W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego | www.torun.pl

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z okazji 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Torunianie tłumnie wzięli udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17:00 w całym mieście zabrzmiały syreny.

- Każda łza i kropla krwi wylana w czasie powstańczych dni Warszawy to łzy i krew przelane także za wolność Torunia. Nigdy o tym nie zapomnimy! Bo wielkość tej ofiary była ogromna. Upewniamy się też, czy nasze dzieci i wnuki wiedzą, czym była godzina „W”, czym było Polskie Państwo Podziemne, Armia Krajowa czy Szare Szeregi. Dlatego też stajemy dziś w tę popołudniową godzinę, by wraz z Polską zatrzymaną wyjącymi syrenami okazać cześć bohaterom Warszawy. Tak naprawdę honorujemy – jak co roku – bohaterów całej wolnej Ojczyznymówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył Marię Biedermann-Kowalewską medalem Thorunium.

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka ur. 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. W czasie wojny była uczennicą prywatnej Szkoły Powszechnej J. Świeżyńskiej-Słojewskiej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 31. W roku 1942 ukończyła klasę VII i rozpoczęła naukę gimnazjalną. W konspiracji znalazła się wiosną 1943 roku - Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Przysięgę składała wraz z Wandą Lorenc z d. Woś przed ppor. Mieczysławem Szemelowskim ps. „Miłosz”. Odbyła szkolenie sanitarne i łącznościowe. W dzień wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie „W” nie została powiadomiona o miejscu zbiórki macierzystego oddziału. Nie mając kontaktu ze swoim dowództwem 1 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do szpitala utworzonego w gmachu Sądów przy ul. Leszno, gdzie pracowała jako sanitariuszka. Po wojnie powróciła do rodzinnej Gdyni. Kontynuowała naukę w tamtejszym liceum i w 1946 roku zdała maturę. W 1952 roku uzyskała dyplom magistra biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rok wcześniej – w 1951 roku wyszła za mąż za neurologa, doktora Zygmunta Kowalewskiego. W 1953 roku urodziła syna Witolda. Aż do emerytury pracowała w Służbie Zdrowia organizując i kierując Pracowniami Diagnostyki Laboratoryjnej.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania przypadły na rok powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji Prezydent Miasta Torunia zdecydował się przyznać pamiątkowe medale 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Odznaczeniami uhonorowano:

1) Rodzina Katyńska w Toruniu,

2) Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu,

3) Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu,

4) Związek Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział w Toruniu,

5) Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Toruniu,

6) Związek Sybiraków Oddział w Toruniu,

7) Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu,

8) Związek Żołnierzy, Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Toruniu,

9) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński,

10) Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy,

11) Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Oddział w Toruniu.

Po uroczystościach mieszkańcy mogli wysłuchać występu Orkiestry Wojskowej, która zagrała kilka piosenek powstańczych.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Niebieski napis NGO otoczony splecionymi dłońmi.
  Kultura, Miasto, Sport
  Prezydent Torunia ogłosił pierwszą transzę konkursów dla organizacji pozarządowych na rok 2021. Na dotacje dla toruńskich pozarządówek miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku prawie 34,2 mln zł.
 • Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia
  Miasto, Sport
  W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.
 • Na zdjęciu: znak drogowy informacyjny
  MZK
  W nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r. (piątek/sobota) w godzinach od 22:37 do 4:00 wstrzymany zostanie przejazd autobusów MZK przez skrzyżowanie ul. Legionów i Żwirki i Wigury. Autobusy będą kursowały objazdem.
 • Baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Do 9 grudnia 2020 potrwa III Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, który rozpoczął się w miniony wtorek. W sumie dla małych odbiorców przygotowano aż piętnaście atrakcyjnych filmów.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i laureaci konkursu "Zbieramy makulaturę" z 2019 roku
  Eko, Miasto
  1 grudnia 2020 r. ruszyła kolejna edycja konkursu ‘Zbieramy makulaturę” organizowanego przez Prezydenta Miasta Torunia konkursu. Celem rywalizacji jest promowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
 • Na zdjęciu: logo konsultacji społecznych
  Eko, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia przystępuje do opracowania Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Torunia na lata 2021– 2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. Dbałość o środowisko naturalne stanowi jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju, dlatego tak istotnym staje się wytyczenie odpowiedniej ścieżki, która tę dbałość zapewni....
 • W sobotę 5 grudnia 2020 r. zostanie otwarte lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Z uwagi na sytuację epidemiczną lodowisko będzie funkcjonowało zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
 • Po odłożonej kilka dni temu z powodu mrozów operacji betonowania płyty mostu Piłsudskiego, wykonawca przystąpi do tych prac w nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r.
 • Do końca 2020 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Już w niedzielę 6 grudnia 2020 r. w trasę rusza świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Gdzie go będzie można spotkać? Publikujemy rozkład jazdy!
 • Po raz kolejny na sprzedaż idą działki inwestycyjne przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. 23 lutego 2021r. odbędzie się przetarg dotyczący gruntów między Motoareną, a budynkami dawnego Merinotexu. Ceny dla części terenów zostały obniżone w porównaniu do ubiegłorocznych przetargów.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 239 przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. 164 osoby zakażone to mieszkańcy Torunia.
 • 27 i 28 grudnia 2020 r. rozegrane zostaną półfinałowe mecze hokejowego Pucharu Polski. W tej wybornej stawce znalazła się drużyna KH Energa Toruń.
 • Rusza konkurs „Wygraj voucher do toruńskiej restauracji”, który stanowi wsparcie dla toruńskiej branży gastronomicznej.