www.torun.pl

Wojewódzkie dożynki za rok w Toruniu

Eko, Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 sierpnia 2020
Autor: Filip Tomasik

W Tucholi odbyły się tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2021 roku gospodarzem wydarzenia będzie Toruń.

Wojewódzkie dożynki 2020 odbyły się na Stadionie Miejskim w Tucholi. Z powodu epidemii koronawirusa wydarzenie miało charakter imprezy zamkniętej z ograniczoną liczbą uczestników.

Mimo niesprzyjających okoliczności udało się zorganizować tradycyjne dożynkowe konkursy. W kategorii wieńców współczesnych zwyciężyło sołectwo Kołuda Mała w powiecie inowrocławskim. W konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec tradycyjny najlepsza okazała się kompozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Przymuszewa w powiecie tucholskim. Za najlepiej przygotowane stoisko promocyjne jury uznało prezentację powiatu tucholskiego.    

Tradycją święta plonów jest także przekazanie roli organizatora przyszłorocznemu gospodarzowi.  W 2021 r. dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędą się w Toruniu.  

- Dożynki są jedną z najpiękniejszych polskich tradycji. Uczą uznania dla ciężkiej pracy przy zasiewie, pielęgnowaniu, a następnie zbiorach. Toruń kłania się w geście wdzięczności tym, którzy w pocie czoła pracują, by w kujawsko-pomorskich wsiach i miastach nikomu nie brakowało zdrowej, polskiej żywności. Dlatego z przejęciem przyjmuję przekazanie Toruniowi honorów gospodarza dożynek wojewódzkich w przyszłym roku. Obiecuję, że przygotujemy wielkie i radosne święto – powiedział reprezentujący nasze miasto w Tucholi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne dożynki do naszego miasta wszystkich, którzy kochają polską wieś jej kulturę.

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.