Toruń na rowery | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na rowery

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie z akcji Toruń na rowery 2019

Mieszkańcy Torunia coraz chętniej przesiadają się z samochodów na rowery. Ze ścieżek rowerowych korzystają całe rodziny, najmłodsi i seniorzy. Dlatego rozwój infrastruktury rowerowej i promowanie zdrowego trybu życia są jednym z priorytetów na liście miejskich przedsięwzięć.

Do inwestowania w tę infrastrukturę skłania miasto zarówno intensywny ruch samochodowy, jak i szybko rosnąca liczba aktywnych rowerzystów. W Toruniu istnieje obecnie 140 km infrastruktury rowerowej. W lipcu ubiegłego roku radni przyjęli „Program rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu”. Jego wynikiem jest budowa spójnej, atrakcyjnej, komfortowej, bezpiecznej i wygodnej sieci dróg rowerowych. Jest to dokument, który definiuje politykę rowerową miasta, wskazuje m.in. lokalizację przebiegu tras rowerowych i nadaje im odpowiednią hierarchię.

Zakłada on dwa oddzielne systemy tras:

  • Miejski System Tras Rowerowych
  • Rekreacyjny System Tras Rowerowych

Dokument nie ma cezury czasowej, ma być realizowany przez wiele lat.

Cele programu jest:

  • intensyfikacja rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu,
  • zwiększenie atrakcyjności miejskich sieci tras rowerowych,
  • zwiększenie miejskiego ruchu rowerowego na terenie Torunia,
  • zwiększenie rowerowego ruchu rekreacyjno-turystycznego na terenie Torunia,
  • kontrola nad kierunkiem i spójnością rozwoju sieci tras rowerowych w Toruniu,
  • kontrola nad konserwacją i utrzymaniem infrastruktury rowerowej,
  • kontrola nad spójnością działań związanych z rozwojem komunikacji rowerowej w Toruniu,
  • kontrola kosztów i spójności wydatkowanych środków finansowych na cele związane z ruchem rowerowym w Toruniu.

Należy zaznaczyć, że ścieżki rowerowe są budowane zarówno jako obiekty towarzyszące nowym lub remontowanym ulicom, jak i samodzielne drogi rowerowe.

Wcześniej rozbudowa dróg rowerowych była realizowana w oparciu o Program rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015, w ramach którego powstało ponad 80 km dróg rowerowych, budowanych zgodnie z obowiązującymi standardami, zarówno jako obiekty towarzyszące nowym lub remontowanym ulicom, jak i samodzielne drogi rowerowe.

W Toruniu od marca b.r. działa Zespół ds. Aktywnej Mobilności. Na jego czele stanął Oficer Rowerowy. Jednostka jest odpowiedzialna za koordynacje działań na rzecz aktywnej mobilności i zielonego transportu.-Pogoda zachęca do przejażdżek rowerowych.

- Zróbmy razem wszystko, aby to był udany sezon. Dlatego zachęcam do zapoznania się z mapą ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta i do korzystania z ich uroków. Uwagi do mapy można zgłaszać na adres: : rowery@um.torun.pl - mówi Alessandra Woszczyna, Oficer Rowerowy.

Kliknij, aby przejść do mapy ścieżek rowerowych

Przypomnijmy, że Toruń uplasował się na 4. miejscu w przeliczeniu liczby ścieżek rowerowych na mieszkańca – takie są wyniki rankingu opracowanego przez Holidu, wyszukiwarkę apartamentów i domów wakacyjnych.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...