W 35. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W 35. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Miasto
Data publikacji: 20 października 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Mija 35 lat od zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Uroczystości upamiętniające kapłana, bestialsko zamordowanego w 1984 r. przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa, odbyły się w Toruniu 19-20 października 2019 r.

W sobotę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu miał miejsce koncert poświęcony ofiarom totalitaryzmów. Zabrzmiała Missa pro pace (msza o pokój) Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą Rudolfa Tierscha oraz połączonych chórów Singakademie z Frankfurtu nad Odrą i chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Partie solowe koncertu wykonali: Iwona Hossa, Ewa Marciniec, Adam Zdunikowski oraz Robert Gierlach. W wydarzeniu wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W niedzielę w toruńskiej katedrze św. Janów ks. biskup Józef Szamocki koncelebrował mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni, a także przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu oraz członkowie NSZZ „Solidarność”, którego ks. Popiełuszko jest patronem. Po nabożeństwie, w uroczystym pochodzie z pochodniami, biało-czerwoną flagą, pocztami sztandarowymi, wojskiem i orkiestrą górniczą, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w alei św. Jana Pawła II. Tam wspominano okoliczności śmierci i oraz modlono się w intencji zamordowanego kapłana, choć, jak podkreślił ks. biskup Szamocki, „z nadzieją spoglądając w przyszłość, by z tej modlitwy wiele dobrego dla ojczyzny i świata się działo”. Samorząd toruński reprezentowali zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól i radny Michał Jakubaszek.

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną „Solidarnością”, niezłomnym, mimo prześladowań, obrońcą praw człowieka. Zasłynął z odważnego napiętnowania poczynań peerelowskiej władzy i płomiennych kazań podczas mszy za Ojczyznę, a także z licznych działań wspierających środowisko opozycyjne. 19 października 1984 r. został uprowadzony w okolicach podtoruńskiego Górska przez Służbę Bezpieczeństwa. Był bestialsko torturowany, a następnie utopiony. 30 października jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Później jednak na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka karty te dwukrotnie znacznie złagodzono (do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku). Do dziś nie wyjaśniono jednak do końca okoliczności i nie wskazano inspiratorów tego zabójstwa.

W 1997 r. kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki, zakończony w 2010 r. ogłoszeniem go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI. W 2014 bł. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ „Solidarność”. Od 2014 r. trwa jego proces kanonizacyjny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Razem dla Ziemi - grafika
    Eko, Miasto
    Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.