W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.

W Toruniu jest około 1000 osób niesłyszących, a 200 spośród nich jest zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu. Siedzibą Koła jest świetlica przy ul. Krasińskiego 70 – tam osoby niesłyszące regularnie się spotykają, spędzają razem czas, majsterkują i zajmują rękodziełem artystycznym.

24 września 2020 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościły przedstawicielki toruńskiego środowiska osób głuchych: Grażyna Skrzeszewska i tłumaczka migowa Sylwia Fedus. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Panie nauczyły go kilku znaków języka migowego, by mógł w tej formie złożyć życzenia wszystkim osobom głuchym w Toruniu. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej www.pzg-bydgoszcz.manifo.com oraz na profilu Facebook.

Przypadające w niedzielę święto było okazją do rozmowy o problemach i potrzebach osób niesłyszących. Głównym jest zbyt mała w Polsce liczba tłumaczy języka migowego – tak potrzebnych osobom głuchym przy załatwianiu wszelkiego typu spraw urzędowych czy podczas wizyty u lekarza. A to szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19, jest dla nich dużym utrudnieniem.  Zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do zapisania się na kurs języka migowego, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto dodać, że również późniejsza praca takiego tłumacza może być opłacana z tego funduszu. Toruńskich głuchych wspiera też miasto – wykupując dla nich godziny tłumaczenia migowego za kwotę 3 tys. zł rocznie.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski obiecał odwiedzić członków Koła w ich siedzibie, by przekonać się, jak miasto najlepiej może wspomóc ich działalność.

>>> Zobacz krótki filmik z nauki jednego zdania w języku migowym

Osoby zainteresowane kursem języka migowego prosimy o kontakt z Kołem Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu - e-mail: pzg.torun@gmail.com

Zdjęcia: Małgorzata Litwin



Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.