www.torun.pl

Nocne prace na moście

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 26 czerwca 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Od najbliższego wtorku 30 czerwca 2020 r. przez kolejne trzy dni na moście im. Józefa Piłsudskiego roboty będą prowadzone także nocą -  od godziny 21.00 do 6.00 rano. Drogowcy będą w tym czasie frezować starą nawierzchnię przeprawy na wyłączonym obecnie pasie ruchu. Ruch będzie się odbywał wahadłowo, przy sterowaniu za pomocą sygnalizacji świetlnej.

Przypomnijmy, że rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu rozpoczęła się pod koniec kwietnia 2020 r. Zadanie realizuje konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o. i EURO-DARMAL Sp. z o.o.  z Kamiennej Góry. Początkowo oprócz remontu i rozbudowy samego mostu wykonawca miał zbudować alternatywną przeprawę tymczasową na wysokości ulic Przybyszewskiego i Zagrodowej, jednak w maju, ze względu na suszę i niski poziom wody w Wiśle, z przyczyn technicznych odstąpiono od tego projektu. Jednocześnie generalny wykonawca podjął się takiego przeorganizowania prac na moście, aby możliwe było utrzymanie dwukierunkowego ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego. A ze względu na wybuch pandemii koronawirusa ruch ten był od połowy marca br. zdecydowanie mniejszy.

Po zakończeniu prac most nie tylko będzie gruntownie odnowiony, ale zmieni nieco oblicze. Zakres prac obejmuje m.in. poszerzenie części pieszo-rowerowej do 4,2 m, budowę punktów widokowych na moście oraz zejścia na Kępe Bazarową i nowego zejścia na Bulwar Filadelfijski z windą. Wykonane też będą:  lokalne naprawy istniejącej płyty pomostu, czyszczenie i naprawa oblicowań kamiennych, przyczółków i filarów mostu, przebudowa infrastruktury technicznej, nowe nawierzchnie jezdni i chodników, nowe bariery drogowe, odwodnienie i oświetlenie. Konstrukcja stalowa, istniejąca i projektowana, zostanie zabezpieczona antykorozyjnie. Uszczelniony i zabezpieczony będzie wał przeciwpowodziowy, a teren pod obiektem – oczyszczony i uporządkowany.

Rozbudowa mostu ma się zakończyć w listopadzie 2021 r. Całkowity koszt inwestycji to ponad 122 mln zł. W pierwszych dniach czerwca 2020 r. do Torunia dotarła radosna wiadomość , że miasto otrzyma na to zadanie dodatkowo prawie 45,8 mln zł subwencji rządowej z rezerwy ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. O taką pomoc gmina wystąpiła w lutym 2020 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się bardzo teatralnie! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.