwietnia 2021 r., w sprawie spalarni odpadów w Bydgoszczy.
 • Tegoroczni maturzyści mają przed sobą spore wyzwanie - przygotowują się do egzaminu dojrzałości w trakcie nauki zdalnej i w niełatwym czasie pandemii. Z pomocą przychodzi Iza Kasperek, która poprowadzi „Powtórkę do matury z języka polskiego”. Warsztaty online odbędą się 17 kwietnia, są one całkowicie darmowe, ale obowiązują zapisy na stronie...
 • Po raz kolejny na sprzedaż zostaną wystawione działki inwestycyjne w rejonie ulic Pera Jonssona i Szosy Bydgoskiej w Toruniu. 6 lipca 2021 r. odbędzie się przetarg dotyczący sprzedaży gruntów między Motoareną a budynkami dawnego Merinoteksu.
 • Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Kolejny dzień przyniósł w Toruniu 92 potwierdzone testami nowe zakażenia koronawirusem. Z 14 na 15 kwietnia 2021 r. odnotowano też 4 ofiary śmiertelne. To już 422 torunian, którzy przegrali walkę z pandemią.
 • 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w śpiączce – święto uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku. Celem obchodów Dnia Pacjenta w śpiączce jest próba zrozumienia problemów takich pacjentów i stworzenie opieki mającej na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko okaże się to możliwe. W toruńskiej Fundacji „Światło”...
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.