Pasieka słoweńska stanie w Toruniu? | www.torun.pl

Pasieka słoweńska stanie w Toruniu?

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski rozmawia z Ambasadorką SŁowenii

JE Ambasador Republiki Słowenii odwiedziła Toruń w związku z planem utworzenia w okolicy naszego miasta - Grębocinie, tradycyjnej słoweńskiej pasieki. Byłyby to pierwsze takie miejsce w Polsce.

Słowenia była inicjatorką ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, który został jednogłośnie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w dniu 20 grudnia 2017 r. Od tej pory Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest co roku 20 maja. Jednym ze sposobów, w jaki Słowenia stara się szerzyć przesłanie Światowego Dnia Pszczoły i podnosić świadomość w kwestii ogólnego znaczenia pszczół dla przyrody i ludzkości, jest instalacja tradycyjnych słoweńskich pasiek we współpracy z lokalnymi partnerami na całym świecie. Pasieki są zdobione charakterystycznymi deskami malowanymi w różne motywy i umieszczonymi nad wejściem do ula (tzw. panjskimikončnicami).

Pierwsza taka pasieka w Polsce stanie w Grębocinie, a w przyszłości może także w Toruniu. W tym celu do naszego miasta przyjechała JE Ambasador Republiki Słowenii w Polsce Božena Forštnarič Boroje. Jak podkreśliła JE Ambasador, rok 2021 jest szczególny dla jej kraju, który właśnie w tym czasie obchodzi trzydziestolecie niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych na ten rok znajduje się zainstalowanie tradycyjnych pasiek słoweńskich w różnych krajach Unii, w tym także w Polsce. Zważywszy na 12-letnią udaną współpracę miast partnerskich – Torunia i Novego Mesta, wybór okolic naszego miasta na posadowienie pasieki był naturalny. – Nove Mesto znane jest z szczególnej troski o pszczoły, a także z niezrównanej stuletniej tradycji produkowania miodu i przygotowywania wyrobów miodowych. Województwo kujawsko-pomorskie jako takie, dzięki umieszczeniu w okolicy Torunia tradycyjnej słoweńskiej pasieki, staje się niepowtarzalnym partnerem i jest symbolem współpracy między Słowenią i Polską, także w tej dziedziniepodkreśliła JE Ambasador Božena Forštnarič Boroje.

Gmina Miasta Toruń od lat włącza się w akcje służące ochronie pszczół, np. w 2017 r. uzyskała dofinansowanie z WFOŚiGW w Toruniu na wykonanie m.in. domków dla owadów, które zostały ustawione w przestrzeni miejskiej, organizuje wydarzenia edukacyjne oraz promujące opiekę nad pszczołami. – Bardzo dbamy o to, by pszczoły znalazły u nas swoje środowisko naturalne. Wśród podejmowanych przez nas działań jest tworzenie łąk kwietnych, sianie roślin miododajnych oraz sadzenie drzew, takich jak lipy klony i leszczynywymienił prezydent Michał Zaleski. Utworzenie tradycyjnych pasiek słoweńskich wpasuje się w ten trend, jak również otworzy możliwość współpracy pszczelarzy polskich i słoweńskich.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski w maseczce podczas sesji Rady Miasta Torunia zdalnej
  Koronawirus
  Podczas 29. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • Na zdjęciu widać boisko typu orlik
  Koronawirus, Miasto
  Od 19 kwietnia 2021 roku będzie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.
 • Postać z napisem UMK na tle instalacji Skyway
  Kultura, Miasto
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika organizuje warsztaty audiowizualne dla osób zainteresowanych współtworzeniem mappingu 3D, który zostanie zaprezentowany na festiwalu Skyway w 2022 r.
 • Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa
  Miasto
  Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.
 • Miasto
  16 kwietnia 2021 r. minęła 16. rocznica śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 9. rocznica śmierci prof. Mariana Biskupa - wybitnych toruńskich humanistów, honorowych obywateli Torunia.
 • Grafika ogólna - nowe statystyki dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  17 847 nowych zachorowań na COVID-19 oraz 595 zgonów - to ogólnopolskie dane epidemiologiczne na piątek 16 kwietnia 2021 r. W Toruniu - 72 zakażenia i 2 zgony.
 • Oświadczenie rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia, Anny Kulbickiej-Tondel, po briefingu ProNatura i Miasta Bydgoszcz, który odbył się w dniu 15 kwietnia 2021 r., w sprawie spalarni odpadów w Bydgoszczy.
 • Tegoroczni maturzyści mają przed sobą spore wyzwanie - przygotowują się do egzaminu dojrzałości w trakcie nauki zdalnej i w niełatwym czasie pandemii. Z pomocą przychodzi Iza Kasperek, która poprowadzi „Powtórkę do matury z języka polskiego”. Warsztaty online odbędą się 17 kwietnia, są one całkowicie darmowe, ale obowiązują zapisy na stronie...
 • Po raz kolejny na sprzedaż zostaną wystawione działki inwestycyjne w rejonie ulic Pera Jonssona i Szosy Bydgoskiej w Toruniu. 6 lipca 2021 r. odbędzie się przetarg dotyczący sprzedaży gruntów między Motoareną a budynkami dawnego Merinoteksu.
 • Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Kolejny dzień przyniósł w Toruniu 92 potwierdzone testami nowe zakażenia koronawirusem. Z 14 na 15 kwietnia 2021 r. odnotowano też 4 ofiary śmiertelne. To już 422 torunian, którzy przegrali walkę z pandemią.
 • 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w śpiączce – święto uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku. Celem obchodów Dnia Pacjenta w śpiączce jest próba zrozumienia problemów takich pacjentów i stworzenie opieki mającej na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko okaże się to możliwe. W toruńskiej Fundacji „Światło”...
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.