W sprawie „sporu” bydgosko-toruńskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W sprawie „sporu” bydgosko-toruńskiego

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Prezydent Michał Zaleski

List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.


Pan Jarosław Kurski
Redaktor Naczelny, wyborcza.pl

Szanowny Panie Redaktorze,    

W nawiązaniu do artykułu „Były prezydent Bydgoszczy: Dość wtrącania się Torunia w sprawy naszego miasta” opublikowanego 19. listopada w serwisie bydgoszcz.wyborcza.pl, proszę o publikację mojej odpowiedzi w tym samym portalu:

„Budzi smutek i zastanowienie kolejny głos z Bydgoszczy, od doświadczonego polityka i samorządowca Romana Jasiakiewicza, którego celem jest podgrzewanie – i to w obecnej, tak trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej – bydgosko-toruńskiego sporu o domniemane „straty” Bydgoszczy w rywalizacji z Toruniem, o instytucje czy fundusze. Powoduje to niepokój i sprzeciw, nie tylko władz Torunia, ale wszystkich, którym zależy na spójnym i harmonijnym rozwoju naszego regionu.

Na tej niekończącej się dyskusji tracimy wszyscy. W obliczu demonstrowanej od lat wybitnie antytoruńskiej postawy i retoryki czołowych polityków bydgoskich coraz mniej realne staje się bowiem powstanie w kolejnej perspektywie finansowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w naszym województwie. A to oznacza zablokowanie funduszy unijnych na wiele ważnych przedsięwzięć, na które czekają mieszkańcy naszych miast i gmin. Tylko poprzez wzmocnione działanie w formule duopolu nasze miasta mogłyby skutecznie konkurować i równać potencjałem do innych polskich ośrodków - czyli mówiąc językiem potocznym - liczyć się w Europie. W przeciwnym razie pozostaje nam wszystkim druga, albo i jeszcze niższa liga. Argument pana radnego Romana Jasiakiewicza o nieprzebytych geograficznych barierach jakoby dzielących Bydgoszcz i Toruń, czyli cyt. „bagnach i bydgoskiej puszczy pełnej dzikiego zwierza”, nawet jeśli podnoszony „sarkastycznie", brzmi absurdalnie. Wystarczy przejechać trasą 80 między naszymi miastami, żeby przekonać się, że to nieprawda. A jeśli nawet pan radny widzi tam jakieś przeszkody, to przecież od czego dobra wola i sposoby, aby je przezwyciężać, np. budując mosty nad barierami, nawet jeśli nie betonowe, to choćby mosty współpracy i powiązań funkcjonalnych: gospodarczych, w obszarze ochrony środowiska i klimatu, zdrowia, projektów informatycznych, transportowych, edukacyjnych i innych.

Są politycy, na szczęście nieliczni, którzy chętnie widzieliby Toruń upokorzony i poniżony, a na to mojej zgody być nie może. Toruń jest ważnym polskim ośrodkiem kulturalnym, akademickim, gospodarczym i turystycznym. Dziedzictwo historyczne i kulturalne miasta, na które składają się jedne z najcenniejszych zabytków w kraju, ma wymiar unikalny w skali międzynarodowej, co potwierdza miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i około 2,5 mln turystów z kraju i zagranicy odwiedzających nas co roku.

Takie symbole, jak: Mikołaj Kopernik, toruńska starówka, pierniki czy UMK stanowią marki o wymiarze międzynarodowym, a gospodarcze potęgi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, firma NEUCA czy CPP Toruń-Pacific nie budzą dyskusji.

Bydgoszcz jest oczywiście większa od Torunia, jeśli mierzyć to liczbą mieszkańców czy zajmowaną powierzchnią, ale są jeszcze inne aspekty, które decydują o randze miast. Obiekty i funkcje istotne dla kształtowania potencjału regionalnego oraz ponadregionalnego nie są w obydwu miastach jednakowe - w zakresie niektórych potencjał Bydgoszczy i Torunia się uzupełnia, a w zakresie innych – wzajemnie wzmacnia. I o tym nie wolno zapominać, jeśli się dobrze życzy Bydgoszczy, Toruniowi i całemu województwu.

Po raz kolejny apeluję zatem: szukajmy zgody, porozumienia, współpracy i dialogu między Toruniem a Bydgoszczą! Doceniajmy to, w czym nasze miasta są silne i mogą się uzupełniać. Skupmy się na projektach ZIT – razem możemy więcej!  Bierzmy przykład           z naszych mieszkańców, którzy, nie bacząc na uprzedzenia i animozje, podejmują pracę w sąsiednim mieście, jeżdżą na zakupy i wydarzenia kulturalne, zwiedzają zabytki czy kooperują z lokalnymi firmami bez względu na ich siedzibę. Alternatywą dla naszej współpracy jest bowiem gospodarczy i polityczny regres, a być może nawet dezintegracja całego regionu.”

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski
/-/

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...