Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 09 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Najbliższy weekend zapowiada się bardzo teatralnie! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

PIĄTEK 10 lipca

godz. 10:00 Wianek splata zioła lata, Muzeum Etnograficzne
Spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób 55 +, chętni mogą zabrać z wnuki w wieku szkolnym. W lipcu poznamy relacje dawnych mieszkańców wsi ze światem ziół. Podczas spotkania spróbujemy swoich sił w tworzeniu roślinnych kompozycji. Nie zabraknie okazji do wspólnego śpiewania pieśni z motywem ziół. Liczba miejsc ograniczona (bez zapisów). Bilet: 5 zł.

godz. 10:00-11:00 Wakacyjne laboratorium, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Podczas zajęć uczestnicy staną się prawdziwymi naukowcami. Poznają sprzęt, który jest potrzebny do pracy naukowcom i wykorzystają go podczas samodzielnego wykonywania odjazdowych doświadczeń. Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny, 40 zł rodzinny. Warsztaty dla dzieci powyżej 5 roku życia.

godz. 10:00-13:00 Każdy coś potrafi, czyli festiwal sztuk wszelkich i osobliwych czasem, WOAK
Dość powtarzania „ja nic nie umiem”! Wszyscy mamy potencjał twórczy – umiejętności, którymi możemy zainteresować innych. Podczas warsztatów interdyscyplinarnych poznajcie swoje mocne strony i odkryjcie drzemiące w Was talenty. Zgłoszenia. Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. 

godz. 10:00-16:00 O tym, jak hallerczycy do Torunia wkroczyli i miasto do Polski przyłączyli, do 12.07., ul. Pod Krzywą Wieżą
Rekonstrukcja historyczna wydarzeń związanych z powrotem Torunia do wolnej Polski.
Dla uczestników dostępna będzie, m.in.: mennica okazyjna, punkty poborowe oraz plebiscyt. Zobaczyć będzie można potyczki na szable przygotowane przez Toruńską Drużynę Wojów Słowiańskich “Dąb Pomorza”. Wstęp wolny.

godz. 11:00 Letnie spotkania z archeologią, Dział Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a
Skrzynie, których używali ci, którzy zamieszkiwali nasze ziemie 2000 lat temu służyły po trosze jako szafy, po trosze jako sejfy. Uczestnicy zajęć będą mogli nie tylko zajrzeć do takiej skrzyni, ale także, m.in. wykonać kopie przedmiotów w glinie i modelinie. Bilety: 9 zł edukacyjny. Ilość miejsc ograniczona, zgłoszenie uczestnictwa: tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub mail da@muzeum.torun.pl.

godz. 13:00, 16:00 Piątki z przewodnikiem, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
W każdy piątek lipca muzeum zaprasza do zwiedzania Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce wraz z przewodnikiem, który przybliży historię osadnictwa olenderskiego i opowie o otwartym w maju 2018 r. nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Oprowadzanie w tych terminach jest bezpłatne, wystarczy bilet wstępu do parku. Limit: 20 osób, zgłoszenia: sklepik.ope@etnomuzeum.pl

godz. 16:00-19:00 Klub Gier Planszowych, Kamienica Inicjatyw
Wspólne granie w gry planszowe. Nie musicie martwić się o instrukcję – animatorzy wytłumaczą wszystkie zasady. Gry zostały wybrane specjalnie pod kątem reguł, które można szybko poznać i cieszyć się rozgrywką. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 514 786 113 lub poprzez email zapisy@kamienica-inicjatyw.pl

godz. 17:00 Zagrajmy po francusku, NaZewnątrz
Popołudnie z motywem francuskim. Zagramy w pétanque, tradycyjną francuską grę zręcznościową, znaną również jako gra w bule. Będą także przekąski i wina. Więcej informacji tutaj.

godz. 17:00 Spacery tematyczne, CSW
Kolejna odsłona spacerów tematycznych - tym razem uczestnicy dowiedzą się ile w naszym mieście było mostów nad Wisłą i jak były niszczone, czy w Toruniu doszło kiedyś do bitwy między okrętami oraz gdzie w Toruniu bawili się wysłannicy Kadafiego. Prowadzenie: Marcin Orłowski. Zbiórka w holu CSW. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 17:00 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Centrum, do 15.07., CSW
Między 10 a 15 lipca Kino Centrum zaprezentuje aż 11 filmów znad Sekwany. Program piątkowy:

