Sadzimy parki kieszonkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sadzimy parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 października 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: grafika przedstawiająca konsultacje społeczne w sprawie parków kieszonkowych

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji parków kieszonkowych w Toruniu. Mieszkańcy mogą wskazać najlepsze spośród 23 lokalizacji zaproponowanych przez miasto oraz złożyć własne propozycje lokalizacji.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Określenie „park kieszonkowy” jest  dosłownym tłumaczeniem angielskiego zwrotu „pocket park” i, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje niewiele miejsca. Do końca 2020 roku w Toruniu ma powstac minimum 5 takich parków. Ruszyły konsultacje społeczne online, dzięki którym mieszkańcy zadecydują o właściwych lokalizacjach dla parków.

- Udało nam się wybrać 23 lokalizacje, które poddajemy konsultacjom społecznym. Parki kieszonkowe są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej. Jedną z najpopularniejszych realizacji tego typu jest Paley Park w Nowym Yorku, utworzony na Manhattanie w 1967 r. Do dziś cieszy się on dużą popularnością. W Toruniu będziemy starali się lokalizować parki na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Wybraliśmy możliwe lokalizacje, w oparciu o szereg kryterium takich jak: zapis w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, otoczenie, zapotrzegowanie społeczne oraz dostępność - wyjaśnia Paweł Gulewski zastępca prezydenta Torunia.

Parki kieszonkowe są wyposażone w elementy małej architektury. Zgodnie z planem, w Toruniu urządzenie parku kieszonkowego obejmowałoby m.in. nasadzenia roślin, zabiegi pielęgnacyjne, rekultywację terenu, alejki naturalne z nawierzchnią przepuszczalną, małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne/edukacyjne, karmniki, kwietniki/rabaty/łąki kwietne, i itd.), oświetlenie, nawodnienie.

- Chcielibyśmy, aby parki urządzono w sposób, który zachęca do odpoczynku - aby mieszkańcy mogli zatrzymać się i odpocząć. Zieleń w Toruniu ma strukturę klinowo-pierścieniową. Chcemy, aby parki kieszonkowe były zlokalizowane w miejscach, gdzie mogłyby uzupełnić zwartą zabudowę mieszkaniową. W innych polskich miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Gdańsk parki kieszonkowe są bardzo popularne. Będziemy wzorować się na doświadczeniach z innych miast - zapewnia Jolanta Świnarska dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Torunia.

Na zdjęciu: zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Świnarska

fot. Magdalena Kujawa

Parki tego typu przyczyniają się do poprawy komfortu życia w mieście, jak również do poprawy mikroklimatu. Spełniają drobną funkcję zabawową, wypoczynkową, przyrodniczą, jak również społeczną. Warto zauważyć, że tworzenie parków kieszonkowych w Toruniu będzie służyło adaptacji do zmian klimatu, m.in. poprzez:

  • tworzenie tzw. zielonej i/lub niebieskiej infrastruktury, czy małych ogrodów deszczowych na cele małej retencji, wzmacniającej system filtracji, przechwytywania i wykorzystania wód opadowych;
  • zwiększanie bioróżnorodności przez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin np. miododajnych wabiących pszczoły, roślinności wabiącej motyle, odpowiedniej roślinności stanowiącej pokarm dla ptaków;
  • wprowadzenie tzw. zielonych ścian i zieleni pełniącej funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin;
  • zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza.

O CO PROSIMY W RAMACH KONSULTACJI?

Prosimy o trzy rzeczy:

  1. Wybierz najlepsze lokalizacje – wskaż Twoim zdaniem najlepsze lokalizacje dla parków kieszonkowych spośród 23 miejsc zaproponowanych przez miasto. Propozycje zostały opracowane przez Biuro Ogrodnika Miejskiego.

    Jak to zrobić?
    a) Najpierw obejrzyj mapkę (mapy Google) z 23 propozycjami lokalizacyjnymi - aby przejść do mapy kliknij tutaj.
    b) Następnie wypełnij krótką ankietę wskazując dziesięć najlepszych wg Ciebie miejsc na park kieszonkowy - aby przejść do ankiety kliknij tutaj.

    Termin upływa 13 listopada 2020 r.

  1. Wskaż własną propozycję lokalizacji – jeżeli chcesz dodatkowo wskazać własną propozycję lokalizacji parku kieszonkowego zrób to za pomocą systemu mojedrzewo.torun.pl  - „posadź” park kieszonkowy.

    Jak to zrobić?

    a) Wejdź na stronę www.mojedrzewo.torun.pl, znajdź na mapie miejsce, które Twoim zdaniem nadaje się do „posadzenia” parku kieszonkowego. Musi to być teren należący do miasta – system nie pozwoli na wybranie punktu na gruntach nienależących do miasta - aby przejść do mojedrzewo.torun.pl kliknij tutaj.
    b) Jeśli już wskazałeś miejsce na terenie gminnym wypełnij krótki formularz. PAMIĘTAJ – z pola „gatunek drzewa” wybierz „Park kieszonkowy”. Wypełnij pola i zatwierdź.
    c) Jeżeli zgłaszasz lokalizację jako użytkownik zalogowany – nie musisz robić nic więcej. Na swój e-mail dostaniesz potwierdzenie zgłoszenia.
    d) Jeżeli nie utworzyłeś konta na mojedrzewo.torun.pl lub nie zalogowałeś się, na podany w formularzu mail dostaniesz prośbę o potwierdzenie zgłoszonej propozycji – kliknij na link w mailu, żeby potwierdzić zgłoszenie. Dopiero po potwierdzeniu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę oraz wyświetlane na mapie.

    Na mapie mojedrzewo.torun.pl widać zgłoszenia dotyczące drzew oraz od teraz – parków kieszonkowych. Jeżeli będziesz chciał zobaczyć tylko propozycje parków kieszonkowych – przefiltruj dane  - kliknij na lejek w prawym górnym rogu mapy i w polu rodzaj/gatunek wybierz Park kieszonkowy. Dla orientacji umieściliśmy tam także wszystkie 23 lokalizacje z punktu 1.
    Termin upływa 13 listopada 2020 r.


  1. Urządź z nami park kieszonkowy – powiedz nam, jak Twoim zdaniem powinien być urządzony park kieszonkowy. Na ten temat porozmawiamy w drugim etapie konsultacji, podczas spotkania online. Spotkanie odbędzie się 16 listopada 2020 r. o godzinie 17:00. Spotkamy się online, przez Internet, za pomocą aplikacji Microsoft Teams. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy wysłać zgłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie parki kieszonkowe”
    Zgłoszenia przyjmujemy do 16 listopada, do godziny 15.00.


    W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
    1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, żeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
    2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams).
    Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Można też napisać - jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl

Na opinie czekamy do 10 grudnia 2020 r.


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.