Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stypendia i nagrody dla uczniow - nowa uchwała

Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: uczniowie na szkolnym boisku

15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Szczegółowe warunki udzielania wsparcia motywacyjnego uczniom określa uchwała nr 107 z 11 kwietnia 2019 roku, którą przyjęła Rada Miasta Torunia.

- Już po przyjęciu uchwały dotarły do nas późniejsze orzecznictwa sądów z Olsztyna, Rzeszowa i Poznania. Niektóre zapisy uchwały RMT były niezgodne z treścią orzeczoną przez sądy, stąd potrzeba wprowadzenia zmian w zasadach udzielania pomocy materialnej uczniomwyjaśnił zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Tak jak w latach poprzednich w Toruniu uczniowie mogą otrzymać stypendiów motywacyjne (Toruński Fachowiec, Toruński Maestro, Toruński Omnibus) oraz nagrodę prezydenta.
„Omnibusem” może zostać uczeń szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, który odniósł znaczący sukces edukacyjny z zakresu kształcenia ogólnego i osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0 (w szkole podstawowej) lub 4,5 (w szkole ponadpodstawowej).

"Toruński Maestro" to stypendium przygotowane dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Kandydatami muszą być uczniowie szkół artystycznych działających na terenie Torunia, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli znaczący edukacyjny sukces w zakresie przedmiotów artystycznych oraz uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z zakresu kształcenia artystycznego.

"Fachowiec" to stypendium przeznaczone dla młodzieży uczęszczającej do szkół prowadzących kształcenia zawodowe, którzy mogą pochwalić się znaczącym sukcesem w zakresie kształcenia zawodowego oraz w poprzednim roku szkolnym uzyskali średnią ocen 4,0 z zakresu kształcenia ogólnego i 4,5 z przedmiotów kształcenia zawodowego.

Najzdolniejsi uczniowie mogą otrzymać także Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia. Jest ona przyznawana za rok szkolny uczniowi uczęszczającemu w tym roku szkolnym do klasy programowo najwyższej w szkole ponadpodstawowej na terenie miasta Torunia, który odniósł znaczący sukces edukacyjny (w zakresie kształcenia ogólnego, zawodowego lub artystycznego) oraz uzyskał średnią ocen nie mniejsza niż 4,0 ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uchwała, którą 15 kwietnia przyjęli radni, precyzuje co znaczy „znaczący sukces edukacyjny”. Wprowadza ona także jedną znaczącą zmianę – ocena z zachowania nie jest już kryterium, które trzeba spełnić aby otrzymać stypendium lub nagrodę.

Wysokość stypendium to 300 lub 200 zł miesięcznie, wypłacane od września do czerwca. 300 złotych otrzymują stypendyści w ramach "Toruńskiego Fachowca" i "Toruńskiwego Maestro" oraz "Toruńskiego Omnibusa" w szkołach ponadpodstawowych, "omnibusom" ze szkół podstawowych przysługuje wsparcie w wysokości 200 złotych miesięcznie. Nagroda Prezydenta to 2000 złotych wypłacane jako jednorazowe świadczenie.

Uchwala wprowadza jednak do znanego systemu motywacyjnego kilka zmian. Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania stypendium będzie podejmowana w trybie decyzji administracyjnej, z całą formalną drogą odwoławczą. Druga bardzo istotna zmiana dotyczy starania się o wsparcie motywacyjne. Wniosek o wsparcie motywacyjne mogą składać uczniowie – w swoim imieniu, jeśli mają ukończone 18 lat, lub za pośrednictwem swoich rodziców, jeśli nie są pełnoletni.

Projekt uchwały można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony w BIP-ie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.