W dniu urodzin Kopernika | www.torun.pl

W dniu urodzin Kopernika

Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskim Rynku Staromiejskim uczciło 19 lutego 2021 r. 548. rocznicę urodzin astronoma.

Tego dnia patronalne Święto Uczelni obchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne obchody z racji pandemii koronawirusa mają dużo skromniejszy, niż w latach ubiegłych, charakter. Tradycyjny, barwny pochód społeczności akademickiej przez toruńską starówkę i spotkanie pod pomnikiem Kopernika zastąpił krótki przemarsz spod Collegium Maximum i złożenie kwiatów u stóp patrona UMK przez delegację z udziałem przedstawicieli parlamentu, uczelni, miasta i województwa. W spotkaniu wzięli udział m.in.: wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczacy Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz, jako gospodarz uroczystości, rektor UMK prof. Andrzej Sokala wraz z reprezentacją Senatu UMK.

Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z tradycyjnej uroczystości akademickiej w Auli UMK, a przygotowanych z tej okazji wystąpień honorowych gości można wysłuchać na stronie internetowej uniwersytetu.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawet najlepiej zorganizowany proces kształcenia na odległość nigdy nie zastąpi zdobywania wiedzy w sali wykładowej. Bo studia to przede wszystkim czas osobistych kontaktów ze swoimi mistrzami i przyjaciółmi, które wpływają na całe nasze przyszłe życie. Sposób, w jaki obchodzimy w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy - mówi rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Z okazji Święta Uczelni  dyplomy potwierdzające uzyskanie awansu naukowego na wyższe stopnie naukowe otrzymało na UMK 120 doktorów i 40 doktorów habilitowanych. Poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

- Kopernik  był, jest i na zawsze pozostanie gwiazdą pierwszej wielkościmówi prezydent Torunia Michał Zaleski - Rangę tego symbolu – gwiazdy - przeżywamy najmocniej oczywiście w dniu dzisiejszym, zarówno z racji Święta Uczelni, jak i Krajowego Dnia Nauki Polskiej.

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia z okazji Święta Uczelni 2021

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to dzisiaj 22 tys. studentów i blisko 4300 pracowników, w tym ponad 2200 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy), prowadzi  112 kierunków studiów, 55 studiów podyplomowych, 25 rodzajów studiów doktoranckich, 27 kursów dokształcających i 5 dziedzinowych szkół doktorskich. UMK ma też ambitne plany rozwojowe. Na otwarcie czeka już Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, a w budowie są Centrum Nauk Technicznych i Centrum Weterynarii. Rozbudowywane jest również Uniwersyteckie Centrum Sportowe.


To nie koniec uroczystych obchodów urodzinowych 19 lutego. W ramach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu Dies Natalis Copernici dzisiaj o godz. 17.00 odbędzie się debata online pod hasłem "Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?". Wezmą w niej udział:  

 • prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK, Prezes ToMiTo,
 • prof. dr hab. Maria Lewicka - dyrektorka Instytutu Psychologii UMK, kierownik katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej UMK,
 • dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Instytut Astronomii UMK, red. naczelny miesięcznika Urania, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego,
 • dr hab. Adam Kola, prof. UMK Instytut Literaturoznawstwa UMK,
 • Szymon Spandowski, redaktor Nowości

Rozmowę moderować będzie Michał Kłosiński z Domu Mikołaja Kopernika.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie koncert fortepianowy Mariana Veretylny z Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie Sonata fortepianowa, Suita bergamska, część trzecia „Światło Księżyca” Claude’a Debussy’ego oraz Sonata fortepianowa d-moll nr 17 op. 31 nr 2, tzw. „Burza”, część pierwsza Ludwiga van Beethovena.

Transmisja debaty i koncertu przeprowadzona zostanie na facebookowych profilach Muzeum Okręgowego w Toruniu (kliknij, aby przejść na profil) oraz Domu Mikołaja Kopernika (kliknij, aby przejść na profil).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika promująca konkurs z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Urząd Miasta Torunia zaprasza do wzięcia udziału w drugiej turze konkursu „Odkryj Toruń na nowo”. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody!
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W Toruniu od soboty 27 lutego potwierdzono 63 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.