Powstaną parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstaną parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
koncepcja parku w stylu holenderskim

Biuro Ogrodnika Miejskiego jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu, wskazanych przez mieszkańców miasta podczas przeprowadzonych od października 2020 r. do lutego 2021 r. konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”.

Miasto zaproponowało 23 lokalizacje, które były konsultowane z mieszkańcami, a w wyniku rozmów pojawiło się aż 60 propozycji lokalizacji. Podczas spotkania w listopadzie 2020 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jak chcieliby, by wyglądały parki, jakie funkcje mają spełnić, jakie elementy małej architektury i rodzaje zieleni powinny się tam pojawić.

- Wiele pomysłów mieszkańców udało się zaimplementować do ostatecznych wytycznych, które stanowiły podstawę do projektowania i koncepcji. W większości przypadków urzędnicy i mieszkańcy byli zgodni. Wszyscy zwracali uwagę, że należy premiować bioróżnorodność, a funkcją nadrzędną jest dostosowanie projektów do zmian klimatu – podkreślał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Pierwsze lokalizacje dotyczą terenów zieleni przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. Obecnie wykonane zostały przez projektantów wizualizacje dla wstępnych koncepcji zagospodarowania tych terenów zieleni. W najbliższych latach będą projektowane i realizowane sukcesywnie kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska podczas konferencji prasowej

- Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostanie odpowiednio zaproponowana nazwa: Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty czy Zacisze Holandii. Dopełnieniem mają być elementy małej architektury, jak również kolorystyka nawiązująca do barw flagi - kojarzące się z danym państwem.

Wśród propozycji znajdą się m.in.

  1. Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, mini-wodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
  2. Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
  3. Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk” czy mini-labirynt.

- Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – podkreśla dyrektor BOM.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych, czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane „fitoncydami” - o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

Realizacja projektów ma przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów.

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować jeszcze do 23 lipca br. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwa była jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij i zobacz mapę z planowanymi lokalizacjami parków

Kliknij poniżej i zobacz koncepcje parku kieszonkowego „Zacisze Holandii” - PDF

Koncepcja 1

Koncepcja 2

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.