 • godz. 17:00 - #tu i teraz / #jesuisla
 • godz. 20:00 - Jak być dobrą żoną / La bonne épouse

godz. 18:00-20:00 Zostań Aniołem!, orlik Rubinkowo, ul. Dziewulskiego 41B
Otwarte treningi futbolu amerykańskiego. Odbędzie się także rekrutacja do sekcji seniorskiej 18+ lat oraz sekcji juniorskiej od lat 14. Formularz rekrutacyjny.

godz. 19:00 Free Jam Session vol. 103, do 11.07., Muzyk
Klub jazzowy i bluesowy zaprasza na kolejne weekendowe Free Jam Session.

godz. 19:00 Piątek na Patio, NRD
W nowo zaadaptowanej przestrzeni klubu imprezę poprowadzi Kluboterapia. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.


 SOBOTA 11 lipca

godz. 8:00-19:00 24. Festiwal Nova Muzyka i Architektura, różne miejsca
Festiwal muzyczny, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. Program sobotni:

8:00-20:00 Wystawa fotografii Łukasza Ułanowskiego, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Zaprezentowane zostaną zdjęcia, które wykonane zostały podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego - Toruń 2019.

10:00-11:30 Organy Katedry śś. Janów w Toruniu na tle województwa, Katedra śś. Janów
Na organach barokowych oraz romantycznych zagra Dawid Wesołowski. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki (do odbioru od 3 lipca w kasie CKK Jordanki, czynnej od czwartku do soboty w godz. 13:00-19:00)

godz. 11:00-12:00 Na planszy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Warsztaty o grach planszowych dla dzieci powyżej 5 roku życia. Podczas zajęć poznacie odpowiedź dlaczego i po co ludzie grają w gry, a także kiedy powstały pierwsze planszówki i jaka jest ich historia. Główną atrakcją będzie stworzenie własnej gry planszowej. Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny, 40 zł rodzinny.

godz. 11:00-14:00 Wakacyjne animacje, plac Podominikański
Cykl spotkań animacyjnych dla dzieci. W programie m.in.: zabawy z animatorem, pokazy rycerskie, warsztaty wypiekania pierników, stanowiska artystyczne, olbrzymie bańki mydlane oraz kącik plastyczny. Limit uczestników: 150 osób.

godz. 11:00-15:00 Trening umiejętności społecznych, Toruńska Strefa Siły
Cykl darmowych 10 paneli warsztatowo-wykładowych dla rodziców, opiekunów dzieci od 6 roku życia oraz przyszłych rodziców. Na pierwszym z nich uczestnicy dowiedzą się o umiejętnościach społecznych. Prowadząca: Małgorzata Kolankowska. Zapisy pod nr tel. 664 926 393.

godz. 14:00 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Centrum, do 15.07., CSW
Między 10 a 15 lipca Kino Centrum zaprezentuje aż 11 filmów znad Sekwany. Program sobotni:

 • godz. 14:00 – Dilili w Paryżu / Dilili a Paris
 • godz. 17:00 – Prawdziwa miłość / C’est ça l’amour
 • godz. 20:00 – Klub rozwodników / Divorce club

godz. 17:15 Bachata sensual, Jagielski Dance Project
Bezpłatne zajęcia pokazowe bachata sensual z instruktorami Jackiem i Pauliną. Zajęcia przeznaczone zarówno dla par jak i tanecznych singli. Rezerwacja miejsc

godz. 18:00 Neighborhoods #2, Dwa Światy
Nowy cykl imprez rapowych prowadzonych przez WRB i Nikitę. Druga edycja będzie o tyle wyjątkowa, że wypada w ósme urodziny Dwóch Światów. Wstęp wolny.

