www.torun.pl

Wsporniki z Kielc na moście Piłsudskiego

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: wizualizacja pasa dla rowerzystów i pieszych na moście im. Józefa Piłsudskiego

Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu to jeden z projektów, który był poddany konsultacjom społecznym. Jednym z oczekiwań mieszkańców było zapewnienie po obu stronach obiektu ruchu pieszego i rowerowego - i tak będzie! W przyszłym tygodniu rusza montaż nowych wsporników, dzięki którym będzie to możliwe.  

Obecnie szerokość chodnika na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego wynosi 2 metry. Jest on wykonany na wspornikach i zlokalizowany po obu stronach obiektu. 

W przyszłym tygodniu wykonawca rozpocznie montaż nowych wsporników, które pozwolą na zwiększenie szerokość chodnika do  4,2m. Ich montaż rozpocznie się od podpory nr 9 , tzn. od strony placu Armii Krajowej. Prace będą prowadzone po zachodniej części mostu (czyli tej wyłączonej z ruchu), w kierunku starówki.

Wsporniki przyjadą do Torunia z Kielc, gdzie są wykonywane w wytwórni konstrukcji stalowej specjalnie dla naszego mostu. Będą one mocowane do istniejących wsporników za pomocą śrub.  Do ich montażu zostanie użyty podnośnik i rusztowania. W sumie zostanie zamontowanych 312 wsporników. Równolegle na moście rozpoczną się roboty elektryczne oraz teletechniczne.

Nad podporami nr 4 ( z obu stron mostu ) oraz podporą nr 4 ( od strony wschodniej mostu ) chodnik będzie szerszy o dodatkowe 1,5m na długości 4m, ponieważ w tych miejscach powstaną platformy widokowe.


 

Most w liczbach

 • na budowie pracuje obecnie około 60 osób: 12 pracowników kadry kierowniczej i 45 pracowników fizycznych
 • wykonawca dysponuje sprzętem:  obecnie 40 sztuk (m.in. barka transportowa, holownik, podnośnik, koparki )

Do rozbudowy mostu wykonawca użyje:

 • 1500 m3 betonu
 • 630 ton stali konstrukcyjnej i zbrojenia
 • 8100 m2  asfaltu lanego
 • 7200 m2  paneli kompozytowych
 • 70 000 m2 zabezpieczenia antykorozyjnego.

wizualizacja - Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.