Piękno polskich zabytków i przyrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piękno polskich zabytków i przyrody

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kobiety oglądają zdjęcia na wystawie obiektów na liście UNESCO

Wystawa zdjęć polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została otwarta w Muzeum Twierdzy Toruń.

Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 17 września 2021 r. W murach Muzeum Twierdzy Toruń przybyłych gości powitał Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, które tę wystawę zorganizowało. - Powstanie wystawy wynikało z potrzeby znalezienia skutecznego sposobu na promocję i upowszechnianie wiedzy o polskich obiektach światowego dziedzictwa UNESCO w trudnym czasie ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusawyjaśniał Zbigniew Fiderewicz.

Prace nad przygotowaniem wystawy trwały kilka miesięcy, a jej powstanie stanowi efekt współpracy i zaangażowania wszystkich członków Stowarzyszenia. W realizację przedsięwzięcia zaangażowany był również członek wspierający Stowarzyszenie – Muzeum Okręgowe w Toruniu, które opracowało wystawę od strony zarówno graficznej, jak i merytorycznej.

- Cieszy nas, że ta wystawa powstała właśnie w Toruniu i że stąd będzie mogła trafić do miejsc, które są współpartnerami Ligi Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce, a także do polskiego parlamentu – mówił prezydent Michał Zaleski, podkreślając z dumą, że toruński zespół staromiejski, który od blisko 24 lat znajduje się na liście UNESCO, pięknieje z roku na rok i zachwyca turystów tak krajowych, jak i zagranicznych.

Na 20 planszach wystawowych zaprezentowane są fotografie i opisy przedstawiające walory polskich obiektów. Zobaczyć można takie miejsca, jak  m.in. Białowieski Park Narodowy, kopalnia soli w Wieliczce, starówki Warszawy, Torunia, Krakowa, Zamościa, muzeum w Oświęcimiu, zamek w Malborku, kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze.

- Założenie przy tworzeniu wystawy było takie, aby przedstawić wszystkie obiekty, które są pod opieką stowarzyszenia. Plansze są dwujęzyczne, posiadają podstawowe informacje, a także kod, poprzez który przechodzimy do strony w większą ilością wiadomości. Pojawia się także kryterium wpisu na listę UNESCO i informacja za co dany obiekt się na niej znalazł – wyjaśnił kurator wystawy Robert Żytkowski.

Wystawa czynna będzie do 17 wrześnie 2021 r. przez co najmniej dwa tygodnie. Jest ciekawym elementem zwiedzania całego obiektu Muzeum Twierdzy Toruń.



Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” powstało w październiku 2005 roku w Zamościu. Oficjalnie rozpoczęło działalność 15 marca 2006 roku pod pierwotną nazwą Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”. Członkami Ligi są podmioty i osoby reprezentujące polskie obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których znajdują się te dobra. Do Stowarzyszenia mogą również przystępować organizacje, które realizują zadania zbieżne z zadaniami statutowymi Ligi. Stowarzyszenie zrzesza obecnie opiekunów i zarządców większości polskich obiektów światowego dziedzictwa. Siedziba władz Ligi znajduje się obecnie w Toruniu, gdzie mieści się biuro Stowarzyszenia. Celem funkcjonowania Stowarzyszenia „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce” jest inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do utrzymania w dobrym stanie, właściwego wykorzystania i promocji polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również uznanych za Pomniki Historii. Istotnym narzędziem realizacji tych zamierzeń jest podejmowanie przez członków Ligi wspólnych przedsięwzięć promocyjnych w kraju i poza granicami Polski, gromadzenie i udostępnianie informacji turystycznych o polskich obiektach światowego dziedzictwa, współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami turystycznymi, prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz pozyskiwanie funduszy na ich rewitalizację. Ponadto Liga działa na rzecz współpracy i wymiany doświadczeń, wspiera starania członków o zachowanie właściwego stanu obiektów i udziela wsparcia finansowego na realizację prac konserwatorskich i restauratorskich.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...