www.torun.pl

Nowe stawki podatków od 1 stycznia 2021

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: Toruń z lotu ptaka

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.

Podczas sesji Rady Miasta Torunia 24 września radni zagłosowali za ustaleniem stawek podatku od środków transportu i podatku od nieruchomości. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

- Do tej pory na terenie Gminy Miasta Toruń obowiązywało 80 stawek podatku od środków transportu. Proponujemy zmniejszenie ich ilości do 61mówiła podczas sesji Magdalena Flisykowska-Kacprowicz skarbnik miasta.

Jak zaznaczyła pani skarbnik, pod uwagę był brany także wpływ danych pojazdów na środowisko. Zlikwidowana została dodatkowa opłata w wysokości 50 zł od pojazdu wyprodukowanego przed 2000 rokiem, ale za to podtrzymane mają być preferencyjne stawki dla pojazdów o napędzie ekologicznym bądź wyposażonych w silnik spełniający normę Euro6. Tych pojazdów dotyczyć będzie ulga w wysokości 50 proc. od stawki podstawowej. W przypadku autobusów spełniających te warunki ulga wynosić ma 30 proc.

Zgodnie z treścią przyjętej uchwały, w wyniku scalania stawki podatkowe dla 19 typów pojazdów uległy obniżeniu średnio o 9 proc. W przypadku autobusów o liczbie miejsc siedzących do 22, stawka obniżona zostanie aż o 32 proc. – z kwoty 1760 zł za autobus do 1200 zł rocznie. Dla autobusów posiadających więcej niż 22 miejsca siedzące stawka ma zostać obniżona o 15 proc. – z 2220 zł do 1960 zł rocznie. Na niezmienionym poziomie pozostaną stawki podatku dla 23 kategorii pojazdów. Z kolei 33 kategorii pojazdów dotyczyć będą podwyżki średnio o 3,7 proc. Wszystkie te zmiany spowodują, że do budżetu miasta wpłynie mniej pieniędzy niż w roku 2020 – o ok. 250 tys. zł.

Zmienią się także stawki podatku od nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych precyzuje, że co roku właśnie w lipcu Minister Finansów podaje wskaźnik wzrostu stawek podatkowych na następny rok. Jest to tzw. wskaźnik inflacji, czyli procent inflacji, jaki mieliśmy w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego. Inflacja, czyli wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych, wynosi 3,9 procenta i o tyle Minister Finansów podnosi górne stawki podatków.

W naszym mieście od lat mamy politykę chroniącą mieszkańców przed nadmiernym fiskalizmem ze strony miasta. Dlatego nadal chcielibyśmy utrzymać te stawki podatku od nieruchomości na poziomie niższym niż górna stawka określana przez ministra, przede wszystkim dla budynków mieszkalnych, ale też dla garaży i budynków gospodarczych wykorzystywanych przez osoby fizyczne do celów niezarobkowych, co jest ewenementem na skalę krajową – dodała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Zgodnie z treścią przyjętej uchwały, stawka podatku od mieszkań czy garażu wzrośnie w 2021 roku nie więcej niż o 50 groszy miesięcznie. Nieco więcej wzrośnie stawka podatku od domów z działką – maksymalnie o 3 złote. W przypadku niewielkich budynków, które przez osoby fizyczne nie są wykorzystywane na działalność gospodarczą, wzrost wyniesie ok. 1 złotego. W przypadku budynków i gruntów na działalność gospodarczą wskaźnik wzrostu wyniesie odpowiednio 5 proc. i 8 proc. Zgodnie z założeniami, dzięki wyższym stawkom podatku od nieruchomości, do budżetu miasta trafi 4,8 mln zł.


Do pobrania:

- Treści przyjętych uchwał w Biuletynie Informacji Publicznej - aby przejść do strony kliknij tutaj.

fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.