www.torun.pl

Rekreacja wśród zieleni

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rewitalizacja parków Glazja i Tysiąclecia oraz zagospodarowanie terenów na tzw. osiedlu Jar zostały zakończone. W mieście trwają także nasadzenia drzew.

O realizacji tych zielonych projektów opowiedzieli podczas konferencji prasowej w dniu 8 lipca 2020 r. zastępca prezydenta Paweł Gulewski i Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego w Urzędzie Miasta Torunia.

Prace w Parku Tysiąclecia, który zajmuje obszar blisko 13 ha na lewobrzeżu, są już zamknięte. – Od 1 lipca 2020 r. trwają odbiory tego terenu, co zajmie kilka tygodnipowiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski. Wykonawcą zadania „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu” jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. z Poznania. Wartość to ponad 11,5 mln zł, z czego ponad 9,8 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności.

Zmian w parku jest wiele – dotyczą one zarówno wykonania nowej nawierzchni alejek parkowych, chodników, ścieżek rowerowych, schodów, jak i elementów małej architektury i oczywiście zieleni. Nowe nasadzenia objęły drzewa (273 szt.), krzewy (2389 szt.), a także wykonanie kwietników (1035 m kw.  bylin i 624 m kw. traw ozdobnych), trawników oraz łąk uzupełniających. W parku pojawiły się także takie miejsca, jak plac zabaw dla dzieci i młodzieży, strefy relaksu i odpoczynku m.in. z hamakami, siłownia plenerowa, boisko wielofunkcyjne i wybieg dla psów. Rewitalizacji doczekały się także staw „Felek” oraz fosa fortu, gdzie pojawiły się pomosty. Cały teren został oświetlony o objęty monitoringiem. Co ważne, teren został przystosowany dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi, to samo dotyczy sanitariatów umiejscowionych w budynku dawnej prochowni. Jedynym miejscem, do którego, ze względu na ukształtowanie terenu, nie uda im się dotrzeć, to pomost w fosie Fortu.

Wcześniej, bo w kwietniu 2020 r., zakończyły się prace w Parku Glazja, które wykonała firma Hosta Group z Grębocina. Całkowita wartość projektu to ponad 4,7 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - blisko 2,14 mln zł. Powstały tam nowe chodniki i ścieżki, siłownia zewnętrzna, zestaw do ćwiczeń work-out, stoły szachowe, a dla najmłodszych plac zabaw. Pojawiły się elementy małej architektury: nowe ławki, leżaki, stojaki rowerowe, a także kosze na odpady i psie odchody. Z myślą o psach stworzony został wybieg. Park wzbogacono także o budki dla ptaków i domki owadów. Cały teren zyskał nowe oświetlenie i monitoring oraz tablice informacyjne.

W Glazji odnowiono zieleń parkową: założono 3,9 ha trawników, nasadzono 37 lip drobnolistnych odm. Rancho oraz 6 grabów pospolitych, które mają być prowadzone w formie łuków, a także 9591 krzewów i 20 183 szt. bylin.

Dzięki wykonaniu zadania związanego z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenu tzw. osiedla Jar jego mieszkańcy mogą cieszyć się atrakcyjnym miejscem wypoczynku, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Prace zrealizowała firma Bud-Tech z Torunia, a koszt całości to ponad 8,7 mln zł,  z czego 4,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Znajdujący się w centralnej części osiedla „Staw Kapitana" zyskał ciekawe zagospodarowanie - z pomostami, kładkami, promenadą. Wokół pojawiły się miejsca relaksu, ciągi piesze i rowerowe, oświetlenie, brama drewniana, a do tego: punkt widokowy, siłownia zewnętrzna i miejsca aktywnego wypoczynku, place zabaw, ustawiono ławki kosze, stojaki na rowery, itd.

W ramach prac z zakresu zieleni pojawiło się 20 szt. drzew, 46 532 szt. specjalnie wyhodowanych bylin, krzewów, krzewinek i traw na łącznej powierzchni powyżej 3,35 ha, a także 132 szt. roślin wodnych w „Stawie Kapitana". Teren zyskał też 1000 m kw. trawników oraz 820 m kw. trawników leśnych.

Tereny zieleni w Toruniu - PREZENTACJA

Obok tych dużych realizacji o charakterze parkowym, podczas konferencji prasowej przedstawiono stan nasadzeń, jakie prowadzone są na terenie Gminy Miasta Toruń.

- Corocznie wprowadzamy do przestrzeni miejskiej kilkaset nowych drzew. W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa różnych gatunków. Są to gatunki dobrze przystosowane do warunków miejskich, czyli takie, które dobrze sprawdzają się w tym klimacie, są gatunkami rodzimymi, a jednocześnie są odporne na zanieczyszczenie środowiska i na wpływ czynników abiotycznych - powiedziała Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Torunia. I tak gatunki nasadzanych drzew to m.in. klony (czerwony, zwyczajny, polny), kasztanowce, głogi pośrednie itp.

Wymienione nasadzenia zakończyły się w kwietniu 2020 r. Były to nasadzenia rekompensujące drzewa usuwane podczas inwestycji (22 szt.), uzupełniające szpalery w pasach drogowych (58 szt.), wzbogacające tereny zieleni (86 szt.) czy nasadzenia wskazane przez mieszkańców w aplikacji „Moje Drzewo” (118 szt.). Jak podkreśliła Jolanta Swinarska, nie jest to koniec nasadzeń w roku 2020. - W okresie jesiennym, który jest najlepszy na sadzenie drzew, przewidujemy kolejną taką samą partię drzew do nasadzenia, również objętą trzyletnią gwarancją. Jest to bardzo istotne, ponieważ te trzy lata pielęgnacji są dla drzew najważniejsze. Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Poza tym firma wykonująca nasadzenia jest zobowiązana w tym okresie do regularnego odchwaszczania miejsca nasadzenia, poprawiania palikowania, zwalczania szkodników, jeśli takie występują, a także, jeśli drzewo z jakiś względów nie zachowuje żywotności – do jego wymiany – wyjaśniła Jolanta Swinarska. Wszystkie sadzone obecnie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu są skutecznie zasilane.

Gmina Miasta Toruń prowadzi także inwentaryzację drzewostanu, jaka jest prowadzona bądź już została zakończona w mieście. – Do tej pory Biuro Ogrodnika Miejskiego przeprowadziło inwentaryzację drzewostanu na 11 ulicach, w tym m.in. wzdłuż ul. Kościuszki oraz w obszarze ulic Traugutta i Lubickiej – poinformował Paweł Gulewski. Jeszcze w tym roku wykonana zostanie inwentaryzacja drzew wzdłuż ul. Wojska Polskiego, dzięki czemu Biuro Ogrodnika Miejskiego zyska pełna informację na temat ich stanu.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • 1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z...
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...