W dniu urodzin Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W dniu urodzin Kopernika

Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskim Rynku Staromiejskim uczciło 19 lutego 2021 r. 548. rocznicę urodzin astronoma.

Tego dnia patronalne Święto Uczelni obchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne obchody z racji pandemii koronawirusa mają dużo skromniejszy, niż w latach ubiegłych, charakter. Tradycyjny, barwny pochód społeczności akademickiej przez toruńską starówkę i spotkanie pod pomnikiem Kopernika zastąpił krótki przemarsz spod Collegium Maximum i złożenie kwiatów u stóp patrona UMK przez delegację z udziałem przedstawicieli parlamentu, uczelni, miasta i województwa. W spotkaniu wzięli udział m.in.: wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczacy Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz, jako gospodarz uroczystości, rektor UMK prof. Andrzej Sokala wraz z reprezentacją Senatu UMK.

Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z tradycyjnej uroczystości akademickiej w Auli UMK, a przygotowanych z tej okazji wystąpień honorowych gości można wysłuchać na stronie internetowej uniwersytetu.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawet najlepiej zorganizowany proces kształcenia na odległość nigdy nie zastąpi zdobywania wiedzy w sali wykładowej. Bo studia to przede wszystkim czas osobistych kontaktów ze swoimi mistrzami i przyjaciółmi, które wpływają na całe nasze przyszłe życie. Sposób, w jaki obchodzimy w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy - mówi rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Z okazji Święta Uczelni  dyplomy potwierdzające uzyskanie awansu naukowego na wyższe stopnie naukowe otrzymało na UMK 120 doktorów i 40 doktorów habilitowanych. Poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

- Kopernik  był, jest i na zawsze pozostanie gwiazdą pierwszej wielkościmówi prezydent Torunia Michał Zaleski - Rangę tego symbolu – gwiazdy - przeżywamy najmocniej oczywiście w dniu dzisiejszym, zarówno z racji Święta Uczelni, jak i Krajowego Dnia Nauki Polskiej.

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia z okazji Święta Uczelni 2021

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to dzisiaj 22 tys. studentów i blisko 4300 pracowników, w tym ponad 2200 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy), prowadzi  112 kierunków studiów, 55 studiów podyplomowych, 25 rodzajów studiów doktoranckich, 27 kursów dokształcających i 5 dziedzinowych szkół doktorskich. UMK ma też ambitne plany rozwojowe. Na otwarcie czeka już Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a w budowie są Centrum Nauk Technicznych i Centrum Weterynarii. Rozbudowywane jest również Uniwersyteckie Centrum Sportowe.


To nie koniec uroczystych obchodów urodzinowych 19 lutego. W ramach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu Dies Natalis Copernici dzisiaj o godz. 17.00 odbędzie się debata online pod hasłem "Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?". Wezmą w niej udział:  

  • prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK, Prezes ToMiTo,
  • prof. dr hab. Maria Lewicka - dyrektorka Instytutu Psychologii UMK, kierownik katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej UMK,
  • dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Instytut Astronomii UMK, red. naczelny miesięcznika Urania, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego,
  • dr hab. Adam Kola, prof. UMK Instytut Literaturoznawstwa UMK,
  • Szymon Spandowski, redaktor Nowości

Rozmowę moderować będzie Michał Kłosiński z Domu Mikołaja Kopernika.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie koncert fortepianowy Mariana Veretylny z Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie Sonata fortepianowa, Suita bergamska, część trzecia „Światło Księżyca” Claude’a Debussy’ego oraz Sonata fortepianowa d-moll nr 17 op. 31 nr 2, tzw. „Burza”, część pierwsza Ludwiga van Beethovena.

Transmisja debaty i koncertu przeprowadzona zostanie na facebookowych profilach Muzeum Okręgowego w Toruniu (kliknij, aby przejść na profil) oraz Domu Mikołaja Kopernika (kliknij, aby przejść na profil).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...