Toruń pożegnał prof. Hanasza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń pożegnał prof. Hanasza

Miasto
Data publikacji: 24 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Portret prof. jana Hanasza, przewiązany kirem, stoi w kościele pw. Ducha Świętego, w tle widać poczet sztandarowy miasta

Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.

- Kopernikański Toruń żegna swojego wybitnego profesora, astronoma, obrońcę praw ludzkich i honorowego mieszkańca. Okazał się wielki jako człowiek, naukowiec i działacz społeczny. Nam wszystkim w Toruniu ukazał najpiękniejsze strony ludzkiego, akademickiego i chrześcijańskiego powołania. Naszym spotkaniem u ojców jezuitów i tą żałobną mszą świętą potwierdzamy szlachetność tego długiego i prawego życiapowiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego nabożeństwa.

Prof. Jan Hanasz, wybitny opozycjonista, naukowiec, zmarł w dniu 18 października 2020 r. w wieku 86 lat.

29 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji Rady Miasta Torunia prof. Jan Hanasz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadany mu za działalność w opozycji solidarnościowej w czasach PRL-u. W roku 1985, przed wyborami do sejmu, wsławił się akcjami transmisji w telewizji publicznej haseł zachęcających do bojkotu głosowania. Wdarcie się na wizję umożliwił specjalny nadajnik skonstruowany przez Hanasza i grupę opozycjonistów. Widzowie oglądający program widzieli na dole ekranu przesuwające się hasła "Dość podwyżek cen, kłamstw, represji" i "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem".
Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność – m. in. dzięki niemu „Solidarność” toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą. W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet 40 kilometrów od Torunia.

W 1985 r. podczas drugiej audycji w ramach wspomnianej wyżej akcji emitowania w telewizji haseł antywyborczych, Jan Hanasz został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań. Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r. W kolejnych latach koncentrował się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski




        

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...