www.torun.pl

Toruńska Noc Naukowców

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinessa.

Jak co roku w ostatni piątek września centrum nauki organizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika - Toruńską Noc Naukowców. Do dyspozycji uczestników będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania, pokazy i doświadczenia z udziałem naukowców z UMK oraz ich transmisja z Wydziału Chemii, a w tym - wyjątkowym roku - wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie "pasta dla słonia". Obecny rekord Polski w wykonaniu "pasty dla słonia" wynosi 10 m3.

"Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku "pasty dla słonia" bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i kolorowa piana wręcz tryska z naczynia.

Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wstęp jest wolny. Organizatorzy proszą o zachowanie dystansu społecznego w trakcie wydarzenia.

W trakcie Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzać wystawy dostępne w Młynie Wiedzy oraz ekspozycję "Ścieżki dorastania" (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji). Dodatkowo w przestrzeni wystaw CNMW będą dostępne stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Gra "Zaprojektuj miasto", dzięki której uczestnicy zaplanują i zbudują nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzą obserwacje pod lupą oraz sprawdzą także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze będzie można zobaczyć animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował różnorodne pokazy i doświadczenia, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka". Będą one bowiem transmitowane online z Wydziału Chemii.

Zwiedzanie wystaw odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Chcąc zwiedzić ekspozycje w obu budynkach trzeba zakupić dwa osobne bilety. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.

Data: 
25.09.2020 17:30 — 22:00
Miejsce: 
ul. Władysława Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.