Stan epidemiczny i pomoc gospodarcza [2.06.2020] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stan epidemiczny i pomoc gospodarcza [2.06.2020]

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

U 140 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem. Do zdrowia powróciło już 113 z nich. Kwarantanną objęto 174 osoby. Odnotowano 17 zgonów – 1 czerwca mężczyzna mieszkający na terenie powiatu toruńskiego zmarł w Jednoimiennym Szpitalu w Grudziądzu.

Do 30 maja 2020 roku udało się przeprowadzić badania u pracowników żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Przebadano 849 osób. U 30 testy immunologiczne dały wynik dodatni lub wątpliwy. Wszystkie te osoby poddano badaniom genetycznym PCR, które potwierdziły że żadna z nich nie jest zarażona koronawirusem SARS-CoV-2.

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na toruńskich przedsiębiorców, którzy muszą funkcjonować w warunkach kryzysu gospodarczego.

- Na terenie Torunia zarejestrowanych jest ok. 27 tys. podmiotów gospodarczych, z czego prawie 17 400 to przedsiębiorcy zarejestrowani w centralnej ewidencji działalności gospodarczej. Od marca do maja, czyli w okresie pandemii, zlikwidowano 91 firm. Co ciekawe, w analogicznym okresie w roku 2019 zlikwidowano aż 208 firm. Mniej firm także rozpoczęło działalność – 229 firm zostało zarejestrowanych od marca do maja, rok wcześniej zarejestrowano 292 firmy. Przedsiębiorcy podejmowali także decyzje o zawieszeniu działalności – zdecydowało się na to 355 firm, rok wcześniej zaledwie 120. Zaczyna się pojawiać pewne ożywienie – nieco ponad 100 firm wznowiło działalność, rok wcześniej było to tylko 14 podmiotówinformuje prezydent Michał Zaleski.

Powiatowy Urząd Pracy realizuje działania pomocowe w ramach Tarczy Antykryzysowej. Największą popularnością cieszą się niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy, które przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów działalności. Ze wsparcia (w kwocie do 5 tys. złotych) skorzystać mogą ci, którzy prowadzili działalność przed 1 marca 2020 r., zatrudniają od 1 do 9 pracowników i osiągają roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości 2 mln euro (w zł).

- Łącznie w kwietniu i maju do PUP-u wpłynęło prawie 11 800 wniosków o mikropożyczki. Rozpatrzono 62 procent wniosków, z czego zdecydowana większość została rozpatrzona pozytywnie. 33 mln złotych trafiły w tej formie do toruńskich przedsiębiorców – dodaje prezydent Michał Zaleski.

W ramach „tarczy” przedsiębiorcy mogą skorzystać także z:

- dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorców samozatrudnionych - wpłynęło 1027 wniosków, z czego rozpatrzono 40 procent,  0,5 mln złotych przeznaczono na tę formę pomocy,

- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek pracowników na ubezpieczenie społeczne dla małych i średnich przedsiębiorstw - złożono prawie 780 wniosków, rozpatrzono ponad 81 procent, łączna kwota wsparcia to ok, 4,5 mln złotych,

- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek pracowników na ubezpieczenie społeczne dla NGO – złożono 31 wniosków, rozpatrzono 87 procent z nich, udzielono wsparcia w wysokości ponad 150 tys. złotych.

W celu przyspieszenia rozpatrywania wniosków od 18 maja 10 pracowników Urzędu Miasta Torunia zostało oddelegowanych do pracy w PUP na 3 miesiące na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Dodatkowo do PUP przeszło 6 osób, które są tam zatrudnione na zastępstwo.

W okresie zagrożenia epidemicznego wzrosła liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne.

- W marcu tego roku było 3880 osób zarejestrowanych w PUP-ie jako osoby bezrobotne, już w maju ta liczba wzrosła do 4300. Zmniejszyła się za to liczba ofert pracy. Przed rokiem było ich od 600 do 800 w okresie od marca do maja. W tym roku w marcu odnotowano 191 ofert, w kwietniu 231 a w maju 398– wyjaśnia prezydent.

W ramach pomocy przedsiębiorcom miasto uruchomiło system ulg i zwolnień podatkowych. Według stanu na 1 czerwca 2020 r. złożono 35 wniosków, z tego:

- 20 o przesunięcie terminu płatności rat podatku od nieruchomości, które przypadają na kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. - do 30 września 2020 r.

- 15 o zwolnienie z podatku od nieruchomości za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. z następujących branż: gastronomia (8), usługi hotelarskie (3), usługi fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu (2), działalność kulturalna (1).

Wnioski można składać do 15 września 2020 r. O te formy pomocy mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy w ciągu dwóch dowolnie wybranych kolejnych miesięcy, przypadających w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. mieli przychody z działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy roku poprzedniego;

Przygotowano także rozwiązania, które mają pomoc w przedsiębiorcom z toruńskiego centrum miasta.

- Istotnie obniżona została stawka najmu dzierżawy terenu dróg wewnętrznych pod ogródki gastronomiczne - 1 zł netto/m kw. za pierwszy pełny miesiąc obowiązywania umowy, 30% obowiązującej stawki -  za drugi miesiąc oraz 60% - za trzeci miesiąc. Trwa procedura obniżania stawek za tereny już dzierżawione, takie jak chociażby stoiska warzywne, kwiatowe czy sklepy z pamiątkami – oznajmia prezydent.

Miasto włączyło się także w szereg działań wspierających branżę hotelarską i gastronomiczną:

• „Toruński Bon Turystyczny – kup teraz, wykorzystaj później!” - bon ma zachęcić turystów do wykupienia usługi już dzisiaj i wykorzystania jej w wybranym przez siebie czasie. Na stronie ww.torunskibonturystyczny.pl dostępne są bony na usługi hotelarskie, gastronomiczne, wstęp do atrakcji turystycznych czy udział w zorganizowanych wycieczkach, imprezach itp. W akcje włączyło się 31 podmiotów oferujących swoje usługi – do 2 czerwca sprzedano 56 toruńskich bonów turystycznych,

•#WspieramGastroToruń –akcja organizowana przez Urząd Miasta Torunia, której celem jest promocja toruńskiej gastronomii poprzez działania i kampanie reklamowe na stronach internetowych i portalach społecznościowych. W akcji wykorzystywane są zdjęcia wykonane w 45 lokalach gastronomicznych w Toruniu.

•#ToruńIsReady – Toruń jest gotowy -  ogólnopolska akcja miejskich organizacji turystycznych, której celem jest wsparcie ośrodków turystycznych. Toruń w pierwszej fazie epidemii miasto był promowany hasłem #ToruńWillWait – Toruń poczeka, a obecnie ToruńIsReady – Toruń jest gotowy. Akcję promują billboardy w największych miastach, a także działania internetowe.


Do pobrania:
Informacje Prezydenta Miasta Torunia przekazane podczas konferencji prasowej 2 czerwca 2020 r.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.