www.torun.pl

Rusza pielgrzymkowa sztafeta

Miasto
Data publikacji: 03 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.

Część pielgrzymek w Polsce w tym roku została odwołana, inne będą miały charakter symboliczny. Taka również będzie pielgrzymka Diecezji Toruńskiej. Ponieważ organizatorzy uznali, że nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów zawartych w rozporządzeniu Głównego Inspektora Sanitarnego, zdecydowali, że pielgrzymka odbędzie się etapami. Każdego z 9 dni pielgrzymki na szlak wyruszy inna grupa pątników. Grup jest również 9, więc każda będzie odpowiedzialna za jeden dzień pielgrzrymki. Będzie to więc forma sztafety.

- Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową, przejdą cały etap i na noc wrócą do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyruszy następna grupa - wyjaśnia ksiądz Wojciech Miszewski, kierownik pielgrzymki Diecezji Toruńskiej. - Jeśli będzie to grupa do 20 osób, będzie wędrować po lewej stronie drogi, pojedynczo, w wymaganych odstępach. Jeśli grupa będzie większa i liczyć będzie np. 50 osób, powinna iść prawą stroną drogi, w kolumnie, jak w poprzednich latach, z nagłośnieniem, pod opieką kierujących ruchem porządkowych. Ten wybór należy do przewodników grup w zależności od ilości zebranych pielgrzymów.

Tradycyjnie pielgrzymów pożegnają w Toruniu przedstawiciele władz miasta i diecezji. O godz. 6.00 w katedrze śs. Janów zostanie odprawiona Mszy św., po której nastąpi wymarsz na trasę.

W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki należy kontaktować się z przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują.

 • Dzień 1 Toruń – Koneck - Grupa Żółta – oo. redemptoryści - Toruń
 • Dzień 2 Koneck – Topólka -  Grupa Biała - Toruń
 • Dzień 3 Topólka – Brdów  -  Grupa Brązowa Brata Alberta
 • Dzień 4 Brdów – Dąbie nad Nerem – Grupa Pomarańczowa - Grudziądz
 • Dzień 5 Dąbie nad Nerem – Zadzim – Grupa Zielona Wąbrzeźno – Jabłonowo – Radzyń
 • Dzień 6 Zadzim – Strońsko – Grupa Niebieska oo. paulini - Toruń
 • Dzień 7 Strońsko – Szczerców – Grupa Zielona - Działdowo
 • Dzień 8 Szczerców – Brzeźnica Nowa – Grupa Franciszkańska - Brodnica
 • Dzień 9 Brzeźnica Nowa – Jasna Góra – Grupa Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie

Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie bp Józef Szamocki oraz ks. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki.

W związku z epidemią nie będzie też tradycyjnej współracy pielgrzymów z mieszkańcami mijanych miejscowości w zakresie noclegu czy posiłku. Uczestnicy będa zobowiązani zapewnić sobie całodzienne wyżywienie. Każdy dzień rozpoczną od porannej mszy w miejscowym kościele. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia. Tam o godz. 17.00 wezmą udział w Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Do Torunia i okolicznych miejscowości powrócą już na własną rękę.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.