www.torun.pl

Sfilmuj Piastów

Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
plakat konkursu

„Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.

Konkurs po raz trzeci organizuje Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych (VII i VIII klasy) oraz ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest nagranie krótkiego filmu na jeden z tematów: „Skąd się biorą mnisi i czego nas nauczyli?” - mnisi w czasach piastowskich lub „Trudne życie żony władcy” – piastowskie damy.

Szlak Piastowski jest jednym z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce. To trasa turystyczna o unikatowych walorach historycznych, kulturowych i edukacyjnych. Przebiegając przez województwo kujawsko-pomorskie i wielkopolskie łączy obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego oraz pojawieniem się religii chrześcijańskiej na naszych ziemiach – pisze dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Marcin Drogorób.

Zgłoszeń dokonywać mogą szkoły, jednostki organizacyjne samorządów terytorialnych (np. ośrodki kultury) oraz organizacje pozarządowe. Prace należy nadsyłać do 13 listopada 2020 r. Na autorów najciekawszych filmów czekają atrakcyjne nagrody.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji konkursu są specjalistyczne warsztaty filmowe on-line oraz konsultacje merytoryczne umożliwiające poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie tworzenia filmów. Warsztaty dedykowane są wszystkim uczestnikom chcącym dopracować pomysły na swoje prace konkursowe. Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać do 16 października 2020 r.

Tu znajdziesz szczegółowe informacje

Regulamin konkursu w formacie PDF

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.