Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Łuck

 

Łuck (Луцьк), Ukraina
2008 rok

Podstawowe informacje:
Łuck, miasto w zachodniej Ukrainie, nad rzeką Styr (dopływ Prypeci), stolica obwodu wołyńskiego. Liczy ok. 205 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się siedziba Konsulatu Generalnego RP. Łuck jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. W mieście działa wyższa szkoła pedagogiczna, filia Politechniki Lwowskiej, filharmonia, muzeum regionalne z galerią sztuki.

Rys historyczny:
Łuck to jedno z najstarszych miast Ukrainy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1085 r. W XII wieku Łuck stał się stolicą księstwa ruskiego. Od 1321 r. pozostawał w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1429 r. na zamku w Łucku odbył się słynny zjazd monarchów europejskich, którzy debatowali nad sposobami obrony przed Imperium Osmańskim.

W 1432 r. Łuck otrzymał prawa miejskie, w 1569 r. na mocy Unii Lubelskiej został włączony do Korony Królestwa Polskiego.  W czasach I i II Rzeczypospolitej był siedzibą władz województwa wołyńskiego. W 1795 r. został zagarnięty przez Rosję. W 1919 r. miasto wróciło do Polski, ponownie stając się stolicą województwa wołyńskiego.  1991 Łuck znalazł się w granicach niepodległej Ukrainy. Obecnie Łuck jest siedzibą władz obwodu wołyńskiego.

Warto zobaczyć:
W czasach rozkwitu (do 1648 r.) Łuck był nazywany „wołyńskim Rzymem”.  Ślady historii widać w mieście na każdym kroku. Łuck może pochwalić się m.in. okazałym średniowiecznym zamkiem, wczesnobarokową Katedrą Świętych Apostołów Piotra i Pawła, katedrą prawosławną, Wielką Synagogą.

Więcej Informacji:
www.lutsk.ua (oficjalny serwis miejski)

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Brązowy medal ME w boksie
    Miasto, Sport
    Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
  • Kultura, Miasto
    Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...