www.torun.pl

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2020 roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Toruńskie obchody tej ważniej rocznicy zorganizowano pod obeliskiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Marii Biedermann-Kowalewskiej Medal Thorunium i odznaczył organizacje kombatanckie okolicznościowymi medalami z okazji 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Torunianie tłumnie wzięli udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17:00 w całym mieście zabrzmiały syreny.

- Każda łza i kropla krwi wylana w czasie powstańczych dni Warszawy to łzy i krew przelane także za wolność Torunia. Nigdy o tym nie zapomnimy! Bo wielkość tej ofiary była ogromna. Upewniamy się też, czy nasze dzieci i wnuki wiedzą, czym była godzina „W”, czym było Polskie Państwo Podziemne, Armia Krajowa czy Szare Szeregi. Dlatego też stajemy dziś w tę popołudniową godzinę, by wraz z Polską zatrzymaną wyjącymi syrenami okazać cześć bohaterom Warszawy. Tak naprawdę honorujemy – jak co roku – bohaterów całej wolnej Ojczyznymówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystości prezydent odznaczył Marię Biedermann-Kowalewską medalem Thorunium.

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka ur. 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. W czasie wojny była uczennicą prywatnej Szkoły Powszechnej J. Świeżyńskiej-Słojewskiej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 31. W roku 1942 ukończyła klasę VII i rozpoczęła naukę gimnazjalną. W konspiracji znalazła się wiosną 1943 roku - Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Przysięgę składała wraz z Wandą Lorenc z d. Woś przed ppor. Mieczysławem Szemelowskim ps. „Miłosz”. Odbyła szkolenie sanitarne i łącznościowe. W dzień wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie „W” nie została powiadomiona o miejscu zbiórki macierzystego oddziału. Nie mając kontaktu ze swoim dowództwem 1 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do szpitala utworzonego w gmachu Sądów przy ul. Leszno, gdzie pracowała jako sanitariuszka. Po wojnie powróciła do rodzinnej Gdyni. Kontynuowała naukę w tamtejszym liceum i w 1946 roku zdała maturę. W 1952 roku uzyskała dyplom magistra biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rok wcześniej – w 1951 roku wyszła za mąż za neurologa, doktora Zygmunta Kowalewskiego. W 1953 roku urodziła syna Witolda. Aż do emerytury pracowała w Służbie Zdrowia organizując i kierując Pracowniami Diagnostyki Laboratoryjnej.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania przypadły na rok powrotu Torunia do wolnej Polski. Z tej okazji Prezydent Miasta Torunia zdecydował się przyznać pamiątkowe medale 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Odznaczeniami uhonorowano:

1) Rodzina Katyńska w Toruniu,

2) Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział Terenowy w Toruniu,

3) Związek Inwalidów Wojennych Oddział w Toruniu,

4) Związek Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział w Toruniu,

5) Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Toruniu,

6) Związek Sybiraków Oddział w Toruniu,

7) Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg w Toruniu,

8) Związek Żołnierzy, Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy w Toruniu,

9) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruński,

10) Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Toruński Zarząd Rejonowy,

11) Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Oddział w Toruniu.

Po uroczystościach mieszkańcy mogli wysłuchać występu Orkiestry Wojskowej, która zagrała kilka piosenek powstańczych.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu siedziba Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego
  Miasto
  Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie zachęca do zapozania się z zasadami składania wniosków na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.
 • Miasto
  4 sierpnia 2020 r. wyruszy z Torunia Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie miała oryginalną formę.
 • Na zdjęciu: grafika ze zdjęciem Motoareny z lotu ptaka
  Sport
  W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się rekreacyjny rajd rowerowy „Szlakiem toruńskiego sportu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: ludzie wsiadający do autobusu
  MZK
  W związku z udostępnieniem dla ruchu nowego ronda przy skrzyżowaniu ul. Grudziądzkiej i Celniczej, od soboty 1.08.2020 r. zmieniona została trasa przejazdu autobusów linii nr 0 oraz C w obrębie Centralnego Cmentarza Komunalnego.
 • Na zdjęciu: autobus i tramwaj na tle Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma zostać wydłużona a częstotliwość połączeń poza godzinami szczytu ograniczona. Zanim jednak proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone prosimy mieszkańców o zapoznanie się ze zmianami i...
 • Screen interaktywnej mapy z punktami partnerskimi na starówce
  Biznes, Miasto
  Już w prawie stu miejscach na starówce zrobimy zakupy w obniżonych cenach z kartą Moja Starówka.
 • Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące rejestracji łódek wędkarskich, jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Dotychczasowe przepisy przewidywały kilka rejestrów, w których mogły być zarejestrowane jednostki pływające. Rejestry prowadziły różne organy, natomiast regulacje odnoszące się do obowiązku...
 • Rozpoczął się kolejny tydzień nocnych prac na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. W tym czasie most jest otwarty dla ruchu, ale z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzony na ten czas ruch wahadłowy umożliwia wjazd na obiekt betonowozów, dzięki którym na przęśle 1 i 2 będzie betonowana płyta przeprawy. Kolejne prace nocne rozpoczną się we...
 • W ramach projektu „Lato w Toruniu bez nudy” 2 sierpnia 2020 odbył się rekreacyjny rajd rowerowy. Wydarzeniu wzieło udział blisko 150 osób. Organizatorem było Stowarzyszenie GoSport! oraz Wydział Sportu i Rekreacji UM.
 • W sobotnie popołudnie 1 sierpnia na ostatniej kondygnacji parkingu Toruń Plaza odbyłą się czwarta edycja imprezy dla miłośników jazdy na rolkach. Rodzinno-rekreacyjne wydarzenie zgromadziło blisko 150 uczestników.
 • Do grona toruńskich stulatków dołączyła 26 kwietnia 2020 r. Pani Irena Kazaniecka. Jubilatkę odwiedził 31 lipca prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na modernizację trzech odcinków torowisk tramwajowych. Realizacją zamówienia było zainteresowanych aż sześciu wykonawców - ostatecznie wybrana została firma Balzola Polska, która w przeciągu 21 miesięcy wykona prace budowlane za łączną kwotę ponad 100 milionów złotych.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A., która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać...
 • Od poniedziałku 3 sierpnia 2020 r. Urząd Miasta Torunia uruchamia kolejną ścieżkę rezerwacji wizyt dla osób chcących zarejestrować swój samochód.