18:00 Muzyczna opowieść sprzed lat, Ratusz Staromiejski
Koncert łączący przeszłość z teraźniejszością, czyli skrzyżowanie dróg tradycji i nowoczesności. Wystąpią: Łukasz Długosz - flet, Agata Długosz - flet, Marek Toporowski – klawesyn, Gabriela Ułanowska - prowadzenie. Bilety: 15 zł.

godz. 18:00-23:00 Gramy w bangery!, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Planszówki dla prawdziwych twardzieli. W wyjaśnianiu zasad gier pomogą animatorzy. Zapisy

godz. 19:00 Gorączka Sobotniej Nocy, NRD
Impreza w rytm muzyki z lat 70. i 80. wymieszana z najróżniejszymi gatunkami. Zagra DJ Stosunkowodobry Waca. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

godz. 19:15 Żużel: Inauguracja eWinner 1. ligi, Motoarena
EWinner Apator Toruń zmierzy się z drużyną Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno. Bilety

godz. 21:00 Letnie kino samochodowe, Atrium Copernicus
Seanse pod gołym niebem. W najbliższą sobotę wyświetlony zostanie “Status Singiel”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


 NIEDZIELA 12 lipca

godz. 10:00-13:00 Zajęcia z jogi, park na tzw. osiedlu Jar
Joga na świeżym powietrzu przy oczku wodnym. Na zajęcia trzeba przynieść matę lub koc oraz butelkę wody. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: tkkf@maraton.pl

godz. 10:00 19. Rodzinny Rajd Rowerowy z Przygodą, start z CH Plaza
Trasa poprowadzi z Torunia nowo wybudowaną drogą rowerową przez Przysiek, Rozgarty do Górska, a następnie przez Zarośle Cienkie do Łążyna. W Łążynie organizatorzy zaplanowali dłuższą przerwę, podczas której przewidziano posiłek turystyczny i konkursy rekreacyjno–sportowe z nagrodami. Długość całej trasy wyniesie ok. 40 km. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Jacek Joachimiak i Waldemar Wieczorkowski. Wpisowe za udział w rajdzie wynosi 5 zł i będzie pobierane przy spotkaniu rowerzystów.

godz. 12:00 Letni kurs kaligrafii, CSW
Kurs przeznaczony dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter. Pozwoli on zaznajomić się z podstawowymi narzędziami oraz rodzajami tuszu i atramentu. Piątkowe spotkanie poświęcone będzie kursywie angielskiej. Bilety: 30 zł. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 12:00-13:30 Pinokio, scena plenerowa CKK Jordanki
Inscenizacja teatralna Baja Pomorskiego włącza główną opowieść o niezwykłym chłopcu-lalce z długim nosem w widowisko teatralne przygotowane przez trupę wędrujących aktorów-komediantów. Wartko opowiedziane losy Pinokia przeplatane są ciekawie zaaranżowanymi piosenkami, które sprawiają, że dzieje drewnianego chłopca układają się w metaforyczną teatralną opowieść o sercu jako źródle człowieczeństwa. Wejście bezpłatne, liczba miejsc ograniczona- decyduje kolejność przyjścia.

godz. 13:00 Wehikuł czasu, Muzeum Etnograficzne
Kto mieszkał w chałupie, kto w chlewiku, a kto w oborze? Jak spędzała wakacje wiejska rodzina? Uczestnicy w towarzystwie edukatora odbędą wizytę w wiejskiej zagrodzie z czasów naszych przodków. Liczba miejsc ograniczona (bez zapisów). Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 20 zł.

godz. 13:00 Speedrower: DMP, CS Superliga, MotoPark Tor
W ramach IX rundy DMP Kaszczorek zmierzy się Ostrowem. Następnie czekają nas dwa mecze: o 15:00 żaków i pań TSŻ vs. Drwęca, a o 16:00 Derby Torunia w ramach CS Superligi.

godz. 13:15 Legenda o piernikarzu i jego córce - teatrzyk jarmarczny, Piernikarnia Starotoruńska
Podczas dwudziestominutowego spektaklu uczestnicy poznają nie tylko losy piernikarza i jego córki, ale również poczują atmosferę dawnego jarmarku. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona - 25 osób.

godz. 13:00-19:00 Dawaj na deskę, NaZewnątrz
Cykl spotkań deskorolkowych zajawkowiczów. Na wydarzenie należy zabrać ze sobą deskorolkę, fishkę, longboard, cruiser, kask oraz ochraniacze. Zapisy na warsztaty tel. 795 563 216. W programie:

 • 13:00-13:40, 14:00-14:40, 15:00-15:40 skate warsztaty
 • 16:00 wspólne śmiganie
 • 17:00 konkurs

godz. 14:00 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Centrum, do 15.07., CSW
Między 10 a 15 lipca Kino Centrum zaprezentuje aż 11 filmów znad Sekwany. Program niedzielny:

