Pojemniki na małą elektronikę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pojemniki na małą elektronikę

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 października 2020
Autor: Natalia Przytarska
Wizualizacja czerwonego śmietnika na sprzęt elektroniczny

Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.

Blisko i bezpiecznie

Dzięki projektowi Elektryczne Śmieci mieszańcy Torunia będą mogli blisko domu oraz bezpiecznie pozbyć się zalegającego starego sprzętu elektronicznego czy elektrycznego.

- Udostępniamy dla torunian kolejne narzędzie służące segregacji śmieci, tym razem elektrycznych, które stanowi cenne uzupełnienie naszego systemu komunalnego. Warto także podkreślić, że jest ono zupełnie bezkosztowe dla miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rozwój gospodarki, efektywne wykorzystanie funduszy europejskich, inwestycje w infrastrukturę techniczną – to niewątpliwie atuty Torunia, który dzięki pojemnikom na elektryczne śmieci staje się jeszcze bardziej smart. 

- Jesteśmy organizatorem systemu zbierania i zagospodarowania Elektryczne śmieci m.in. w Dębicy, Starachowicach, Krośnie, Częstochowie i Świdniku. Toruń jest pierwszym miastem w północnej Polsce, z którym nawiązaliśmy współpracę - powiedział Bartłomiej Hajduk, właściciel MB Recycling.

Dla mieszkańców pojemniki przy osiedlach będą najwygodniejszym i najprostszym sposobem pozbycia się zużytego, drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób zutylizujemy go również zgodnie ze wszelkimi normami, a przede wszystkim bez szkody dla środowiska naturalnego.

W pierwszej kolejności 33 pojemniki zostaną postawione na terenie:

  • Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie – 8 lokalizacji,
  • Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo - 10 lokalizacji
  • Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej – 15 lokalizacji.

Świadomość i możliwość

Statystyczny Polak w 2019 roku wyprodukował około 11,7 kg elektrycznych śmieci z czego do recyklingu i odpowiednich punktów zbiórki elektrośmieci, a w konsekwencji do recyklingu, trafiło tylko nieco ponad 6 kg. Pytanie, co z resztą? Niestety wyrzucanie zepsutej suszarki, latarki, zabawki na baterie, czy innego rodzaju zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do pojemników w altanach śmietnikowych, wciąż jest częstą praktyką mieszkańców. Urządzenia te czasami zalegają także w naszych mieszkaniach.

- Większość z nas przetrzymuje w swoich szufladach, piwnicach i na strychach stare urządzenia, które powinny trafić do utylizacji twierdzi Monika Wyciechowska z CCR RELECTRA Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. - Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko przygotowaliśmy dla mieszkańców Torunia wsparcie, w postaci materiałów, które będzie można pobrać z uruchamianej właśnie strony „Szkolne Centrum Recyklingu”.

Zarówno szkoły, jak i uczniowie będą mogli uzyskać tam wiele wskazówek dot. np. tego, co zrobić ze starym telefonem, dowiedzieć się, dlaczego utylizacja jest ważna oraz wziąć udział w konkursach ekologicznych.


Kika cennych wskazówek

Co wrzucać do pojemników?

  • Sprzęt którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
    Odkurzacze, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli.

  • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm:
    Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.

A co zrobić z dużym sprzętem powyżej 50 cm?

  • MB Recycling oferuje odbiór wielkogabarytowych elektrycznych odpadów bezpośrednio z nieruchomości za 35 zł bez względu na ilość
  • Usługa obejmuje wyniesienie ciężkich sprzętów z mieszkania, piwnicy, strychu itp. Dla potrzeb zgłaszania odbiorów służy specjalna infolinia 572-102-102. 
  • Każdy przekazujący elektryczne śmieci do przetworzenia otrzyma informator edukacyjnyo zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. 
  • Odbiory będą realizowane w zależności od ilości zgłoszeń, w terminie do 5 dni roboczych od zgłoszenia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.