www.torun.pl

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.

W Toruniu jest około 1000 osób niesłyszących, a 200 spośród nich jest zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu. Siedzibą Koła jest świetlica przy ul. Krasińskiego 70 – tam osoby niesłyszące regularnie się spotykają, spędzają razem czas, majsterkują i zajmują rękodziełem artystycznym.

24 września 2020 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościły przedstawicielki toruńskiego środowiska osób głuchych: Grażyna Skrzeszewska i tłumaczka migowa Sylwia Fedus. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Panie nauczyły go kilku znaków języka migowego, by mógł w tej formie złożyć życzenia wszystkim osobom głuchym w Toruniu. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej www.pzg-bydgoszcz.manifo.com oraz na profilu Facebook.

Przypadające w niedzielę święto było okazją do rozmowy o problemach i potrzebach osób niesłyszących. Głównym jest zbyt mała w Polsce liczba tłumaczy języka migowego – tak potrzebnych osobom głuchym przy załatwianiu wszelkiego typu spraw urzędowych czy podczas wizyty u lekarza. A to szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19, jest dla nich dużym utrudnieniem.  Zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do zapisania się na kurs języka migowego, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto dodać, że również późniejsza praca takiego tłumacza może być opłacana z tego funduszu. Toruńskich głuchych wspiera też miasto – wykupując dla nich godziny tłumaczenia migowego za kwotę 3 tys. zł rocznie.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski obiecał odwiedzić członków Koła w ich siedzibie, by przekonać się, jak miasto najlepiej może wspomóc ich działalność.

>>> Zobacz krótki filmik z nauki jednego zdania w języku migowym

Osoby zainteresowane kursem języka migowego prosimy o kontakt z Kołem Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu - e-mail: pzg.torun@gmail.com

Zdjęcia: Małgorzata LitwinNajczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.