Próba wtargnięcia do urzędu | www.torun.pl

Próba wtargnięcia do urzędu

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8

1 kwietnia 2021 roku samozwańczy aktywista i twórca grupy negującej obostrzenia sanitarne i metody walki z pandemią COVID-19 w mediach społecznościowych próbował wtargnąć do budynku głównego Urzędu Miasta Torunia. Jego zachowanie spotkało się ze stanowczą krytyką prezydenta Michała Zaleskiego.

Lider grupy potępiającej m.in. nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych i inne zasady rygory sanitarnego wprowadzone aby skuteczniej walczyć z pandemią COVID-19 1 kwietnia próbował wtargnąć do budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 domagając się rozmowy z prezydentem. Kiedy nie został wpuszczony na teren budynku (bo nie był umówiony na spotkanie i nie miał na sobie maseczki ochronnej) zaczął grozić pracownikowi ochrony m.in. spaleniem budynku. Mężczyzna transmitował całe wydarzenie na żywo poprzez swój fanpage na Facebooku.

Zachowanie mężczyzny spotkało się z natychmiastową reakcją gospodarza miasta.

- Niezwłocznie podjąłem decyzję o zwiększeniu ochrony we wszystkich budynkach Urzędu Miasta Torunia. Pracuje w nich ponad 400 osób, musimy dbać o ich bezpieczeństwowyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.O zaistniałej sytuacji powiadomiono organy ścigania. Domagam się ich niezwłocznej interwencji w celu ujęcia osoby, która wygłasza groźby karalne i nie dopuszczenia, aby zostały one spełnione.

O samozwańczym aktywiście zrobiło się głośno, kiedy w miniony weekend, wraz z trójką innych osób wtargnął na teren Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Uczestnicy tego zdarzenia, aby wejść na teren placówki naruszyły nietykalność cielesną portiera, a następnie bez masek weszły na dwa oddziały SSM – wbrew informacjom, jakie przekazywali w mediach społecznościowych, nie udało im się wejść na tzw. oddział covidowy. Również ta sytuacja spotkała się ze zdecydowanych sprzeciwem ze strony władz Torunia.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski w maseczce podczas sesji Rady Miasta Torunia zdalnej
  Koronawirus
  Podczas 29. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • Na zdjęciu widać boisko typu orlik
  Koronawirus, Miasto
  Od 19 kwietnia 2021 roku będzie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.
 • Postać z napisem UMK na tle instalacji Skyway
  Kultura, Miasto
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika organizuje warsztaty audiowizualne dla osób zainteresowanych współtworzeniem mappingu 3D, który zostanie zaprezentowany na festiwalu Skyway w 2022 r.
 • Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa
  Miasto
  Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.
 • Miasto
  16 kwietnia 2021 r. minęła 16. rocznica śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 9. rocznica śmierci prof. Mariana Biskupa - wybitnych toruńskich humanistów, honorowych obywateli Torunia.
 • Grafika ogólna - nowe statystyki dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  17 847 nowych zachorowań na COVID-19 oraz 595 zgonów - to ogólnopolskie dane epidemiologiczne na piątek 16 kwietnia 2021 r. W Toruniu - 72 zakażenia i 2 zgony.
 • Oświadczenie rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia, Anny Kulbickiej-Tondel, po briefingu ProNatura i Miasta Bydgoszcz, który odbył się w dniu 15 kwietnia 2021 r., w sprawie spalarni odpadów w Bydgoszczy.
 • Tegoroczni maturzyści mają przed sobą spore wyzwanie - przygotowują się do egzaminu dojrzałości w trakcie nauki zdalnej i w niełatwym czasie pandemii. Z pomocą przychodzi Iza Kasperek, która poprowadzi „Powtórkę do matury z języka polskiego”. Warsztaty online odbędą się 17 kwietnia, są one całkowicie darmowe, ale obowiązują zapisy na stronie...
 • Po raz kolejny na sprzedaż zostaną wystawione działki inwestycyjne w rejonie ulic Pera Jonssona i Szosy Bydgoskiej w Toruniu. 6 lipca 2021 r. odbędzie się przetarg dotyczący sprzedaży gruntów między Motoareną a budynkami dawnego Merinoteksu.
 • Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Kolejny dzień przyniósł w Toruniu 92 potwierdzone testami nowe zakażenia koronawirusem. Z 14 na 15 kwietnia 2021 r. odnotowano też 4 ofiary śmiertelne. To już 422 torunian, którzy przegrali walkę z pandemią.
 • 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w śpiączce – święto uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku. Celem obchodów Dnia Pacjenta w śpiączce jest próba zrozumienia problemów takich pacjentów i stworzenie opieki mającej na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko okaże się to możliwe. W toruńskiej Fundacji „Światło”...
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.