 • godz. 14:00 - Chłopiec z chmur / Donne-moi des ailes
 • godz. 17:00 - Kołysanka / Une chanson douce
 • godz. 20:00 - Czysta jak śnieg / Blanche comme neige

godz. 15:00 Budowa domków dla pszczół samotnic, Pszczele Cuda
Warsztaty dla dzieci, podczas których uchylony zostanie rąbek tajemnicy o jej nieco mniej znanej kuzynce pszczoły - murarce ogrodowej. Podczas zajęć każdy zbuduje i ozdobi specjalny domek dla pszczoły samotnicy, który można postawić w ogródku czy na balkonie. Wstęp wolny.

godz. 16:00-17:00 6. Festiwal Teatrów Ulicznych, scena plenerowa CKK Jordanki
Spektakl teatru Łata pt. "Morskie Opowieści" skierowany jest do najmłodszych widzów i utrzymany jest w konwencji teatru ruchu. Posiada lekką formę i nawiązuje stylem do slapsticku. Opowie o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygody oraz znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Wstęp wolny, liczba uczestników: 150 osób. Zasady bezpieczeństwa

godz. 20:00 Stara Szkoła, Scena Letnia na Wiśle
Koncert zespołu, który oscyluje w klimatach rocka i bluesa, choć pasja członków kapeli pozwala także na niespotykane muzyczne wędrówki. Wstęp wolny, limit uczestników: 150 osób. Zasady bezpieczeństwa

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Niebieski napis NGO otoczony splecionymi dłońmi.
  Kultura, Miasto, Sport
  Prezydent Torunia ogłosił pierwszą transzę konkursów dla organizacji pozarządowych na rok 2021. Na dotacje dla toruńskich pozarządówek miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku prawie 34,2 mln zł.
 • Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia
  Miasto, Sport
  W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.
 • Na zdjęciu: znak drogowy informacyjny
  MZK
  W nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r. (piątek/sobota) w godzinach od 22:37 do 4:00 wstrzymany zostanie przejazd autobusów MZK przez skrzyżowanie ul. Legionów i Żwirki i Wigury. Autobusy będą kursowały objazdem.
 • Baner festiwalu
  Kultura, Miasto
  Do 9 grudnia 2020 potrwa III Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, który rozpoczął się w miniony wtorek. W sumie dla małych odbiorców przygotowano aż piętnaście atrakcyjnych filmów.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i laureaci konkursu "Zbieramy makulaturę" z 2019 roku
  Eko, Miasto
  1 grudnia 2020 r. ruszyła kolejna edycja konkursu ‘Zbieramy makulaturę” organizowanego przez Prezydenta Miasta Torunia konkursu. Celem rywalizacji jest promowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
 • Na zdjęciu: logo konsultacji społecznych
  Eko, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia przystępuje do opracowania Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Torunia na lata 2021– 2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028. Dbałość o środowisko naturalne stanowi jeden z najważniejszych filarów zrównoważonego rozwoju, dlatego tak istotnym staje się wytyczenie odpowiedniej ścieżki, która tę dbałość zapewni....
 • W sobotę 5 grudnia 2020 r. zostanie otwarte lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Z uwagi na sytuację epidemiczną lodowisko będzie funkcjonowało zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.
 • Po odłożonej kilka dni temu z powodu mrozów operacji betonowania płyty mostu Piłsudskiego, wykonawca przystąpi do tych prac w nocy z 4 na 5 grudnia 2020 r.
 • Do końca 2020 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Już w niedzielę 6 grudnia 2020 r. w trasę rusza świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Gdzie go będzie można spotkać? Publikujemy rozkład jazdy!
 • Po raz kolejny na sprzedaż idą działki inwestycyjne przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu. 23 lutego 2021r. odbędzie się przetarg dotyczący gruntów między Motoareną, a budynkami dawnego Merinotexu. Ceny dla części terenów zostały obniżone w porównaniu do ubiegłorocznych przetargów.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 239 przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. 164 osoby zakażone to mieszkańcy Torunia.
 • 27 i 28 grudnia 2020 r. rozegrane zostaną półfinałowe mecze hokejowego Pucharu Polski. W tej wybornej stawce znalazła się drużyna KH Energa Toruń.
 • Rusza konkurs „Wygraj voucher do toruńskiej restauracji”, który stanowi wsparcie dla toruńskiej branży gastronomicznej.