Tadeusz Gapiński - Plenery. Wystawa malarstwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tadeusz Gapiński - Plenery. Wystawa malarstwa

Data wydarzenia
-
zdjęcie artysty przy pracy
Opis wydarzenia: 

Tadeusz Gapiński jest toruńskim artystą, posiadającym tytuł artysty malarza, eksternistycznie nadany w 1985 roku przez Ministra Kultury i Sztuki. Od 1999 roku jest członkiem Okręgu Toruńskiego ZPAP. Od lat 70. i 80. pozował na zajęciach z rysunku i malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Zetknięcie się ze studentami, ale przede wszystkim wykładowcami, było dla Tadeusza Gapińskiego istotne, tym bardziej, gdy spotykał się z życzliwością i merytoryczną opieką. Fenomenem pasjonata sztuki w szczególny sposób zainteresował się prof. Andrzej Wojciechowski, który był nie tylko artystycznym drogowskazem. Tadeusz Gapiński mógł liczyć na wsparcie fachowca, zajmującego się osobami wykluczonymi. W pracowniach rysunku i malarstwa Gapiński dał się poznać jako pasjonat sztuki takim profesorom, jak Zygmunt Kotlarczyk, Stanisław Borysowski, Mieczysław Ziomek, Janusz Kaczmarskin, Krzysztof Mazur oraz bracia Bohdan i Witold Chmielewski. Dużo z nimi rozmawiał, słuchał rad, ale też niejednokrotnie miał swoje własne zdanie. Trzeba też podkreślić, że z częścią studentów też znalazł artystyczne porozumienie. Jednym z nich był Tytus Byczkowski, który w 1975 roku zafascynował się Tadeuszem Gapińskim i zaprzyjaźnił z nim. Wychodzili razem w toruńskie plenery, w okolice portu na Rybakach, Winnicy czy Bydgoskiego Przedmieścia. Te miejsca pozostały bardzo bliskie, jako motywy malarskie dla Tadeusza Gapińskiego.

Pamiętam, że w połowie lat 90. spotkałem się z Tadeuszem w plenerze nad Wisłą w okolicy ogródków działkowych przy ulicy Przybyszewskiego. Znaliśmy się już od czasu moich studiów, jednak od czasu naszej nadwiślanej znajomości sprawy potoczyły się tak, że pożyczyłem mu galerii Nad Wisłą, jako miejsca do magazynowania swoich plenerowych obrazów. Nad Martówkę, na Rybaki i na Bydgoskie Przedmieście przyciągało nie tylko piękno krajobrazów, ale też bliskość ówczesnego zamieszkania, naprzeciw miasteczka studenckiego na Bielanach. Ta bliskość też była pretekstem odwiedzin studentów w akademikach. W tamtym czasie, kiedy spotkaliśmy się przy galerii Nad Wisłą, zatelefonował do mnie jeden z redaktorów Gazety Toruńskiej, chcąc przeprowadzić wywiad z Tadeuszem, nie tylko, jako osobliwym zjawiskiem przechadzającym się ze sztalugą i płótnami po toruńskich ulicach, ale też jako rozpoznawalną osobowością środowiska twórczego. W czasie rozmowy redaktor miał porównać malarstwo Tadeusza do sztuki Nikifora, on jednak zdecydowanie zaoponował – mnie można porównywać tylko z takim pejzażystą, jak Monet.

Ekspozycja dzieł Tadeusza Gapińskiego w Galerii ZPAP to pomysł prof. Michała Trägera, który w kilku ostatnich latach utrzymuje z artystą bliskie kontakty. Dziękując Michałowi za inicjatywę, zapraszamy na otwarcie wystawy. Sztuka Tadeusza Gapińskiego jest wyrafinowana, malarstwo niezwykle ciekawe pod względem kolorystycznym. Gama barwna z reguły wyciszona, jednak nie pozbawiona ciekawych kontrastów, co jest wielką siłą malarstwa Tadeusza, jednak przede wszystkim jest istotą jego życia. Artysta o swojej pasji powiedział, że malowanie jest „…wspaniałą pasją, przygodą. Czymś bez czego trudno żyć. Sam moment tworzenia, uwieczniania na płótnie jest czymś takim… nie wiem jak to powiedzieć… trudno mi się z tym pogodzić abym miał ograniczyć malowanie…”

Marian Stępak

Wstęp wolny. Galeria czynna codziennie w godz. 11.00-16.00. Wejście przez Muzeum Zabawek, ul. Ducha Św. 10

Data: 
11.02.2021 17:00 — 10.03.2021 00:00
Miejsce: 
ul. Ducha Św. 8
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.