www.torun.pl

Pamięci Juliana Fałata

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: tablica poświęcona Julianowi Fałatowi przy Fosie Staromiejskiej 28 z biało-niebieską wstęgą

30 lipca 2020 roku na ścianie przy wejściu do kamienicy przy Fosie Staromiejskiej 28 odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Juliana Fałata. To w tym miejscu w latach 1920-1922 mieszkał znany akwarelista.

Tablica upamiętniająca Fałata zawisła na drzwiach kamienicy, którą kupił i w której mieszkał w trakcie swojego pobytu w Toruniu. Wtedy mieściła się ona pod adresem Plac Teatralny 42 (obecnie Fosa Staromiejska 28).

Odsłaniając tablicę w roku setnej rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski miasto chce uhonorować wybitnego twórcę, który związany jest z grodem Kopernika.

- Honorujemy tą tablicą zarówno wybitnego polskiego artystę, jak i człowieka, który przed stu laty był naocznym świadkiem pierwszych dni i lat toruńskiej niepodległości. Toruń miał wielkie szczęście, że Julian Fałat dotarł do naszego miasta w przełomowym dla niego czasiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski odsłaniając tablicę.

W uroczystościach wziął udział także dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Mirosław Kuklik.

- Bardzo się cieszę, że postać Juliana Fałata została w Toruniu należycie upamiętniona. Pamiętajmy, że malarz wyprowadzając się z Torunia nie sprzedał tego domu, tylko przekazał go Pomorskiemu Towarzystwu Opieki nad Dziećmi. Wielki gest wielkiego twórcywyjaśnił dyrektor Kuklik.

Julian Fałat był wybitnym polskim malarzem przełomu XIX i XX wieku, jednym z najwybitniejszych akwarelistów i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1895-1909. W Toruniu mieszkał przez 3 lata, wyjechał z miasta w 1922 roku.

Tablica nie jest pierwszym upamiętnieniem Juliana Fałata w naszym mieście – w 2017 przy ul. Preisa powstał mural poświęcony malarzowi.

Mieszkańców zainteresowanych międzywojenną historią Torunia zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Okręgowym poświęconej Konfraterni Artystów. Wystawę można oglądać do 18 października 2020 roku.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...