W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W stulecie edukacji muzycznej w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Dyrektor Szkoły Kinga Litowska odbiera czek z rąk prezydenta i jego zastępcy

100-lecie istnienia świętuje w 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu. Z tej okazji w Dniu Edukacji Narodowej  14 października 2021 r. w szkole odbyło się uroczyste zebranie Rady Pedagogicznej ZSM, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie.

Uroczystość w Sali Koncertowej ZSM zgromadziła wielu znamienitych gości. Władze miasta reprezentowali prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz. Obecni byli wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, wicekurator Kujawsko-Pomorski Maria Mazurkiewicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Anna Drogowska i przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Burdziej. Nie zabrakło byłych i obecnej dyrektor ZSM Kingi Litowskiej.

- Przekazuję serdeczne gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych. W Toruniu był to zawsze i wciąż jest najważniejszy ośrodek edukacji artystycznej młodych torunianek i torunian. Cieszy się on doskonałą opinią, bo skupia wybitne grono pedagogów, przyciąga utalentowane uczennice i zdolnych uczniów i co roku żegna się z doskonale wykształconymi absolwentamimówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pani Dyrektor i całej Radzie Pedagogicznej przekazuję z tej okazji serdeczne życzenia. Zachowajcie, proszę, swoją nauczycielską dumę i mądrość oraz muzyczną kreatywność, za którą od lat podziwiają Państwa nie tylko uczniowie tej sławnej szkolnej stulatki.
 
Na ręce dyrektor szkoły Kingi Litowskiej prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej i w ramach obchodów jubileuszu szkoły siedmioro pracowników szkoły otrzymało od miasta nagrody finansowe: dr Aneta Derkowska, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Marek Kamola, wicedyrektor Justyna Sawicka, Grażyna Witkowska, Jan Sznycer i Kamilla Koźmińska, natomiast Statuetkę Anioła wraz z okolicznościowym dyplomem: Aleksandra Nalewaj – wicedyrektor szkoły w latach 1992 – 2019 i dr hab. Elżbieta Szczurko.

Podczas uroczystości wręczono też Dyplomy Honorowe Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Medale za Wieloletnią Służbę.

Warto przypomnieć, że w siedzibie przy Szosie Chełmińskiej 224 placówka funkcjonuje od 2005 r. Wcześniej działała w trzech różnych, oddalonych od siebie obiektach. Istniejące budynki szkolne na osiedlu Wrzosy, zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia muzycznego kosztem 4,5 mln zł , miasto podarowało szkole na jubileusz 85-lecia. Pierwsza inauguracja roku szkolnego w nowej lokalizacji miała miejsce 4 września 2006 r. Już cztery lata później, 24 maja 2010 r. w sąsiedztwie budynku szkolnego powstała wybudowana w rekordowym tempie sala koncertowa dla ZSM (prace trwały od stycznia 2009 r. do lutego 2010 r.) Dwukondygnacyjny budynek z widownią na 300 miejsc, sceną dla orkiestry i chóru, studiami, salą prób, salami lekcyjnymi, zapleczem i wyposażeniem muzyczno-scenicznym stworzył szkole zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Uczniowie zyskali profesjonalne miejsce do zdobywania doświadczenia koncertowego.

W 2016 r. szkoła otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekt pt. "Muzyka dla Kopernika"- zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej. W tym samym roku z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia, placówka otrzymała za swoje zasługi dla miasta Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego "Thorunium".

Więcej o historii Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu

Drugą część obchodów stulecia ZSM zaplanowano dzień później, 15 października 2021 r. podczas koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Zdjęcia: Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.