Święto Chełmińskiego Przedmieścia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
plakat wydarzenia

Występy teatralne, akrobatyczne, zabawy terenowe, pokazy służb mundurowych, wystawa o historii Chełmionki czy zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień — to wszystko czeka na uczestników 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia. Odbędzie ono się 20 września 2020 r. w godz. 12.00-16.00 na placu przy Toruńskich Wodociągach oraz na terenie posesji „Willi z pasją” przy Centrum Aktywności Lokalnej.

Święto Chełmińskiego Przedmieścia realizowane jest w ramach toruńskiego Budżetu Obywatelskiego. Za organizację święta odpowiedzialna jest Lokalna Grupa Działania Dla Miasta Torunia, Rada Okręgu Chełmińskie Przedmieście, Toruńska Agenda Kulturalna, Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” oraz wiele innych podmiotów, które zapewnią doskonałą zabawę. Święto ma na celu integrację mieszkańców, wzmocnienie więzi z lokalnym środowiskiem oraz uwydatnienie historycznych i estetycznych cech starej zabudowy Chełmionki. Dla mieszkańców zaplanowano szereg zabaw, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Z historią Chełmionki będzie można zapoznać się specjalnej wystawie o historii dzielnicy, a jej artystyczny charakter pokaże wystawa obrazów. Równie ciekawie zapowiada się także pokaz filmów o Chełmionce. Dużą atrakcją 3. Święta Chełmińskiego Przedmieścia będzie zwiedzanie zabytkowej Wieży Ciśnień i terenu wokół niej, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. Charakter, funkcje budynku i ciekawe historii z nim związane przybliży profesjonalny przewodnik. To pozycja obowiązkowa dla miłośników zabytków poprzemysłowych.

Uwaga! Przez wzgląd na wytyczne związane z COVID-19 na wycieczkę po Wieży Ciśnień obowiązywać będą wcześniejsze zapisy bezpośrednio w dzień wydarzenia przed wejściem do budynku Wieży. Zwiedzanie odbywać się będzie w czterech turach: o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00. Na każdą turę ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje zatem kolejność zgłoszeń.

Na terenie Toruńskich Wodociągów (ul. Św. Józefa 37-49) nie zabraknie także spotkania z policją i strażą pożarną, a dla ochotników przeprowadzone zostaną warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przez zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych NZOZ Ratuj. Uczestnicy Święta spotkać będą mogli także zastęp harcerzy, który przeprowadzi szereg animacji i konkursów dla całych rodzin. Podczas wydarzenia swoje rękodzieło przedstawi Klub Serniora Supełek, a ciekawe warsztaty przeprowadzi filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej. Na miłośników muzyki czekać natomiast będzie nie lada gratka, czyli giełda winylowa. O muzyczne doznania podczas Święta Chełmińskiego Przedmieścia zadba DJ Martinez.

Podczas święta szczególnie dobrze bawić będą się najmłodsi uczestnicy. Duże emocje z pewnością wzbudzą kule Virtual Cinema, które przeniosą widzów do innej rzeczywistości. Przez całe wydarzenie nie zabraknie pokazów akrobatycznych, a także warsztatów cyrkowych czy nauki najprostszych cyrkowych trików. Na najmłodszych czekać będzie wykwalifikowany zespół animatorów. Malowanie twarzy, skręcanie balonów, bańki i inne zabawy to tylko część bogatej oferty animacyjnej.

Specjalnie dla dzieci wystąpią także aktorzy z Teatru Baj Pomorski, którzy zaprezentują spektakl „Przypadki doktora Bonifacego Trąbki”. Przedstawienie pozwoli na oswojenie się dzieci z wizytami u lekarza, które mogą być dla nich stresujące.

Nieopodal terenu Toruńskich Wodociągów, w Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” (ul. Grunwaldzka 38), odbywać się będą zabawy, gry i warsztaty rękodzieła. Wśród nich pojawi się także gra terenowa, w której śmiałkowie odkryją tajemnice Chełmionki, warsztaty paper plate loom dla tych młodszych, czy string art dla tych starszych uczestników. Ponadto w willi odbywać będą się specjalne pokazy multimedialne, które pozwolą jeszcze lepiej zapoznać się historią miejsca.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...