www.torun.pl

Sprzątanie świata 2020

Eko, Miasto
Data publikacji: 18 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci zbierające śmieci do worka

Sprzątanie świata to coroczna międzynarodowa kampania odbywająca się zawsze w trzeci weekend września. W tym roku Wielki Finał będzie odbywać się od piątku 18 września do niedzieli 20 września 2020 r.

Kampania polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pomysł akcji sprzątania świata narodził się w Australii - po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w sprzątaniu śmieci z terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię.

W 1994 r. Mira Stanisławska-Meysztowicz zainicjowała tę akcję pod nazwą: „Sprzątanie świata - Polska". Patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne sprzątanie świata przebiegać będzie pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Ten motyw przewodni ma inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do usunięcia jak największych ilości plastiku z codziennego życia. Ponadto nawołuje do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań i do odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie niewątpliwie różnić się od poprzednich z powodu pandemii Covid-19, ale nie zapominamy, że planeta Ziemia to nasz wspólny Dom. Nie mamy innego i to my musimy o niego zadbać. Zachęcamy, aby każdy indywidualnie lub z najbliższą rodziną, w gronie przyjaciół lub z sąsiadami posprzątał swój najbliższy kawałek Ziemi. Pamiętajmy również o tym, żeby nie zaśmiecać naszego otoczenia. Należy również pamiętać jak trudno degradowalny jest plastik. Nas już nie będzie, a plastikowa butelka, woreczek czy rękawiczka pozostanie w środowisku.

Tegoroczny program 27. edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska” i więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: www.naszaziemia.pl.

W Toruniu w sobotę 19 września 2020 r. w godz. 10:00-14:00 Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprasza na Rynek Nowomiejski na wspólną imprezę. Podczas wydarzenia odbędą się liczne gry i zabawy ekologiczne, a także zaprezentowane zostaną specjalistyczne pojazdy spółki MPO.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest problem plastiku. Pracownicy Centrum Edukacji Ekologicznej będą zachęcać mieszkańców, aby zastanowić się, czy możemy zredukować zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów. Przypomną oni zasady prawidłowej segregacji śmieci w naszych gospodarstwach domowych, a także potwierdzą prawdziwość zasady "zgniecenie ma znaczenie". Nie zabraknie kolorowanek i łamigłówek dla młodszych i nieco starszych gości. Będzie można zakręcić kołem fortuny i przy odrobinie szczęścia wygrać wybraną nagrodę. Obsługa zaprosi również do pamiątkowego zdjęcia przy ściance promującej selektywną zbiórkę odpadów. O godz. 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy z nagrodami, głównie dla dorosłych.

W akcję włączą się Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice, które na swoim stoisku będzie prowadzić konkursy przyrodnicze. W zamian za aktywny udział leśnicy rozdadzą uczestnikom imprezy sadzonki drzew i krzewów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny dla wszystkich, organizuje je Gmina Miasta Toruń i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.