Plan dla przyszłych pokoleń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan dla przyszłych pokoleń

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu: ścieżka i ławki w parku Glazja

O projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Sobieskiego i Waryńskiego opowiada Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu.

- Na ostatniej sesji RMT rozpoczęta została dyskusja na temat projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Sobieskiego i Waryńskiego w Toruniu. Czego dotyczy ten plan i dlaczego podjęte zostały prace nad nim?

Prace nad projektem planu miejscowego dla terenów przy ul. Sobieskiego i ul. Waryńskiego w Toruniu podjęto w związku Dezyderatem Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inicjatyw Gospodarczych Rady Miasta Torunia z dnia 29 grudnia 2008., w którym Radni wnosili o zarezerwowanie terenów dla przebiegu mostu drogowego przez Wisłę, w osi ul. Waryńskiego.

Ponad 11 lat temu, w maju 2010r. Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę nr 794/10 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Sobieskiego i ul. Waryńskiego w Toruniu. W granicach planu znajduje się część osiedla Słoneczne Tarasy, obiekty handlowe przy ul. Waryńskiego, a także cmentarz, Park Glazja i Fort Jakuba przy ul. Sowińskiego.

W projekcie planu wydzielono obszar Parku Glazja, uwzględniając koncepcję zagospodarowania konsultowaną z mieszkańcami. Plan umożliwi także zagospodarowanie Fortu Jakuba na cele muzealne i kulturalne oraz terenów wokół fortu dla rekreacji i wypoczynku.
W projekcie planu wskazuje się na zapleczu Parku Glazja (wzdłuż ogrodzenia terenów wojskowych, w dawnej fosie Fortu Jakuba) korytarz wolny od zabudowy jako rezerwę na przyszłe potrzeby drogowe miasta, związane z budową czwartego lokalnego mostu drogowego w Toruniu. Wskazana w projekcie planu rezerwa wynika ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia”,  a korytarz drogowy w projekcie planu stanowi kontynuację przebiegu przeprawy mostowej z lewobrzeżnej części Torunia (od ul. Łódzkiej) do Placu Pokoju Toruńskiego.

Przebieg przeprawy w osi ulicy Waryńskiego i rezerwy terenów niezbędnych do realizacji mostu w przyszłości wyznaczono na podstawie koncepcji drogowych, opracowań i eksperty z środowiskowych, sporządzanych także na potrzeby planów miejscowych.  Rada Miasta Torunia  w roku 2020 uchwaliła dwa plany miejscowe dla odcinków trasy mostowej: od ulicy Łódzkiej do ul. Strzałowej oraz od ul. Strzałowej do ul. Podgórskiej. Projekt planu dla terenów przy ul. Sobieskiego i ul. Waryńskiego w Toruniu „domyka” przebieg planowanej drogi od strony północnej.

- Jaka jest perspektywa realizacji takiej inwestycji czyli ewentualnej budowy tzw. mostu w rejonie ul. Waryńskiego i  związanej z nim przebudowy układu komunikacyjnego?

Założenia planistyczne w tym zakresie odnoszą się do dalekiej perspektywy czasowej, zapewne najwcześniej za 30-40 lat, i dotyczą sytuacji, w której miasto, po planowanej realizacji trzeciego mostu zachodniego (w osi ulicy Okrężnej), będzie widziało potrzebę i posiadało możliwości na realizację mostu śródmiejskiego. Warto dodać, że do tej pory w Toruniu mosty powstają w odstępie czasowym  ok. 60-70 lat.

Z punktu widzenia prawidłowego rozwoju przestrzennego, istotne jest także planowanie oraz tworzenie rezerw, przede wszystkim dla realizacji celów publicznych, aby mogły z nich korzystać również przyszłe pokolenia mieszkańców.

- W jakim zakresie plan umożliwi przyszłym projektantom drogi ingerencję w znajdujący się tam teren zieleni, tzw. park Glazja?

Powierzchnia parku to ok. 5,6 ha. Perspektywiczna rezerwa drogowa o powierzchni ok. 1,4 ha zajmuje południowy skraj terenów parkowych, o charakterze otwartym, ze ścieżką pieszą. Do czasu realizacji układu drogowego w projekcie planu wskazano na możliwość zagospodarowania i użytkowania  terenów „korytarza drogowego” zgodnie z dotychczasowym użytkowaniem, tj. jako tereny zieleni, z urządzeniami rekreacji i elementami małej architektury.

W tym miejscu chciałabym podkreślić, że nie były planowane i nie będą realizowane wycinki drzew w parku ani na jego obrzeżach.

- Jeśli plan zostanie przyjęty, na ile jego zapisy będą obowiązujące dla przyszłych projektantów układu komunikacyjnego w tym rejonie?  Czy możliwe będą jakiekolwiek zmiany?

Nie należy zapominać, że plan miejscowy wskazuje, ale jednocześnie chroni przed innym zagospodarowaniem, „korytarze” dla przebiegu dróg, zaś szczegółowe rozwiązania drogowe (lokalizacja jezdni, chodników, ścieżek rowerowych, miejsca nasadzeń zieleni przydrożnej) są precyzowane na etapie projektowania drogi. Także miejsca skrzyżowań i zjazdów z drogi (tu mam na myśli łącznik w kierunku obiektów usługowych) będą wskazywane po analizach ruchu z uwzględnieniem  potrzeb mieszkańców.

W przypadku mostu w osi ulicy Waryńskiego mówimy o bardzo dalekiej perspektywie czasowej. Jednak, o ile za kilkadziesiąt lat władze miasta podejmą decyzję o potrzebie budowy czwartego mostu, jego lokalizacja będzie poprzedzona wnikliwą analizą środowiskową i komunikacyjną, poddaną konsultacjom społecznym.

Uchwalenie planu dla omawianego obszaru jest istotne z punktu widzenia perspektywicznego rozwoju miasta, zapewni niezbędną rezerwę terenu pod przyszłe rozwiązania drogowe zgodnie z kierunkami wskazanymi w „Studium…”, z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń mieszkańców miasta.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.