W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z okazji 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Torunianie tłumnie wzięli udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17:00 w całym mieście zabrzmiały syreny.

- Każda łza i kropla krwi wylana w czasie powstańczych dni Warszawy to łzy i krew przelane także za wolność Torunia. Nigdy o tym nie zapomnimy! Bo wielkość tej ofiary była ogromna. Upewniamy się też, czy nasze dzieci i wnuki wiedzą, czym była godzina „W”, czym było Polskie Państwo Podziemne, Armia Krajowa czy Szare Szeregi. Dlatego też stajemy dziś w tę popołudniową godzinę, by wraz z Polską zatrzymaną wyjącymi syrenami okazać cześć bohaterom Warszawy. Tak naprawdę honorujemy – jak co roku – bohaterów całej wolnej Ojczyznymówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył Marię Biedermann-Kowalewską medalem Thorunium.

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka ur. 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. W czasie wojny była uczennicą prywatnej Szkoły Powszechnej J. Świeżyńskiej-Słojewskiej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 31. W roku 1942 ukończyła klasę VII i rozpoczęła naukę gimnazjalną. W konspiracji znalazła się wiosną 1943 roku - Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Przysięgę składała wraz z Wandą Lorenc z d. Woś przed ppor. Mieczysławem Szemelowskim ps. „Miłosz”. Odbyła szkolenie sanitarne i łącznościowe. W dzień wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie „W” nie została powiadomiona o miejscu zbiórki macierzystego oddziału. Nie mając kontaktu ze swoim dowództwem 1 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do szpitala utworzonego w gmachu Sądów przy ul. Leszno, gdzie pracowała jako sanitariuszka. Po wojnie powróciła do rodzinnej Gdyni. Kontynuowała naukę w tamtejszym liceum i w 1946 roku zdała maturę. W 1952 roku uzyskała dyplom magistra biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rok wcześniej – w 1951 roku wyszła za mąż za neurologa, doktora Zygmunta Kowalewskiego. W 1953 roku urodziła syna Witolda. Aż do emerytury pracowała w Służbie Zdrowia organizując i kierując Pracowniami Diagnostyki Laboratoryjnej.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania przypadły na rok powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji Prezydent Miasta Torunia zdecydował się przyznać pamiątkowe medale 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Odznaczeniami uhonorowano:

1) Rodzina Katyńska w Toruniu,

2) Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu,

3) Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu,

4) Związek Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział w Toruniu,

5) Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Toruniu,

6) Związek Sybiraków Oddział w Toruniu,

7) Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu,

8) Związek Żołnierzy, Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Toruniu,

9) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński,

10) Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy,

11) Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Oddział w Toruniu.

Po uroczystościach mieszkańcy mogli wysłuchać występu Orkiestry Wojskowej, która zagrała kilka piosenek powstańczych.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.