Tydzień Mózgu 2021 | www.torun.pl

Tydzień Mózgu 2021

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 lutego 2021
Autor: Natalia Przytarska
Rysunek mózgu oraz napis Tydzień Mózgu Toruń

Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.

"Tydzień Mózgu" jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Organizatorami tegorocznej edycji online są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

- Każdego dnia będziemy publikowali po dwa filmy edukacyjne, które są związane z naszymi zmysłami, ale nie tylko - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Przygotowaliśmy również wirtualne zwiedzanie wystawy "Ścieżki dorastania", ale w innej formie. Zatrzymamy się przy wybranych eksponatach i opowiemy o mózgu emocjonalnym, hormonach, stereotypach czy zapamiętywaniu - dodaje.

Animatorzy z Młyna Wiedzy przygotowali 9 filmów, z których dowiemy się m.in. jak to jest, że widzimy świat w 3D i jaką rolę w tym procesie odgrywa ludzki mózg, jak współpracują ze sobą zmysły, czym są efekty "cross-model perception", czy dźwięki mogą być kolorowe, a smak miękki lub szorstki. Widzowie będą mogli również dowiedzieć się jak wyglądała ewolucja mózgu, jak jest zbudowany i za odpowiadają jego części, jak wyglądają etapy zakochania i jaką rolę w nim ogrywają hormony oraz jak emocje wpływają na organizm człowieka. Będzie także mowa o stereotypach, zapamiętywaniu i procesach jakie zachodzą w mózgu podczas uczenia się.

Filmy będzie można zobaczyć o godz. 10:00 i 12:00 na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube od 15 do 19 marca - kliknij tutaj, aby przejść do strony.  

Harmonogram emisji i tematykę filmów można znaleźć na stronie internetowej centrum nauki - kliknij tutaj, aby przejść do strony. 

Program "Tygodnia Mózgu" (uwzględniający pokazy przygotowane przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz wykłady naukowców) jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia - kliknij tutaj, aby przejśc do strony. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski w maseczce podczas sesji Rady Miasta Torunia zdalnej
  Koronawirus
  Podczas 29. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • Na zdjęciu widać boisko typu orlik
  Koronawirus, Miasto
  Od 19 kwietnia 2021 roku będzie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.
 • Postać z napisem UMK na tle instalacji Skyway
  Kultura, Miasto
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika organizuje warsztaty audiowizualne dla osób zainteresowanych współtworzeniem mappingu 3D, który zostanie zaprezentowany na festiwalu Skyway w 2022 r.
 • Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa
  Miasto
  Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.
 • Miasto
  16 kwietnia 2021 r. minęła 16. rocznica śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 9. rocznica śmierci prof. Mariana Biskupa - wybitnych toruńskich humanistów, honorowych obywateli Torunia.
 • Grafika ogólna - nowe statystyki dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  17 847 nowych zachorowań na COVID-19 oraz 595 zgonów - to ogólnopolskie dane epidemiologiczne na piątek 16 kwietnia 2021 r. W Toruniu - 72 zakażenia i 2 zgony.
 • Oświadczenie rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia, Anny Kulbickiej-Tondel, po briefingu ProNatura i Miasta Bydgoszcz, który odbył się w dniu 15 kwietnia 2021 r., w sprawie spalarni odpadów w Bydgoszczy.
 • Tegoroczni maturzyści mają przed sobą spore wyzwanie - przygotowują się do egzaminu dojrzałości w trakcie nauki zdalnej i w niełatwym czasie pandemii. Z pomocą przychodzi Iza Kasperek, która poprowadzi „Powtórkę do matury z języka polskiego”. Warsztaty online odbędą się 17 kwietnia, są one całkowicie darmowe, ale obowiązują zapisy na stronie...
 • Po raz kolejny na sprzedaż zostaną wystawione działki inwestycyjne w rejonie ulic Pera Jonssona i Szosy Bydgoskiej w Toruniu. 6 lipca 2021 r. odbędzie się przetarg dotyczący sprzedaży gruntów między Motoareną a budynkami dawnego Merinoteksu.
 • Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Kolejny dzień przyniósł w Toruniu 92 potwierdzone testami nowe zakażenia koronawirusem. Z 14 na 15 kwietnia 2021 r. odnotowano też 4 ofiary śmiertelne. To już 422 torunian, którzy przegrali walkę z pandemią.
 • 18 kwietnia przypada Ogólnopolski Dzień Pacjenta w śpiączce – święto uchwalone przez Sejm RP 23 listopada 2012 roku. Celem obchodów Dnia Pacjenta w śpiączce jest próba zrozumienia problemów takich pacjentów i stworzenie opieki mającej na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki, gdy tylko okaże się to możliwe. W toruńskiej Fundacji „Światło”...
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie szczególnych warunków udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Przyjęta uchwała, wraz z autopoprawką zgłoszoną przez radnych, określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.